Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Pozornie prosta czynność, jaką jest gotowanie makaronu, może przysporzyć nam wielu problemów. Co zrobić, aby ugotowany makaron nie był zbyt miękki, nie sklejał się i smakowicie prezentował się na talerzu? Sprawdźcie!

123RF/Picsel

Dlaczego makaron skleja się podczas gotowania?

Za problem ze sklejaniem się makaronu odpowiada mąka, która podczas gotowania zmienia swoją strukturę, stając się bardziej klejąca. Dotyczy to głównie makaronów przygotowanych ze zwykłej mąki pszennej, mocno podatnej na temperaturę wrzątku i czas gotowania. Zdecydowanie lepszym surowcem do zrobienia makaronu będzie mąka pszenna durum. Pozwala ona nie tylko na zrobienie makaronu o lepszej, bardziej zwartej strukturze, ale również dostarczy do naszego organizmu znacznie więcej minerałów, witamin i błonnika pokarmowego.  

Na co należy zwrócić uwagę podczas gotowania makaronu

Użycie nieodpowiedniego typu mąki do zrobienia makaronu nie oznacza, że jesteśmy skazani na kulinarną porażkę. Jak ugotować makaron w odpowiedni sposób? Wpływ na to ma kilka aspektów.

Wybór odpowiedniego naczynia do gotowania makaronu

Podczas gotowania makaron znacznie zwiększa swoją objętość, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności warto zastanowić się nad rozmiarem garnka. Zbyt małe naczynie nie pomieści odpowiedniej ilości wody. Powinniśmy zachować odpowiednie proporcje: 1 litr wody na 100 g suchego makaronu. Zmniejszając ilość wody, narażamy się na większe prawdopodobieństwo przygotowania makaronowej papki.

Czas gotowania makaronu

Kolejnym istotnym aspektem jest również czas gotowania. Gotując kupny makaron, powinniśmy zwrócić uwagę na informacje widniejące na opakowaniu. Każdy makaron może potrzebować innego czasu. Są takie, którym wystarczą dosłownie trzy minuty we wrzątku (np. capellini), jak i takie, dla których 10 minut może okazać się za mało (np. penne). Najlepszym sposobem będzie nastawienie zegara kuchennego i pilnowanie gotującego się garnka.

Domowy makaron wymaga krótkiego czasu gotowania. Już po 2-3 minutach od wypłynięcia na powierzchnie możemy go odcedzać. Przed wyjęciem makaronu warto jednak sprawdzić, czy jest on odpowiednio miękki.

Sprawdź także:  Jak zrobić domowy makaron?

Duże znaczenie ma również temperatura wody. Makaron powinniśmy wrzucać na wrzącą wodę. W przeciwnym razie zacznie on nasiąkać zimną wodą jeszcze przed gotowaniem.

Dodanie oleju do makaronu

Dodawanie oleju lub masła do gotującej się wody to często wykorzystywany trik, który nie ma większego uzasadnienia. Decydując się na dodatek tłuszczu podczas gotowania, musimy liczyć się z faktem, że po wyjęciu z garnka makaron będzie miał tłustą powłokę, przez co nie połączy się idealnie z sosem, a potrawa będzie wyglądała znacznie mniej apetycznie na talerzu.

Płukanie makaronu pod zimną wodą

Hartowanie makaronu to nawyk, który większość z nas wykonuje bez większego zastanowienia.  Przelanie makaronu zimną wodą sprawdza się jedynie w przypadku, kiedy chcemy przełożyć go do pojemnika i zachować na później. W przeciwnym wypadku najlepiej serwować go od razu po odcedzeniu. Dzięki temu nie traci on temperatury oraz skrobi, która świetnie łączy się z pesto i innymi dodatkami. Co więcej, pomijając ten zabieg, nie wypłukujemy soli, którą dodaliśmy podczas gotowania.

Jak uratować sklejony makaron?

Jeśli po ugotowaniu makaron się skleja, możemy ponownie zalać go gorącą wodą lub ustawić na  dwie-trzy minuty na sitku nad parą wodną. Po tym zabiegu powinniśmy od razu wymieszać go z sosem. Ten prosty zabieg sprawi, że nasze danie odzyska swoją sprężystość i wygląd.

Zobacz także:

Sześć przepisów, które powinien znać każdy miłośnik makaronu

Jak wykorzystać wodę po makaronie? 7 sposobów

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Biała Caryca

Biała Caryca to pyszne ciasto z kremem śmietankowym i dużą ilością chrupiącyc...

Odsłon: 80342

60 min
105
Sałatki Sałatka rach-ciach

Nasza sałatka rach-ciach to taka uproszczona wersja tradycyjnej polskiej sała...

Odsłon: 133

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Co na obiad na Boże Narodzenie? Popisowe dania na świąteczny obiad. Z wołowiny, schabu i indyka

Co na obiad na Boże Narodzenie sprawi, że twoi goście na pewno poproszą cię o dokładkę? Poznaj inspirujące przepisy na dania ze schabu, wołowiny i...

2
Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10