Spis treści:
- Jak przechowywać pierniczki świąteczne?
- Co zrobić, żeby pierniczki zmiękły?
- Najlepsze przepisy na pierniczki
Kiedy w domu zaczyna rozchodzić się zapach pierniczków, to znak, że Boże Narodzenie jest już blisko! Te korzenne ciasteczka znane były już w starożytnym Rzymie, podawane były jednak w odmienny sposób, ponieważ smarowano je miodem. Z biegiem czasu te aromatyczne przysmaki stały się popularne również w Polsce.
Nazwa „pierniki” pochodzi od ich charakterystycznego, ostrego smaku, wywodzi się od słowa „pierny”, czyli „pieprzny”. W tradycyjnych przepisach na pierniki, obok takich przypraw jak cynamon goździk czy gałka muszkatołowa, pojawiał się również pieprz. Co więcej, dawniej przysmak ten wcale nie był słodki. Pierniki sprzedawane były jako lekarstwo na trawienie, często podawano je także jako zakąska do alkoholu. Dziś korzenne ciasteczka to zdecydowanie przysmak miłośników słodkości. Idealne pierniki powinny być aromatyczne, zawierać dużą ilością lukru oraz oczywiście nie powinny być zbyt twarde – co niestety nie zawsze się udaje. Czy wiesz jednak, co zrobić, żeby pierniczki zmiękły? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.
Sprawdź także: Co zrobić, jeśli lukier jest za rzadki? Wystarczy dodać ten jeden składnik
Jak przechowywać pierniczki świąteczne?
Upieczenie pierniczków na Boże Narodzenie to połowa sukcesu, równie ważne jest to, w czym będziemy je przechowywać. Początkowo pierniczki bywają twarde, aby nabrały miękkości, należy umieścić je w odpowiednim pojemniku. Najlepiej sprawdzą się szczelnie zamykane metalowe puszki oraz ceramiczne lub szklane słoje. Dzięki takiej metodzie przechowywania twoje pierniki nie wyschną i będą idealne do jedzenia podczas świąt. Jak długo można przechowywać pierniczki? Te korzenne przysmaki mogą leżakować nawet przez kilka miesięcy.
Co zrobić, żeby pierniczki zmiękły?
W tym roku pierniczki wyszły zbyt twarde? Nie martw się, w prosty sposób możesz je uratować. Wystarczy, że do pojemnika, w którym przechowujesz pierniczki, włożysz kromkę chleba, najlepiej razowego. Jeśli ciastek jest dużo lub są wyjątkowo twarde, możesz włożyć kilka kawałków chleba. Ten patent sprawi, że w kilka dni świąteczne pierniki staną się miękkie.
Innym, równie prostym sposobem jest umieszczenie w pudełku z pierniczkami kawałka pomarańczy lub jabłka. Należy jednak pamiętać, by wymieniać owoce co kilka godzin, tak by nic nam nie zapleśniało. Pierniczki zaabsorbują wilgoć i w mig nabiorą miękkości. Należy pamiętać, żeby wyjąć kawałki owoców, kiedy ciastka zmiękną.
Najlepsze przepisy na pierniczki
Chociaż pierniczki do bardzo popularny przysmak na święta Bożego Narodzenia, w każdym domu przygotowuje się je nieco inaczej. Sprawdź, jakie przepisy na pierniczki wyczarowali nasi użytkownicy. Kto wie, może zainspirują cię do odtworzenia ich we własnej kuchni.
1. Proste pierniczki świąteczne
Zobacz przepisProste pierniczki świąteczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pierniczki świąteczne
Zobacz przepisPierniczki świąteczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Pierniki na Boże Narodzenie
Zobacz przepisPierniki na Boże Narodzenie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Bożonarodzeniowe pierniczki
Zobacz przepisBożonarodzeniowe pierniczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pierniczki świąteczne
Zobacz przepisPierniczki świąteczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pierniczki świąteczne
Zobacz przepisPierniczki świąteczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pierniki na Boże Narodzenie
Zobacz przepisPierniki na Boże Narodzenie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Pyszne pierniczki świąteczne
Zobacz przepisPyszne pierniczki świąteczne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »
Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »
Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »