Jak uratować potrawę? Te triki nigdy nie zawodzą

Jak uratować potrawę? To pytanie zadaje sobie wiele gospodyń domowych. Czasami zdarza nam się przypalić lub przesolić zupę, sos czy inną potrawę. Niestety w większości przypadków taki przysmak ląduje po prostu w koszu na śmieciu. Jednak wcale nie musi tak być! Podpowiadamy kilka domowych i sprawdzonych sposobów na uratowanie naszego dania.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak uratować przesoloną zupę? Poznaj te proste triki

Sól jest podstawową przyprawą, która jest używana w prawie każdym daniu. Nadaje potrawom wyrazistości, konserwuje je, a także poprawia smak. Oczywiście stosowana z umiarem. Każdemu, nawet najbardziej doświadczonym kucharzom zdarza się przesolić zupę. Czy koniecznym jest wtedy wylewanie całej potrawy? Na szczęście zupę można jeszcze uratować i przywrócić jej idealny smak. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak uratować przesoloną zupę!

Sprawdź także: 11 kuchennych trików. Niewyobrażalnie ułatwią ci gotowanie

Dodaj surowe ziemniaki

Najbardziej popularnym i skutecznym sposobem na przesoloną zupę jest dorzucenie jednego lub dwóch średnich surowych ziemniaków. Wystarczy je obrać, umyć i wrzucić do gotującej się potrawy. Ponadto ziemniaki, zanim dodamy do zupy, można pokroić w talarki. Po około 10 minutach należy wyjąć je z garnka. To niepozorne warzywo w bardzo szybkim czasie potrafi wchłonąć sól i zneutralizować niepożądany smak. I tym sposobem twoja zupa jest uratowana.   

Dodaj ćwiartki jabłka

Obrane ze skórki jabłko zadziała podobnie jak ziemniak. Pokrój je w ćwiartki, wydrąż z nich pestki i wrzuć do gotującej się zupy. Po 10 minutach można je wyjąć. Ten owoc pochłania nadmiar soli, wydziela słodycz, a cukier neutralizuje słony smak potrawy. Należy uważać, aby ćwiartki jabłka się nie rozgotowały, ponieważ wtedy zostaną w zupie i nie spełnią swojego zadania.

Wrzuć skórkę od chleba

Do gotującej się przesolonej zupy można dodać skórki od chleba, które wchłaniają sól jak gąbka. Dzięki temu, że są sztywniejsze, łatwiej je później wyjąć z dania. To stary i sprawdzony sposób naszych babć. Kromkę chleba czerstwego lub podpieczone grzanki wystarczy wrzucić do potrawy i poczekać aż wchłoną nadmiar soli. Po kilku minutach słony smak zostanie zaabsorbowany przez pieczywo, a zupa – uratowana.

Wlej surowe białko

Jeśli chcesz uratować przesoloną zupę, użyj białka z kurzych jaj. Co ciekawe, ten sposób był stosowany w krajach azjatyckich od tysięcy lat. Wystarczy, że do gotującej się zupy wbijesz dwa surowe białka, a kiedy się zetną, przecedź potrawę przez sito lub po prostu użyj łyżki cedzakowej. Białka jaj kurzych podczas ścieniania się w wysokiej temperaturze, zdążą wchłonąć część soli, nie zmieniając przy tym smaku zupy.    

Wrzuć woreczek ryżu

Sprawdzonym sposobem na przesoloną zupę jest włożenie do gotującego się dania woreczka z ryżem, który w krótkim czasie pochłonie nadmiar soli. Należy jednak pamiętać, że ryż trzeba wyciągnąć z garnka, zanim zdąży się rozgotować. Taki trik można z powodzeniem zastosować także w przypadku różnych sosów. 

Dolej wody

Aby zniwelować zbyt słony smak zupy, dolej do zupy więcej wody (lub bulionu) i ponownie zagotuj. To sprawi, że wywar rozcieńczy się, a potrawa zostanie uratowana. Dolewanie wody jest najprostszym sposobem na przesoloną zupę.

Zobacz: Jak uratować rozgotowane i przypalone dania?

Przesolony sos – jak uratować?

Pewnie nieraz zdarzyło ci się przesolić sos. W takich przypadkach nie należy panikować. Podpowiadamy domowe sposoby, dzięki którym odzyskasz jego wyjątkowy smak!

Zbyt słony sos można uratować, podwajając jego objętość przez dodanie niesolonego rosołu czy wody. Ponadto można go doprawić jogurtem naturalnym lub śmietaną. Nabiał pomoże zneutralizować nadmierną ilość przypraw. Śmietanę warto dodawać do gotującego się dania, z kolei jogurt lepiej dodać do lekko przestudzonego. Ten sposób doskonale sprawdzi się w przypadku gęstych sosów, ale pasuje też do zup czy barszczu. Z kolei mleko pomoże zneutralizować słony smak sosu pomidorowego.

