Dania jednogarnkowe

Świąteczne ucztowanie to nieodłączna część Bożego Narodzenia. Niestety często po trzech dniach biesiady możemy czuć się ociężali. Wówczas warto sięgnąć po naturalne metody, które pomogą pozbyć się niestrawności, bólu brzucha lub wzdęć. Jak sobie radzić z poświątecznym przejedzeniem? Oto kilka ziół, które rozwiążą ten problem.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Święta to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz dużej ilości jedzenia. Wigilijne potrawy są smaczne, lecz również ciężkostrawne, a spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do problemów trawiennych. Warto więc poznać skuteczne sposoby na świąteczne przejedzenie i zastosować je, by móc w pełni cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Sprawdź także: Jak zrobić kompot z suszu? Zrób go według tego przepisu, a nie będzie gorzki

Napar z ziół na przejedzenie  – dlaczego warto go przyrządzić?

Mimo że przejadanie się nie jest korzystne dla naszego organizmu, w czasie świąt trudno go uniknąć. Skutki spożywania ciężkostrawnych potraw są bardzo nieprzyjemne  – ból brzucha, zgaga, wzdęcia i uczucie ciężkości mogą popsuć świąteczną atmosferę. Sprawdzonym sposobem na zniwelowanie ich jest napar z ziół na przejedzenie. Jest on szybki i prosty do przygotowania, a do tego całkowicie naturalny. Większość przepisów na napary na przejedzenie wymaga użycia tylko jednego, ogólnodostępnego i niedrogiego składnika. Miętę, imbir czy kminek można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Warto więc odpowiednio wcześnie się w nie zaopatrzyć, by zlikwidować skutki świątecznego przejedzenia.

Napar z imbiru na niestrawność

Ta popularna przyprawa o ostrym, intensywnym smaku znana jest w wielu właściwości leczniczych. Posiada silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, pozytywnie wpływa na odporność i w naturalny sposób podnosi ciśnienie krwi. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że sprawdzi się jako napar na przejedzenie. Imbir skutecznie pobudza trawienie, niweluje wzdęcia i uczucie pełności. Łagodzi również ból brzucha i nudności.

Przepis na napar na przejedzenie z imbiru jest bardzo prosty. Wystarczy fragment korzenia pokroić na niewielkie kawałki (można go również zetrzeć na tarce) i zalać gorącą wodą. Po ostudzeniu jest gotowy do wypicia. Dla wzbogacenia smaku można do niego dodać kilka kropel soku z cytryny.

Napar z mięty na przejedzenie 

Mięta należy do najpopularniejszych ziół, pojawiających się w naszej kuchni w różnorodnej formie. Może stanowić dodatek do potraw i napojów, pozwoli również zniwelować skutki świątecznego przejedzenia. Obecny w liściach mięty mentol ogranicza wydzielanie żółci, dzięki czemu jest bardzo pomocny w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak wzdęcia czy zaparcia. Dodatkowo mięta działa rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, łagodząc ból spowodowany przejedzeniem lub spożyciem ciężkostrawnych potraw.

Napar z ziół na przejedzenie można przyrządzić zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści mięty. Na jedną porcję wystarczy jedna łyżeczka suszu. Należy zalać go gorącą wodą, przykryć szklankę i pozostawić do zaparzenia na ok. 5 minut. Po tym czasie napar nadaje się do spożycia. Aby złagodzić skutki świątecznego przejedzenia, najlepiej pić go bez cukru. Można natomiast wzbogacić go niewielką ilością soku z cytryny lub rumiankiem.

Napar z lukrecji – jak go zrobić?

Kolejny sprawdzony sposób na świąteczne przejedzenie to napar z korzenia lukrecji. Ta roślina o charakterystycznym, słodkim smaku pomoże na dolegliwości trawienne, a dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu szybko zregeneruje śluzówkę jelit oraz żołądka, przywracając ich prawidłowe działanie. Lukrecja pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, zwalcza również nadkwasotę.

Przepis na napar na przejedzenie z lukrecji jest prosty do wykonania, choć trzeba mu poświęcić nieco więcej czasu. 2-3 cm korzenia należy umieścić w garnku, zalać szklanką zimnej wody, a następnie doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem, na niewielkim ogniu, przez ok. 10 minut. Po ostudzeniu wystarczy go przecedzić. Napar z lukrecji jest doskonałym sposobem na świąteczne przejedzenie, nie należy go jednak pić w ilości większej niż 1-1,5 szklanki dziennie.

Napar z dzikiej róży, gdy zjadłeś za dużo

Owoce dzikiej róży posiadają wiele witamin, mikroelementów i substancji przeciwzapalnych, dzięki czemu mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wiele osób stosuje herbatę z dzikiej róży w czasie przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się również jako napar z ziół na przejedzenie. Dzika róża pomoże w przypadku niestrawności i wzdęć, łagodzi również podrażnienia układu pokarmowego oraz biegunkę. Szklanka herbaty z dzikiej róży ułatwi pozbycie się poświątecznego uczucia przejedzenia, natomiast w przypadku większych problemów żołądkowych ilość wypijanego w ciągu dnia naparu można zwiększyć do 2-3 szklanek. Napar z dzikiej róży wymaga dość długiego parzenia w temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza. Na jedną szklankę wystarczy ok. 5 całych owoców lub łyżeczka suszu. Po zalaniu wodą najlepiej parzyć je przez 2-3 godziny. Sprawi to, że będzie mocny i esencjonalny.

Kminkowy napar na przejedzenie 

Z tej propozycji z pewnością chętnie skorzystają nie tylko osoby szukające ulgi po przejedzeniu, ale również wszyscy martwiący się dodatkowymi, poświątecznymi kilogramami. Napar z kminku jest bowiem skutecznym sposobem na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo stymuluje wydzielanie soków trawiennych w żołądku, co pozwala szybciej strawić spożyty posiłek. Zapobiega wzdęciom, jest również skuteczny w przypadku zgagi.

Oto najszybszy przepis na napar na przejedzenie z kminku. Jedną łyżeczkę nasion należy rozetrzeć w moździerzu (można również zmielić od razu większą ilość w młynku do kawy) zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Po zaparzeniu trzeba odcedzić starty kminek. Napar ten można pić kilka razy dziennie.

Napar z ziół na przejedzenie  – co jeszcze warto zastosować?

Lista ziół, z których można wykonać prosty i skuteczny napar na przejedzenie, jest znacznie dłuższa. Pozytywny wpływ na układ pokarmowy wykazują również: pokrzywa, dziurawiec, majeranek czy rumianek. Pomocna może być też gorzka, czarna herbata. Aby zlikwidować skutki świątecznego przejedzenia, warto wybrać się na spacer  – ruch przyspieszy metabolizm i ułatwi trawienie.

Zobacz także:

Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »

Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »

Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8