Jak rozpoznać polską żywność?

Żyjemy w czasach, w których przepływ towarów pomiędzy państwami jest bardzo swobodny. W konsekwencji sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem produktów z różnych części świata. Jak rozpoznać polską żywność, żeby móc wspierać rodzimych producentów? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Podstawą każdego aromatycznego i smacznego dania są wysokiej jakości składniki. Polacy coraz częściej skupiają się na tym, co trafia do ich sklepowych koszyków i bacznie przyglądają się etykietom. Nie inaczej jest ze zwracaniem uwagi na miejsce pochodzenia żywności. Jak wynika z jednego z raportów GFK, 46% naszych rodaków deklaruje, że świadomie wybiera polskie artykuły. Nie zawsze jednak to, co wydaje nam się rodzime, pochodzi akurat z naszego kraju. Jak rozpoznać polską żywność i gdzie szukać informacji o produkcie, aby móc wspierać lokalnych rolników, małe przetwórnie i większe firmy? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią ci to zadanie!  

Sprawdź także: Wzruszająca inicjatywa. Ubodzy zawsze mogą na nich liczyć

Gdzie szukać informacji o produkcie 

Zastanawiasz się, gdzie szukać informacji o produkcie? Pierwszą czynnością, która powinna przyjść ci do głowy podczas zakupów, jest weryfikacja kodu kreskowego. W ten sposób najszybciej dowiesz się, czy za produkcją stoi Polska, czy zagraniczne przedsiębiorstwo. Taki kod stanowi bardzo cenne źródło informacji – dzięki niemu odkryjesz m.in. miejsce zarejestrowania firmy dystrybuującej konkretny towar. Produkty sprzedawane przez polskie zakłady rozpoczynają się ciągiem cyfr 590. Dla przykładu, towary eksportowane przez chińskie koncerny zawierają prefiks 690 lub 691, natomiast te pochodzące z Niemiec – od 400 do 440. 

Wadą powyższej metody weryfikacji jest to, że wskazuje ona jedynie adres rejestracji firmy, która zajmuje się dystrybucją, a nie produkcją. Nie będzie to więc zawsze wyznacznik miejsca wytwarzania czy uprawy danego asortymentu. To właśnie dlatego potrzebujesz dodatkowych narzędzi, żeby to sprawdzić. Pomogą ci w tym oznaczenia umieszczone na etykiecie lub opakowaniu. Jakie konkretnie? 

Dodatkowe oznaczenia na żywności 

Aby podkreślić pochodzenie swoich towarów, producenci dwoją się i troją w celu wyróżnienia swoich artykułów na półkach. Wielu z nich stosuje dodatkowe oznaczenia na żywności, w tym różne symbole naklejki czy zwykłe napisy. Widząc taki produkt, od razu wiesz, skąd pochodzi, więc nie musisz go specjalnie weryfikować. Warto podkreślić, że na taki krok często decydują się małe, rodzinne i nieznane szerszej publice przedsiębiorstwa, które chcą wyróżniać się na tle zagranicznych konkurentów. 

Artykuły, o których mowa, mają najczęściej na opakowaniach oznaczenia o treści: 

  • Wyprodukowano w Polsce; 
  • Produkt polski;
  • Jestem z Polski;
  • Made in Poland. 

Nierzadko zdarza się, że oznaczenia na opakowaniach występują w postaci graficznej, np. w formie polskiej flagi czy mapy. I tutaj może czekać na ciebie kolejna pułapka, pomimo tego, że faktycznie odnoszą się one do miejsca produkcji danego towaru. W praktyce bywa jednak tak, że artykuł wytwarzany jest na terenie Polski, ale właścicielem lub udziałowcami firmy są spółki zagraniczne. 

