Ewa_Gotuje

Jak przechowywać śliwki na zimę? Suszenie i mrożenie śliwek

Trwa sezon na pyszny, polskie śliwki. Jeżeli owocowe drzewa w twoich ogrodzie w tym roku wyjątkowo obrodziły lub udało ci się kupić sporą ilość śliwek w dobrej cenie, aby nic się nie zmarnowało, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Masz kilka opcji, możesz zrobić z nich przetwory, wysuszyć lub zamrozić. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak przechowywać śliwki na zimę.

Podpowiadamy, jak mrozić i suszyć śliwki na zimę | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Śliwki to bardzo zdrowe owoce, przede wszystkim warto je jeść, aby zadbać o układ pokarmowy. Zawierają sporo błonnika, dzięki czemu świetnie wspierają trawienie, zapobiegają zaparciom, a także pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i cukru we krwi. Nie brakuje w nich witaminy A, tych z grupy B, C, H, a także minerałów, potasu, magnezu czy sodu. Owoce te mają działanie przeciwutleniające, pomagają neutralizować wolne rodniki, działają przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Co więcej, śliwki mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, regulują ciśnienie krwi oraz zapobiegają miażdżycy. Ponadto mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy, pomagają łagodzić stres i napięcie. Jak widać, istnieje wiele prozdrowotnych powodów, aby włączyć śliwki do swojej diety. Czy wiesz jednak, jak prawidłowo je przechowywać, aby przetrwały całą zimę? Podpowiemy ci, jak suszyć śliwki – krok po korku oraz jak mrozić śliwki.

Sprawdź także: Wysysa tłuszcz z brzucha, przyspiesza trawienie. Jak zrobić odchudzający koktajl z suszonych śliwek

Jak przechowywać śliwki na zimę?

Świeże śliwki po zerwaniu mogą poleżeć w lodówce do około pięciu tygodniu. Jednak w praktyce wiemy, że czas ten jest znacznie krótszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie ususzenie lub zamrożenie śliwek. Suszone śliwki, aby jak najdłużej były zdatne do spożycia, powinny być przechowywane w chłodnym miejscu lub w temperaturze pokojowej oraz nie powinno wystawiać się ich na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo należy chronić suszone śliwki przed wilgocią, ponieważ może się ona przyczynić do rozwoju pleśni, albo zachęcić szkodniki do posmakowania słodkich owoców. Warto przechowywać je w czystych, szczelnie zamykanych woreczkach, pojemnikach lub słoikach. W ten sposób mogą wytrzymać ponad rok. 

Jak suszyć śliwki – krok po korku

Przede wszystkim do suszenia należy wybrać zdrowe owoce, pozbawione pleśni oraz szkodników. Odcięcie robaczywych czy spleśniałych kawałków owoców nie będzie dobrym pomysłem. Pomimo tego, że niejednokrotnie szkoda nam wyrzucać żywność, takie śliwki nie będą nadawać się do spożycia.

A jak suszyć śliwki? Dokładnie umyj i wysusz owoce, a następnie pozbądź się z nich pestek. Najlepiej zrobić to w suszarce do owoców. Połówki owoców włóż do urządzenia, ustaw temperaturę na 50 stopni, a następnie odczekaj mniej więcej trzy do ponad czterech godzin. Można suszyć je także w piekarniku, potrwa to nawet całą dobę, temperatura odpowiednia do suszenia śliwek to 60 stopni. Opcjonalnie śliwki przed suszeniem można zblanszować, to znaczy przelać je wrzątkiem i odcedzić.

Jak mrozić śliwki?

Podobnie jak w przypadku suszenia, mrożenie śliwek należy zacząć od umycia, osuszenia i wydrylowania owoców. Aby nie skleiły się ze sobą, na początku warto ułożyć je na desce, skórką do dołu, i w ten sposób zamrozić. Potem można przesypać je do pojemników lub woreczków przeznaczonych do przechowywania w niskiej temperaturze. Zamrożone śliwki mogą spędzić w zamrażarce nawet pół roku. 

Źródła: medonet.pl, zywienie.medonet.pl, smaker.pl

Autorka: Anna Hutek

Zobacz także:

Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy. Jak stosować? »

Pij przed posiłkiem, by obniżyć cukier, cholesterol i pokonać zaparcia. Tylko trzy składniki »

Frykas z babcinej spiżarni. Esencjonalny i pełen słodyczy sok »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 51

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0