Przesolony sos warzywny lub mięsny, tak samo, jak w przypadku z zupami, można uratować, gotując go przez pięć minut z grubą kromką chleba. Po wyjęciu pieczywa, potrawę warto doprawić szczyptą cukru. Zamiast chleba można dodać grubo pokrojony, surowy ziemniak. Miód, sok pomarańczowy lub kawałki ananasa pomogą uratować lekko przesolony sos mięsny.  

Sprawdź także: Ciasto wet nelly. Genialny patent na czerstwe pieczywo

Jak uratować przesolone mięso? Oto kilka sposobów 

Istnieją różne domowe sposoby na przesolone mięso, które zależą od tego, w którym momencie pracy przesadzimy z przyprawianiem. Jeśli wrzucimy za dużo soli do mięsa mielonego, wystarczy dodać niesolony dodatek, np. kapustę, cukinię lub starte, surowe ziemniaki. Składniki te sprawią, że twoje danie będzie jeszcze bardziej delikatne i soczyste.  

Kolejnym sposobem na przesolone mięso jest wino. Wlej na patelnię lub do brytfanny pół szklanki wytrawnego alkoholu. Po wyparowaniu cieczy wino wchłonie nadmiar soli, a mięso zyska wyjątkowy smak i aromat. Kwaśna śmietana pomoże również pozbyć się zbyt słonego smaku mięsa. Wystarczy włożyć je do miski ze śmietaną i schłodzić. Alternatywą może być posmarowanie mięsa z każdej strony miodem, po czym należy je upiec w piekarniku.

Jak uratować przepaloną potrawę? Poznaj 10 niezwykle skutecznych trików!

Zapewne każdemu raz na jakiś czas zdarza się przypalić jakąś potrawę. Jak sobie wówczas radzić? Przypalony obiad nie musi zaraz lądować w koszu. Są sposoby na jego uratowanie. Oto triki, dzięki którym potrawa nie będzie miła przykrego smaku i zapachu spalenizny.

Trik #1. Zmiana garnka

Przede wszystkim należy zmienić garnek. Przełóż zawartość do innego naczynia, pozostawiając przypaloną warstwę. Postaraj się zbytnio nie mieszać: oddziel to, co chcesz uratować.

Trik #2. Nie mieszaj przypalonej potrawy!

W przypadku przypalonej potrawy najgorszym, co można zrobić, jest zeskrobywanie tego, co się przypaliło na dnie. Danie należy wyciągać delikatnie, warstwami. 

Trik #3. Szybkie schłodzenie

Ta metoda nie pozwoli potrawie przesiąknąć przykrym zapachem. W tym celu przygotuj miskę z jak najzimniejszą woda i wstaw do niej garnek z pokrywką. Po 15 minutach przełóż zawartość do innego garnka.

Trik #4. Skórka chleba

W przypadku przypalonej zupy niezbędna może się znowu okazać kromka chleba (najlepiej ze skórką lub sama skórka). Włóż ją do zupy, pozostawiając na 15-20 minut (nie gotuj!).

Trik #5. Połówka cebuli

Kolejnym sposobem na przypaloną zupę jest użycie cebuli. Włóż do dania jej połówkę i gotuj przez kilka minut. Dzięki temu po smaku spalenizny nie będzie nawet śladu.

Trik #6. Odkrój spaloną część

Jeśli zdarzyło ci się przypalić mięso, odkrój ciemną część. Pozostały kawałek podlej wodą z tłuszczem. Dodaj przyprawy i duś w gęstym sosie. 

Trik #7. Zrób z przypalonego mięsa inne danie  

Przypalone mięso możesz też użyć do innej potrawy. W tym celu pozbądź się spalenizny, pokrój go na kawałki i duś z cebulą i przyprawami. Polej mięso winem i dodaj ulubione warzywa.  

Trik #8. Wyraziste przyprawy

Do przypalonych potraw idealnie sprawdzą się przyprawy o intensywnym smaku i aromacie. Są to m.in.: cynamon, pieprz, papryka ostra i słodka.  

Trik # 9. Tarka przyjdzie z pomocą

Aby uratować przypalone ciasto, zetrzyj przy pomocy tarki do warzyw spaloną warstwę. W przypadku, gdy przypaleniu uległ wierzch, po usunięciu spalenizny polej ciasto polewą.

Trik #10. Nie wyrzucaj korka po winie

Jeśli zdarzy nam się przypalić bigos, wystarczy przełożyć go do innego garnka i dorzucić… korek od wina. Drewno wciągnie zapach spalenizny, dzięki czemu nasz bigos odzyska pierwotny smak i aromat. Później wystarczy tylko wyciągnąć korek i cieszyć się pysznym daniem. 



Zobacz także:

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Dorsz atlantycki: Właściwości i sposób przyrządzania »

Bób dla psa: Czy jest bezpieczny? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 351

30 min
9
Dania główne Keto naleśniki

Będąc na diecie keto nie musisz rezygnować z ulubionych potraw. Dzięki temu p...

Odsłon: 1048

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0