Ewa_Gotuje

Jaka mąka jest najlepsza na pierogi i uszka? Typ ma znaczenie! Jaka mąka na pierogi bezglutenowe?

Przygotowanie ciasta na pierogi i uszka jest dla wielu niezwykle trudne. Okazuje się jednak, iż problem tkwi w szczegółach. Źle dobrane składniki mogą wpłynąć nie tylko na proces wyrabiania ciasta, ale i jego elastyczność. Czy wybór mąki na pierogi i uszka może mieć w tym aspekcie znaczenie?

Do pierogów najlepiej dodawać mąkę pszenną, który typ jest najlepszy?| Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Marzysz o przygotowaniu klasycznych pierogów na obiad lub uszek na święta? Jeśli tak, musisz skupić swoją uwagę na doborze odpowiednich składników, dzięki którym ciasto nie będzie się rozpadało, a idealnie kleiło i utrzymywało farsz wewnątrz. Która mąka dostępna na rynku będzie najlepsza do pierogów, a która do wyrobu przysmaku, jakim są uszka? Typ ma znaczenie! Dlatego zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które ułatwią ci przygotowanie tych tradycyjnych przysmaków. 

Sprawdź także: Jak zawijać krokiety? Metoda 3 kroków jest niezawodna, nie ma szans, by się rozpadły

Mąka na pierogi i uszka – typ ma znaczenie 

Po jaką mąkę na pierogi i uszka najczęściej sięgają domowe gospodynie? Zazwyczaj w tym celu najlepiej sprawdza się klasyczna biała mąka pszenna typu 450, 500 lub 650. Tajemniczym składnikiem takiej mąki jest zawarty w pszenicy gluten. To właśnie on odpowiedzialny jest za to, że ciasto po wyrobieniu nabiera elastyczności, świetnie się lepi, a podczas gotowania nie rozkleja się i bardzo dobrze chroni znajdujący się wewnątrz farsz. Jednocześnie wyrobione ciasto będzie miękkie i nie musisz stosować dużej ilości wody, aby uzyskać jego optymalną konsystencję. 

W przypadku klasycznych pierogów i uszek gotowanych najlepszym wyborem może być zatem mąka typu 500. Jeżeli wolisz bardziej eksperymentować w kuchni i interesują cię pierogi, które możesz piec w piekarniku, zdecyduj się na mąkę typu 650. 

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy do pierogów i uszek wykorzystasz mąkę pełnoziarnistą? Możesz zastosować ten rodzaj, jednak prawdopodobnie podczas wyrabiania ciasta konieczne będzie dodanie większej ilości wody. Musisz również mieć na uwadze, że ciasto okaże się twardsze i trudniejsze do formowania. 

Jaka mąka na pierogi bezglutenowe? 

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jaka mąka na pierogi bezglutenowe będzie odpowiednia? Niestety nie każdy może na co dzień spożywać produkty bogate w gluten, dlatego jest to jak najbardziej zrozumiałe, że stara się znaleźć alternatywę dla tradycyjnej pszennej mąki. Jeśli jesteś jedną z takich osób, możesz zdecydować się na zakup mąki gryczanej. 

Pamiętaj jednak o tym, że ze względu na brak wspomnianego składnika odpowiedzialnego za lepkość, konieczne jest jej wymieszanie z innym, również bezglutenowym rodzajem mąki. Najlepiej w tej roli sprawdza się mąka kukurydziana lub ryżowa. Niekiedy na półkach sklepowych znajdują się już gotowe miksy dla osób, które z różnych względów musiały wykluczyć wspomniane białko ze swojej diety. Mimo iż takie pierogi lub uszka będą się trudniej lepić, jeżeli tylko nabierzesz wprawy i nieco zmodyfikujesz przepisy, przygotujesz to danie w wersji idealnej dla siebie i swojego zdrowia. 

Nietypowe mąki na pierogi 

Czy w sprzedaży dostępne są nietypowe mąki na pierogi i uszka, z którymi raczej na co dzień się nie spotkasz? Oczywiście! Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne, możesz z nich skorzystać. Część z nich będzie produktami, które prawdopodobnie stosujesz na co dzień, jednak nie kojarzysz ich jako dodatku do ciasta na pierogi. Inne natomiast mogą kompletnie nie przywodzić na myśl właśnie takiego zastosowania. 

