Spis treści:
- Co to jest cytryniec chiński?
- Skąd nazwa owoc pięciu smaków?
- Cytryniec chiński - wartości odżywcze i właściwości
- Na co pomaga cytryniec chiński?
- Czy cytryniec chiński można jeść na surowo?
- Cytryniec chiński - zastosowanie w kuchni
Zainteresowałby cię owoc, który posiada więcej niż jeden smak? Do tego ma mnóstwo wartościowych składników odżywczych i jest dostępny w Polsce? Odkryj zalety cytryńca chińskiego i jego zastosowanie w kuchni. Pomaga złagodzić objawy wielu schorzeń, dlatego może być zalecany również tobie.
Sprawdź także: Jak zrobić zdrowy deser? Podmień kaloryczne dodatki i wypróbuj nasze przepisy
Co to jest cytryniec chiński?
Cytryniec chiński to roślina, która naturalnie występuje w lasach górskich i dolinach rzek na Dalekim Wschodzie (przede wszystkim w Korei, Japonii, Chinach i Rosji). Już od kilku tysięcy lat stosowany jest w tamtym regionie w medycynie ludowej.
Cytryniec chiński nazywany jest także owocem pięciu smaków i charakteryzuje się szkarłatnoczerwonymi owocami. Te są ułożone w kiście, w których znajduje się od 10 do 40 kulistych jagód. W Polsce stosowany jest zarówno jako roślina ozdobna (często sadzona w parkach), jak i lecznicza.
Skąd nazwa owoc pięciu smaków?
Dlaczego cytryniec chiński nazywany jest też owocem pięciu smaków? Okazuje się, że faktycznie wszystkie w sobie posiada - jego skórka jest słodka, miąższ - kwaśny, nasiona - gorzkie i cierpkie, a wyciąg z ziaren - słony.
W starożytnej medycynie chińskiej miało to szczególne znaczenie, ponieważ wierzono, że każdy ze smaków wpływa pozytywnie na funkcjonowanie innych narządów. Smak kwaśny i słony odpowiadał za prawidłową kondycję wątroby i jąder. Gorzki i cierpki - poprawiał pracę serca i płuc, a słodki - działał korzystnie na żołądek.
Cytryniec chiński - wartości odżywcze i właściwości
Owoce cytryńca chińskiego znane są ze swoich silnych właściwości. Odgrywają ważną rolę niemal dla każdego z organów w ludzkim ciele. Przede wszystkim mają jednak wpływ na zdrowie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Jakie wartości odżywcze ma cytryniec chiński?
Składnikami odżywczymi są antyoksydanty (głównie flawonoidy, kwasy fenolowe oraz lignany), które spowalniają starzenie się komórek organizmu i przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, w tym: nowotworów, chorób układu krążenia (m.in. zawałowi) oraz chorób Alzheimera i Parkinsona.
Owoce pięciu smaków łagodzą także objawy menopauzy, obniżają ciśnienie i zmniejszają dolegliwości związane z długotrwałym stresem. Co więcej, mają właściwości adaptogenne, więc pozwalają redukować niepokój, rozdrażnienie i zmęczenie. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwalergicznie i przeciwbakteryjne. Cytryniec chiński reguluje poziom cukru, obniża wysoki poziom cholesterolu i ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową.
Na co pomaga cytryniec chiński?
Owoc pięciu smaków będzie zalecany wielu grupom osób, bo jego wpływ na organizm jest naprawdę duży. Na co pomaga cytryniec chiński przede wszystkim?
- Owoce pomogą na problemy zdrowotne z sercem i układem krążenia - zmniejszą ryzyko zawału, niwelują dolegliwości w chorobie wieńcowej serca (choć nie zastępują oczywiście leków!).
- Cytryniec chiński jest też afrodyzjakiem - wzmacnia aktywność seksualną u kobiet i mężczyzn.
- Do właściwości cytryńca chińskiego zaliczyć można też obniżanie poziomu cholesterolu i cukru, więc będzie wskazany dla wszystkich odchudzających się oraz dbających o zdrowie.
- Poprawia kondycję psychiczną i fizyczną - koi nerwy, łagodzi objawy zmęczenia i rozdrażnienia.
- Na co jeszcze pomaga cytryniec chiński? Wspomoże regenerację wątroby - przy niealkoholowym stłuszczeniu czy stanach zapalnych.
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z dobrodziejstw owocu pięciu smaków. Kobiety w ciąży, osoby z nadpobudliwością nerwową lub zaburzeniami pracy serca, chorujące na bezsenność, nadciśnienie tętnicze czy epilepsję niestety nie powinny spożywać cytryńca chińskiego.
Czy cytryniec chiński można jeść na surowo
Owoce pięciu smaków mają cudowne właściwości, dlatego coraz więcej osób po nie sięga. Zastosowanie w kuchni jest szerokie, ale czy wiesz, jak jeść cytryniec chiński? Okazuje się, że surowy owoc jest jadalny, ale w smaku kwaśny. Właśnie dlatego zaleca się jego obróbkę cieplną lub suszenie. W ten sposób otrzymasz przepyszne przetwory, którymi będziesz się cieszyć znacznie dłużej.
Cytryniec chiński - zastosowanie w kuchni
Co można zrobić z cytryńca chińskiego? Wiesz już, że surowy owoc pięciu smaków jest jadalny, ale dość kwaśny. Właśnie dlatego znacznie częściej spożywa się go po wysuszeniu lub obróbce cieplnej. Świetnie nadaje się do przygotowania soku czy syropu, który wspaniale urozmaici herbatę czy alkohol (np. wino). Cytryniec chiński - zastosowanie w kuchni tej rośliny jest jednak znacznie szersze. Jego owoce można wykorzystać także do zrobienia dżemów, konfitur czy nalewek. W cukiernictwie używany jest także jako nadzienie do słodyczy. Liście cytryńca chińskiego to baza aromatycznego naparu.
Nalewka z cytryńca chińskiego
Zobacz przepisNalewka z cytryńca chińskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: poradnikzdrowie.pl, dietetycy.org.pl, zywienie.medonet.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Oczyszczający koktajl na lato. Twoja wątroba ci podziękuje »
Sycące danie dla całej rodziny. Przepis na gulasz, który nie ma sobie równych »
Dostarczą witamin, obniżą cholesterol i ciśnienie. Najcenniejsze znalezisko grzybiarzy »