Spis treści:
- Jak działa napar z ziół na przejedzenie?
- Napar z imbiru na niestrawność
- Dlaczego warto pić napar z mięty na przejedzenie?
- Napar z lukrecji na przejedzenie?
- Jak zrobić napar z dzikiej róży?
Święta to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz dużej ilości jedzenia. Wigilijne potrawy są smaczne, lecz również ciężkostrawne, a spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do problemów trawiennych. Warto więc poznać skuteczne sposoby na świąteczne przejedzenie i zastosować je, by móc w pełni cieszyć się Bożym Narodzeniem.
Sprawdź także: Jak zrobić kompot z suszu? Zrób go według tego przepisu, a nie będzie gorzki
Napar z ziół na przejedzenie – dlaczego warto go przyrządzić?
Mimo że przejadanie się nie jest korzystne dla naszego organizmu, w czasie świąt trudno go uniknąć. Skutki spożywania ciężkostrawnych potraw są bardzo nieprzyjemne – ból brzucha, zgaga, wzdęcia i uczucie ciężkości mogą popsuć świąteczną atmosferę. Sprawdzonym sposobem na zniwelowanie ich jest napar z ziół na przejedzenie. Jest on szybki i prosty do przygotowania, a do tego całkowicie naturalny. Większość przepisów na napary na przejedzenie wymaga użycia tylko jednego, ogólnodostępnego i niedrogiego składnika. Miętę, imbir czy kminek można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym. Warto więc odpowiednio wcześnie się w nie zaopatrzyć, by zlikwidować skutki świątecznego przejedzenia.
Napar z imbiru na niestrawność
Ta popularna przyprawa o ostrym, intensywnym smaku znana jest w wielu właściwości leczniczych. Posiada silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, pozytywnie wpływa na odporność i w naturalny sposób podnosi ciśnienie krwi. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że sprawdzi się jako napar na przejedzenie. Imbir skutecznie pobudza trawienie, niweluje wzdęcia i uczucie pełności. Łagodzi również ból brzucha i nudności.
Przepis na napar na przejedzenie z imbiru jest bardzo prosty. Wystarczy fragment korzenia pokroić na niewielkie kawałki (można go również zetrzeć na tarce) i zalać gorącą wodą. Po ostudzeniu jest gotowy do wypicia. Dla wzbogacenia smaku można do niego dodać kilka kropel soku z cytryny.
Napar z mięty na przejedzenie
Mięta należy do najpopularniejszych ziół, pojawiających się w naszej kuchni w różnorodnej formie. Może stanowić dodatek do potraw i napojów, pozwoli również zniwelować skutki świątecznego przejedzenia. Obecny w liściach mięty mentol ogranicza wydzielanie żółci, dzięki czemu jest bardzo pomocny w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak wzdęcia czy zaparcia. Dodatkowo mięta działa rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, łagodząc ból spowodowany przejedzeniem lub spożyciem ciężkostrawnych potraw.
Napar z ziół na przejedzenie można przyrządzić zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści mięty. Na jedną porcję wystarczy jedna łyżeczka suszu. Należy zalać go gorącą wodą, przykryć szklankę i pozostawić do zaparzenia na ok. 5 minut. Po tym czasie napar nadaje się do spożycia. Aby złagodzić skutki świątecznego przejedzenia, najlepiej pić go bez cukru. Można natomiast wzbogacić go niewielką ilością soku z cytryny lub rumiankiem.
Napar z lukrecji – jak go zrobić?
Kolejny sprawdzony sposób na świąteczne przejedzenie to napar z korzenia lukrecji. Ta roślina o charakterystycznym, słodkim smaku pomoże na dolegliwości trawienne, a dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu szybko zregeneruje śluzówkę jelit oraz żołądka, przywracając ich prawidłowe działanie. Lukrecja pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, zwalcza również nadkwasotę.
Przepis na napar na przejedzenie z lukrecji jest prosty do wykonania, choć trzeba mu poświęcić nieco więcej czasu. 2-3 cm korzenia należy umieścić w garnku, zalać szklanką zimnej wody, a następnie doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem, na niewielkim ogniu, przez ok. 10 minut. Po ostudzeniu wystarczy go przecedzić. Napar z lukrecji jest doskonałym sposobem na świąteczne przejedzenie, nie należy go jednak pić w ilości większej niż 1-1,5 szklanki dziennie.
Napar z dzikiej róży, gdy zjadłeś za dużo
Owoce dzikiej róży posiadają wiele witamin, mikroelementów i substancji przeciwzapalnych, dzięki czemu mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Wiele osób stosuje herbatę z dzikiej róży w czasie przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się również jako napar z ziół na przejedzenie. Dzika róża pomoże w przypadku niestrawności i wzdęć, łagodzi również podrażnienia układu pokarmowego oraz biegunkę. Szklanka herbaty z dzikiej róży ułatwi pozbycie się poświątecznego uczucia przejedzenia, natomiast w przypadku większych problemów żołądkowych ilość wypijanego w ciągu dnia naparu można zwiększyć do 2-3 szklanek. Napar z dzikiej róży wymaga dość długiego parzenia w temperaturze ok. 80 stopni Celsjusza. Na jedną szklankę wystarczy ok. 5 całych owoców lub łyżeczka suszu. Po zalaniu wodą najlepiej parzyć je przez 2-3 godziny. Sprawi to, że będzie mocny i esencjonalny.
Kminkowy napar na przejedzenie
Z tej propozycji z pewnością chętnie skorzystają nie tylko osoby szukające ulgi po przejedzeniu, ale również wszyscy martwiący się dodatkowymi, poświątecznymi kilogramami. Napar z kminku jest bowiem skutecznym sposobem na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo stymuluje wydzielanie soków trawiennych w żołądku, co pozwala szybciej strawić spożyty posiłek. Zapobiega wzdęciom, jest również skuteczny w przypadku zgagi.
Oto najszybszy przepis na napar na przejedzenie z kminku. Jedną łyżeczkę nasion należy rozetrzeć w moździerzu (można również zmielić od razu większą ilość w młynku do kawy) zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na ok. 15 minut. Po zaparzeniu trzeba odcedzić starty kminek. Napar ten można pić kilka razy dziennie.
Napar z ziół na przejedzenie – co jeszcze warto zastosować?
Lista ziół, z których można wykonać prosty i skuteczny napar na przejedzenie, jest znacznie dłuższa. Pozytywny wpływ na układ pokarmowy wykazują również: pokrzywa, dziurawiec, majeranek czy rumianek. Pomocna może być też gorzka, czarna herbata. Aby zlikwidować skutki świątecznego przejedzenia, warto wybrać się na spacer – ruch przyspieszy metabolizm i ułatwi trawienie.
Zobacz także:
Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »
Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »
Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »