Spis treści:
- Czy gołąbki można mrozić?
- Jak najlepiej zamrozić gołąbki?
- Jak długo gołąbki można trzymać w zamrażarce?
Czy gołąbki można mrozić? To pytanie zadaje wiele osób, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia lub rodzinnymi uroczystościami. Ich przyrządzanie jest czasochłonne, więc lepiej zabrać się do tego raz i przyszykować większą porcję. Jak najlepiej zamrozić gołąbki? Jak długo można trzymać je w zamrażalniku? Dowiedz się niezbędnych informacji.
Sprawdź także: Jakie pierogi mrozić - surowe czy gotowane? Jest jeszcze trzeci, najlepszy sposób
Czy gołąbki można mrozić?
Zawsze robiłeś tyle sztuk, żeby akurat wszystkie zjeść i zastanawiasz się, czy gołąbki można mrozić? Odpowiedź jest pokrzepiająca - jak najbardziej. Jeśli planujesz tym razem przygotować zapas, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gołąbki umieścić w zamrażalniku. Niezależnie, czy akurat gotujesz te tradycyjne z mięsem i ryżem, czy np. z jarskie z kaszą lub ziemniakami, wszystkie rodzaje nadają się do mrożenia.
Jak najlepiej zamrozić gołąbki?
Skoro wiesz już, że można je w ten sposób zakonserwować, to jak najlepiej zamrozić gołąbki? Podobnie jak inne produkty mączne, włóż je do zamrażalnika surowe lub ugotowane. Poniżej znajdziesz trzy sprawdzone sposoby na wydłużenie terminu ważności tej potrawy:
Mrożenie surowych gołąbków
To zdecydowanie ekspresowa metoda, która wymaga też od nas najmniej wysiłku. Polega na zawinięciu farszu w dobrze sparzone liście kapusty. Zrób to ściśle, żeby nadzienie nie wydostało się na zewnątrz. Następnie przełóż każdy z gołąbków osobno - do woreczków do mrożenia lub owiń szczelnie folią spożywczą czy aluminiową (uchronisz je przed sklejeniem). Możesz też ułożyć je najpierw na tacce (w odległościach), włożyć do zamrażalnika na ok. godzinę, a potem - wstępnie zmrożone - przełożyć do jednego worka. Dzięki temu będą proste do poporcjowania, a kapusta się nie rozpadnie po rozmrożeniu.
Mrożenie obgotowanych gołąbków
Jak najlepiej zamrozić gołąbki? Drugi sposób polega na tym, że zaraz po zawinięciu farszu w kapustę, jak zwykle je ugotujesz. Powinieneś jednak nieco krócej niż zazwyczaj trzymać je na ogniu. Pamiętaj, że po rozmrożeniu też jeszcze na chwilę trafią jeszcze do wrzątku, co pozwoli im idealnie zmięknąć. Zamiast do buzi, ugotowane gołąbki muszą trafić na talerz, gdzie ostygną. Każdego schłodzonego gołąbka możesz zawinąć - podobnie jak przy pierwszej metodzie - w specjalny woreczek do mrożenia lub folie.
Mrożenie półproduktów
Masz trochę inny problem? Zostało ci sporo farszu lub sosu do gołąbków i nie wiesz, co z nimi zrobić? Mrożenie półproduktów też wchodzi w grę. Przełóż poporcjowane nadzienie lub sos do woreczków czy pojemników do mrożenia i umieść w zamrażalniku. Gdy najdzie cię ochota, kup kapustę, a odpowiednio wcześniej - rozmróź składniki. Wcale nie stracą na smaku i aromacie.
Jak długo gołąbki można trzymać w zamrażarce?
Gdy kapuściane specjały przygotujesz już do mrożenia, pamiętaj, aby każdy woreczek czy folie opisać datą - to pozwoli ci na bezpieczne ich spożywanie. Jak długo gołąbki można trzymać w zamrażarce? Wszystko zależy od wybranej przez ciebie metody mrożenia. Większość mącznych potraw powinna być zjedzona w ciągu 2-3 miesięcy, chyba że przed włożeniem do zamrażalnika je ugotujesz - wówczas termin skraca się do miesiąca. To wciąż świetny sposób na zapasowy obiad na później.
Źródło: Smaker.pl, zamrazarka.com, tupytaj.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Przyspieszą zasypianie i pomogą utrzymać sen. Jedz i pij w porze kolacji »
Czy gotowanie na gazie jest zdrowe? Sprawdzamy, co złego może być w kuchence gazowej »
Nieoczywisty dodatek do sernika. Wychodzi delikatny i puszysty jak chmurka »