Nikt z nas nie lubi marnować jedzenia, dlatego chcąc wydłużyć jego świeżość, często korzystamy z zamrażalnika. Mrozić możemy niemal wszystko, począwszy od mięs i ryb, po warzywa, owoce i zioła. Do tych produktów zaliczamy również pieczywo. Taki sposób przechowywania pozwala na uniknięcie pleśni i wyrzucania produktów do kosza.
Jaki rodzaj pieczywa nadaje się do mrożenia?
Przed mrożeniem chleba warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ważne, aby pieczywo było świeże. Najlepiej wybierać dobrej jakości chleb, na zakwasie z niewielkim dodatkiem drożdży. Wypieki drożdżowe po rozmrożeniu często stają się zbyt kruche i tracą walory smakowe.
Mrożenie pieczywa z supermarketu, które jest wypiekane na miejscu, nie jest dobrym pomysłem. Jest ono wytwarzane z głęboko mrożonego ciasta i w większości przypadków zawiera sporą dawkę ulepszaczy smaku.
Jak mrozić chleb?
Chleb możemy mrozić w całości, w kawałku lub pokrojony na kromki. Bochenek przed włożeniem do zamrażalki należy owinąć folią spożywczą bądź aluminiową (tak, aby odciąć dopływ powietrza) i włożyć do foliowego opakowania. Chleb w zamrażalniku można przechowywać do kilku tygodni. Wtedy mamy pewność, że po rozmrożeniu nadal będzie świetnie smakował.
Jak rozmrażać pieczywo w piekarniku?
Pieczywo możemy rozmrozić na dwa sposoby. Jeśli chcemy szybko cieszyć się jego smakiem, wystarczy wyciągnąć pieczywo z worka i zamrożony bochenek włożyć do piekarnika nagrzanego do 180°C na około 40 minut. Upieczony chleb będzie miał chrupiącą skórkę i miękkie, delikatne wnętrze.
Innym sposobem, który zajmie nieco więcej czasu, jest wyciągnięcie pieczywa z zamrażalnika i rozmrożenie bez odpakowywania w temperaturze pokojowej. Przed jedzeniem wystarczy ściągnąć folię i wstawić go na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180°C.
Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie mrozić ponownie tego samego pieczywa. Po rozmrożeniu będzie zbyt suche i mało apetyczne.
Zobacz także:
Jak odświeżyć czerstwy chleb? >>