Pierwszym produktem jest mąka ziemniaczana. Najczęściej miesza się ją z mąką tortową, mlekiem i wodą. Od razu należy przejść do zagniatania ciasta i jego wyrobienia, aż do momentu, w którym wyraźnie składniki się połączą i stworzą spójne, gładkie ciasto. Tak przygotowane bez problemu rozwałkujesz i skleisz po nałożeniu na nie farszu. Możesz bez obaw gotować takie pierogi i uszka w osolonej wodzie. 

Alternatywą będzie także mąka kukurydziana. Dobrze się lepi, ciasto jest względnie elastyczne, aczkolwiek mniej, niż to klasyczne. Może być propozycją na farsz w wersji słodkiej, jak i wytrawnej, dlatego sięgają po nie osoby przygotowujące uszka i pierogi na kolację wigilijną. Dużą zaletą tego rodzaju ciasta jest możliwość jego przechowywania w lodówce po wcześniejszym zawinięciu w folię spożywczą. Również i w tym przypadku metoda gotowania pierogów nie odbiega od tej tradycyjnej opartej na wrzątku. 

Chyba najmniej spodziewanym produktem stosowanym na omawiane tradycyjne dania i potrawy jest mąka ryżowa. Przygotowanie ciasta z jej udziałem wymaga wprawy i pewnego wyczucia, jednak finalny produkt bardzo dobrze smakuje i – co ważne – pozostaje bezglutenowy. Ich smak będzie się różnił, tak samo jak i tekstura samego ciasta. Niemniej idealnie sprawdzi się ono w wersji z owocami lub klasycznie z kapustą i grzybami. Kluczową kwestią w pierogach z mąki ryżowej jest opracowanie ciasta, które zachowa swój optymalny poziom wilgotności i nie będzie zbyt cienko rozwałkowane. Jeśli jednak uznasz, że brakuje w nim wody, po prostu dodaj odrobinę i ponownie zagnieć ciasto. 

Najlepszy przepis na ciasto na pierogi 

Interesuje cię najlepszy przepis na ciasto na pierogi? Jak je przygotować, by było niezwykle elastyczne, proste w lepieniu, idealnie utrzymywało znajdujący się w nim farsz i nie rozkleiło się podczas gotowania? 

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania przepisu na tradycyjne ciasto z mąki pszennej, musisz przede wszystkim pamiętać o poszczególnych krokach jego wykonania, a także o proporcjach składników. Jeśli będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, z pewnością efekt finalny w pełni cię usatysfakcjonuje! 

Pierwszą kwestią jest oczywiście jakość i rodzaj samych składników. Jednym z nich jest wspomniana mąka – najlepiej, aby była to mąka pszenna typu 450. Potrzebujesz około pół kilograma tego produktu. Pamiętaj również o szczypcie soli, niecałej łyżeczce oleju i oczywiście szklance ciepłej wody. 

Najpierw przesiej mąkę, aby usunąć ewentualne znajdujące się w niej niewielkie zanieczyszczenia oraz delikatnie ją napowietrzyć. Następnie dodaj do niej letnią wodę, sól i olej. Jeśli chcesz, możesz na samym początku do mieszania ciasta użyć szpatułki lub widelca. Później jednak przejdź do właściwego ugniatania energicznymi ruchami, by składniki jak najszybciej się połączyły. Wyrabianie ciasta może ci zająć nawet kwadrans, ale to ważne, ponieważ w trakcie tego procesu wydziela się znany ci już gluten i uelastycznia ciasto. Na sam koniec wystarczy je rozwałkować, wyciąć krążki i przejść do etapu napełniania ich farszem oraz sklejania. 

Samą stolnicę możesz wcześniej delikatnie podsypać mąką. Jeżeli ciasto po wykrojeniu nie będzie chciało się skleić, możesz delikatnie zwilżać obrzeże wykrojonych krążków, co ułatwi sprawę. 

Najlepszy przepis na ciasto na uszka 

Jaki jest najlepszy przepis na ciasto na uszka? Pewnie zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać do ich przyrządzenia powyższy przepis. Oczywiście, że tak! Wbrew pozorom wiele gospodyń i szefów kuchni przygotowuje ciasto w podobny sposób zarówno na pierogi, jak i uszka. Niektórzy decydują się na dodanie do niego żółtka, jednak musisz mieć na uwadze, że wtedy konsystencja ciasta nieco traci na elastyczności i będzie ono twardsze. Niemniej za jednym razem przygotujesz bazę do obu wymienionych przysmaków. 

 

Źródło: Smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »

Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »

W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0