Spis treści:
Wybór odpowiedniej kiełbasy na grilla wcale nie jest prosty. Dietetycy mówią o tym, aby wybierać produkty wędliniarskie składające się, z jak największej ilości mięsa, mające jak najkrótszy skład, a w przypadku kiełbasy znajdujące się w otoczce z naturalnego jelita. Wystrzegaj się również artykułów spożywczych zawierających zbędne konserwanty i ulepszacze smaku. Znawcy grilla polecają unikać kiełbasy, w której znajduje się duży procent wody, białko pszenne oraz tej, która zanurzona jest w gotowych marynatach. Fanów niskotłuszczowych dań z drobiem musimy niestety rozczarować, kiełbasa na grilla nie może być zbyt chuda, dlatego najlepiej sprawdzi się ta wieprzowa.

Dobrym wyborem będzie na przykład tzw. kiełbasa zwyczajna lub biała. Ważnym aspektem dotyczącym kiełbasy grillowej jest również jej nacinanie, jedni nie robią tego wcale, niektórzy wybierają wzór krateczki, inni decydują się na charakterystyczne ukośne nacięcia. Kto jednak ma racje? Sprawdź, jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla.
Sprawdź także: Jak zrobić hamburgera w domu? Przepis krok po kroku
Czy nacinać kiełbasę na grilla?
Według niektórych grillowych ekspertów kiełbasy nie powinno się nacinać, zwłaszcza gdy wybierzemy wysokiej jakości produkt, ponieważ sprawia to, że może wyjść zbyt sucha i twarda. Kiełbasa pod wpływem ciepła może oczywiście naturalnie pęknąć, wówczas wytopi się jednak mniej tłuszczu niż przy potraktowaniu jej nożem. Niektórzy zamiast nacinania wybierają nakłuwanie skórki, które ma przynieść podobny efekt przy jednoczesnym zachowaniu większości walorów wyrobu wędliniarskiego.
Kiedy nacinać kiełbasę? Bez obaw można nacinać bardzo tłustą kiełbasą, z której wytopienie się części tłuszczu, będzie wręcz wskazanie. Warto uwzględnić również nasze preferencje smakowe, jeżeli lubimy mocno spieczoną kiełbasę, z bardzo chrupiącą skórką, wówczas możemy nacinać ją bez wahania.
Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?
Odpowiednio ugrillowana kiełbasa będzie aromatyczna oraz soczysta. Przede wszystkim nie należy nacinać kiełbasy za mocno, zbyt głębokie nacięcia mogą sprawić, że wytopi się zbyt dużo tłuszczu, a co za tym idzie będzie zbyt sucha. Sposób nacinania, ukośne paski lub szachownica, należy już tak naprawdę od naszych preferencji. Im większa ilość nacięć, jak w przypadku szachownicy lub gęstej krateczki, tym wytopi się więcej tłuszczu. To rozwiązanie dla fanów bardzo chrupiącej skórki. Natomiast w przypadku ukośnych nacięć prawdopodobnie z kiełbasy wytopi się mniej tłuszczu.
Zobacz także:
Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »
Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »
Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »