Jak zrobić kompot z suszu? Nie będzie gorzki ani mdły

Kompot z suszu to niezwykle aromatyczny napój wypełniony słodkimi owocami z dodatkiem korzennych przypraw. Czy wiesz jednak, jak zrobić kompot z suszu, aby nie był gorzki? Co dodać do tego zimowego specjału, aby wyszedł idealnie. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Aromatyczny kompot z suszu to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia. Oprócz wspaniałego smaku jest on istną bombą witaminową, której picie niesie za sobą ogrom prozdrowotnych właściwości. Na jakie owoce warto postawić, pichcąc ten smaczny napój i jakie przyprawy wybrać, aby kompot zrobił niepowtarzalne wrażenie na gościach?

Sprawdź także: Co zrobić, żeby pierniczki zmiękły? Dzięki tej metodzie będą idealne

Składniki na kompot z suszu

Zastanawiasz się, jakie składniki na kompot z suszu dodać, aby świąteczna kuchnia wypełniła się zapachem, który pobudzi twoje kubki smakowe przed wigilijną kolacją? Idealny napój to taki, który przygotujesz od serca, dlatego możesz użyć do niego ulubionych owoców i przypraw.

Dobrą bazą dla słodkiego kompotu będą jabłka, śliwki, a także gruszki. Takie trio wyśmienicie współgra z goździkami, cynamonem i imbirem. Jeśli do twojego napoju wkradły się gorzkie nuty, możesz posiłkować się sowitą ilością dobrej jakości miodu. W tym przypadku doskonale sprawdzi się miód wielokwiatowy.

Jakie inne owoce kojarzą się z wigilijną atmosferą? Do tych z pewnością należą pomarańcze, które możesz śmiało dorzucić do kompotowej mieszanki. Uwielbiasz cytrusowe smaki? Świąteczny napój świetnie uzupełnią plasterki cytryny. Pamiętaj, aby przed dodaniem ich do kompotu sparzyć je pod strumieniem wrzącej wody. Jeśli chcesz urozmaicić smak kompotu, możesz dodać do niego również garść suszonego ananasa. Nabierze wówczas niepowtarzalnego aromatu.

Chcesz postawić na suszone śliwki? Inne składniki na kompot z suszu, które do nich pasują, to suszone morele i świeży imbir. Rozważ również dodatek w postaci fig lub daktyli. Napar ten jest na tyle uniwersalny, że świetnie harmonizuje z różnorodnymi produktami. Zorientuj się, co lubią zaproszeni goście i wzbogać go o te elementy!

Kompot z suszu bez cukru

Zależy ci na zaserwowaniu przybyłym jak najzdrowszej wersji wigilijnego koktajlu? Kompot z suszu bez cukru idealnie nada się dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą spożywać dosładzanych napojów. Jaki przepis bez dodatku cukru wybrać, aby kompot zachwycił wszystkich głębią owocowego smaku?

Nieziemski aromat w całym domu będzie unosił się, jeśli postawisz na suszone jabłka, gruszki, śliwki, morele, figi oraz daktyle. Uzupełnieniem tak obszernego zestawu będzie duża szczypta cynamonu i garść goździków.

Włóż wszystkie owoce do dużego garnka (pamiętaj, że napój zwiększy swoją objętość podczas gotowania), wsyp przyprawy i doprowadź do wrzenia. Tak przygotowany świąteczny sok będzie również współgrał z kawałkami pomarańczy, wanilią, a nawet kardamonem. Bogactwo smaków sprawi, że kompot nie potrzebuje już słodkiego dodatku w postaci cukru, spróbuj go podać, a sam się przekonasz!

Kompot z suszu: czas gotowania

Jednym z najczęstszych pytań, jakie padają na forach internetowych, jest to dotyczące czasu, który jest niezbędny do osiągnięcia głębi i wyśmienitego smaku. Planujesz zaserwować swoim gościom doskonały kompot z suszu? Czas gotowania zależeć będzie od jego objętości oraz ilości składników wrzuconych do wody.

Świąteczny kompot przygotowuje się w zasadzie w ekspresowym tempie. Gotowanie zabierze ci od pięciu do 10 minut. Ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć, jest odpowiednie namoczenie suszonych składników przed dodaniem ich do napoju. Owoce powinny spędzić w wodzie od dwóch do trzech godzin, a najlepiej, jeżeli będą moczyły się całą noc.

Jeśli chodzi o przyprawy, dodaj je podczas gotowania. Nie ma takiej potrzeby, aby te spędzały z owocami 12 godzin w zalewie. Dobrym pomysłem jest niedosładzanie kompotu od razu po jego zagotowaniu i postawienie go na wigilijnym stole w nieosłodzonej wersji. Dzięki temu każdy z biesiadujących będzie mógł zadecydować o tym, czy woli jego słodką wariację.

Co zrobić, żeby kompot z suszu nie był gorzki?

Twoją największą zmorą jest gorzkawy posmak świątecznego napoju? Co zrobić, żeby kompot z suszu nie był gorzki? Dobór odpowiednich składników rozwiąże ten problem. Twoją tradycją jest wsypywanie czterech garści suszonych śliwek do garnka? Zanim to zrobisz, zastanów się dwa razy, ponieważ zbyt duża ilość tego owocu może zrujnować końcowy efekt.

W swojej mieszance postaw raczej na elementy, które odznaczają się dużą dozą naturalnej słodkości, na przykład jabłka, gruszki lub miód. Pamiętaj również, żeby susz przepłukać przed namaczaniem. Niekiedy zdarza się tak, że suszone owoce dostępne w sklepach zabezpieczane są dodatkowymi substancjami chemicznymi, które mogą mieć bezpośredni wpływ na smak naparu.

Jeśli powyższe rady nie pomogły, ostatnią deską ratunku jest dodanie cukru lub innego preferowanego przez ciebie i twoich gości słodzika, dodanie dużej ilości miodu, który zrównoważy gorzkość kompotu, lub dolanie domowej roboty soku, np. malinowego.

Kompot z suszu: właściwości zdrowotne

Planujesz ugotować esencjonalny kompot z suszu? Właściwości zdrowotne, jakimi można cieszyć się, spożywając świąteczny napój, mogą zaskoczyć niejednego! Postaw na domowe składniki, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że kompot składa się z samych najlepszych komponentów. Jakiego działania można spodziewać się po produktach zawartych w suszu?

Moc witamin

Owoce, których użyjesz do przygotowania naparu, charakteryzują się dużą ilością witamin. Wśród nich można wymienić nie tylko witaminę C, ale również E, A i witaminy z grupy B. Co prawda proces suszenia, nawet tego prowadzonego w zaciszu własnej kuchni, może obniżyć nieco stężenie drogocennych substancji, niemniej jednak świąteczny koktajl i tak odznacza się mnogością pozytywnych cech.

Smaczne minerały

Wśród makro i mikroelementów znajdujących się w suszu można wymienić potas, magnez i żelazo. Taki zastrzyk zdrowia nie tylko wspomaga pamięć i koncentrację, ale również pośrednio wpływa na układ mięśniowy, mózg i układ krwionośny. Chcesz dodać do kompotu gruszki? W owocach znajduje się cenny jod, który ma prozdrowotne działanie na pracę twojej tarczycy.

Problemy trawienne

Twoi goście uwielbiają kompot z suszu? Właściwości zdrowotne tego napoju nie kończą się na byciu skarbnicą cennych substancji. Dobrze dobrane przyprawy, w tym cynamon, kardamon, imbir, a nawet miód, wspomagają procesy trawienne. Właśnie dlatego domowy kompot może zamienić się w doskonałe remedium na bóle brzucha i przejedzenie.

Zachęcamy cię do eksperymentów kulinarnych. Daj się ponieść fantazji, zaufaj intuicji i postaw na swoje własne autorskie połączenia owoców, przypraw i ziół do kompotu z suszu. Potrzebujesz pomocy w rozplanowaniu świątecznych prac? A może szukasz przepisów na tradycyjne dania wigilijne? Wszystko to, a nawet więcej, znajdziesz na Smaker.pl. Zapraszamy!

1. Wigilijny kompot z suszu

 Wigilijny kompot z suszu Zobacz przepis

Wigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kompot z suszu

 Kompot z suszu Zobacz przepis

Kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Wigilijny kompot z suszu

 Wigilijny kompot z suszu Zobacz przepis

Wigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kompot z suszu

 Kompot z suszu Zobacz przepis

Kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kompot z suszu

 Kompot z suszu Zobacz przepis

Kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Wigilijny kompot z suszu

 Wigilijny kompot z suszu Zobacz przepis

Wigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Wigilijny kompot z suszu

 Wigilijny kompot z suszu Zobacz przepis

Wigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Kompot z suszu

 Kompot z suszu Zobacz przepis

Kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kompot ze suszu z pomarańczową nutą

 Kompot ze suszu z pomarańczową nutą Zobacz przepis

Kompot ze suszu z pomarańczową nutą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wigilijny kompot z suszu

 Wigilijny kompot z suszu Zobacz przepis

Wigilijny kompot z suszu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Zobacz także:

Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »

Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »

Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Racuszki drożdżowe

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 1744

>60 min
7
15 min
5
30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1