Oznaczenie Produkt polski 

Dobrą informacją jest fakt, iż oznaczenie Produkt polski nie może występować na etykiecie ot tak. Można dodać je jedynie wtedy, gdy surowce rolne w 75 proc. pochodzą z krajowej produkcji. Oznacza to, że można zastosować maksymalnie 25% składników niepochodzących z kraju, jednak tylko pod warunkiem wykorzystania ich w produkcie i przy braku możliwości zakupu ich na miejscu – tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej bananów. 

Jakie informacje muszą znajdować się na opakowaniu żywności 

Na stronie rządowej podany jest szczegółowy wykaz danych, jakie powinny widnieć na artykułach spożywczych. Zatem jakie informacje muszą znajdować się na opakowaniu żywności? Poza nazwą konsument powinien mieć dostęp do wykazu składników i alergenów oraz szczegółów na temat wartości odżywczych, wagi netto, terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości, warunków użycia lub przechowywania oraz firmy i adresu/nazwy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze odpowiedzialnego za informacje na temat żywności.

Na etykiecie lub opakowaniu nie powinno zabraknąć także wzmianki o wysokiej zawartości cukru czy kofeiny, jeśli takowa występuje. Wszystkie dane muszą być umieszczone w widocznym miejscu, czytelne i nieusuwalne. Co ciekawe, należy nawet przestrzegać odpowiednich wytycznych odnośnie do wielkości liter.  

Jak rozpoznać polską żywność? Wspomóż się technologią!  

Warto zauważyć, że polskie produkty doceniane są nie tylko w naszym kraju. Rodzime towary od lat cieszą się dużym uznaniem europejskich sąsiadów. Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Europie. Inni widzą w nas eksportera artykułów minimalnie przetworzonych, naturalnych i o wyjątkowym smaku. 

Jak wynika z raportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polska zajmuje pierwsze miejsce w UE w produkcji: 

  • jabłek; 
  • mięsa drobiowego; 
  • kapusty; 
  • buraka ćwikłowego; 
  • wiśni, porzeczek, malin. 

Jesteśmy także drugim co do wielkości producentem truskawek, pieczarek oraz borówek, i trzecim, jeśli chodzi o wytwarzanie zboża, mleka, rzepaku, ziemniaków, cukru, ogórków czy buraka cukrowego. 

Przejdźmy jednak do najważniejszego punktu, czyli tego, jak rozpoznać polską żywność przy użyciu nowych technologii i jak sprawdzić, czy to, co trzymasz w rękach w markecie, faktycznie pochodzi z lokalnych upraw. Niewiele osób wie, że w dosłownie kilka sekund może prześwietlić produkt i otrzymać najważniejsze informacje na jego temat. Można zrobić to przy pomocy aplikacji – często darmowych – dostępnych dla użytkowników smartfonów. 

Aby zweryfikować kraj pochodzenia danego towaru, wystarczy zeskanować aparatem kod kreskowy z wybranego opakowania. Jeżeli znajduje się on w bazie, to w ciągu kilku sekund dowiesz się, czy pochodzi z Polski, czy jest częścią zagranicznego koncernu, a także jaki jest udział polskiego kapitału w przedsiębiorstwie. Niektóre aplikacje wymagają ręcznego wpisania nazwy firmy, ale za to posiadają wiele innych przydatnych funkcji, w tym możliwość utworzenia listy zakupów z uwzględnieniem produktów wypuszczonych na rynek przez rodzime zakłady.  

Jak widzisz, aby sprawdzić, czy żywność jest z Polski, nie wystarczy spojrzeć na kod kreskowy. Oprócz tego warto szukać oznaczeń graficznych lub napisów, które potwierdzają, że dany artykuł spożywczy pochodzi z naszego kraju. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skorzystać z dobrodziejstw technologii, a ta rozwija się coraz szybciej i ułatwia nawet zwykłe zrobienie zakupów! 

Zobacz także:

Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać »

Rarytas ze spiżarni babci Ewy - przepis na marynowaną cebulę w słoiku »

Dzięki tym trikom kotlet schabowy będzie obłędnie pyszny. Do panierki dodaj jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 127

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 65

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2