Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Obiad znów się nie udał, a ciasto nie wyszło tak apetycznie, jak na ilustrującym przepis zdjęciu? Być może popełniasz któryś z tych błędów.

Fot. 123RF/Picsel

W gotowaniu chodzi o szczegóły. Czasem zdarza się, że z pozoru błahe sprawy przesądzają o kulinarnym sukcesie lub porażce. Jednak nie ma co się martwić! Błędy popełniają zarówno początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni kucharze. Od teraz będziecie wiedzieć, na co powinniście koniecznie zwracać uwagę podczas gotowania.

1. Wybieramy złe oleje

Wybór odpowiedniego oleju wcale nie jest prostą sprawą. Nie każdy dobrze wpływa na nasze zdrowie, podobnie jak nie każdy nadaje się do smażenia lub spożywania na zimno. Kluczowa w tym wypadku jest tzw. temperatura dymienia - im wyższa, tym więcej zniesie olej. Pamiętajcie, że danie przygotowane na złym oleju, może być nie tylko niesmacznie, ale nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia.

2. Źle smażymy mięso

Wbrew pozorom, smażenie wcale nie jest łatwą sztuką i można przy tej czynności popełnić naprawdę sporo błędów. Jednym z najczęściej powtarzanych jest zbyt słabe nagrzanie patelni. Jeśli wyłożycie mięso na zimny tłuszcz, możecie być niemal pewni, że będziecie mieć problemy z jego obróceniem. Zapomnijcie też o chrupiącej skórce, zamiast niej uraczycie rodzinę tłustą i gumowatą potrawą. Co gorsza, produkty wrzucone na zimny tłuszcz chłoną go znacznie więcej, przez co stają się zdecydowanie bardziej kaloryczne.

Unikajmy także wkładania zbyt wielu produktów na patelnię. Mowa tutaj zwłaszcza o mięsie - soki które z niego wypłyną, nie będą miały szansy odparować. W ten sposób nasze potrawy zamiast się smażyć, zaczną się dusić. Koniecznie pamiętajcie również, by nie dotykać mięsa zbyt często, ani nie kłuć go widelcem - tylko wówczas będzie soczyste. Po zdjęciu z patelni, pozwólcie mu odpocząć kilka chwil. Jeśli pokroicie je zbyt szybko, wypłyną z niego wszystkie naturalne soki, czyli to co w nim najcenniejsze.

Reklama

3.Źle panierujemy

Z pewnością wielu z was borykało się z problemem panierki, która zamiast na kotlecie, zostawała na patelni. Jeśli przytrafiła wam się taka sytuacja, najprawdopodobniej zapomnieliście o jednym bardzo ważnym składniku. Mowa oczywiście o mące. Jeśli oprószycie nią mięso, a dopiero potem obtoczycie je w jajku i bułce tartej, możecie mieć pewność, że panierka pozostanie tam gdzie być powinna.

4. Źle przyprawiamy

Nie ma nic gorszego od źle przyprawionych potraw. Dotyczy to zarówno tych, których nie doprawiliśmy, jak i tych przyprawionych za bardzo. W gotowaniu, jak w mało której dziedzinie życia, istotny jest umiar. Czasem warto powstrzymać się od wsypywania do garnka wszystkich przypraw, jakie akurat mamy pod ręką, gdyż w efekcie zaserwujemy bliskim potrawę o przedziwnym smaku. Co więcej, bardzo prawdopodobne, że większość naszych dań będzie smakować tak samo.

Zachowując umiar, unikniemy również sytuacji, gdy dodane przez nas przyprawy stłumią naturalny smak produktów, który przecież powinien być najważniejszy. Warto również pamiętać, że w przypadku gdy stosujemy świeże zioła, powinniśmy zawsze dodawać je pod koniec gotowania, inaczej nic nie pozostanie nam ani z ich pięknego koloru, ani z aromatu.

5. Źle gotujemy makaron

W przypadku gotowania makaronu powinniśmy stosować się do rad udzielanych nam przez Włochów - w końcu któż zna się na nich lepiej? Przede wszystkim pamiętajmy, aby makaron gotować w odpowiedniej ilości wody - zazwyczaj jest to litr na każde sto gram makaronu. Musimy też bardzo uważać, by go nie rozgotować, gdyż wówczas traci większość swoich właściwości odżywczych oraz staje się znacznie bardziej kaloryczny. W tym wypadku najlepiej zdać się na wskazówki podane przez producenta na opakowaniu. Warto również wiedzieć, że wbrew obiegowej opinii, po ugotowaniu makaronu nie powinniśmy przelewać go zimną wodą, ani dodawać do niego tłuszczu - w ten sposób sprawimy tylko, że sos będzie z niego spływał, a nasz posiłek stanie się zdecydowanie mniej apetyczny.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik puszysty świąteczny

Nasz sernik świąteczny jest bardzo puszysty i delikatny. Użyłyśmy do jego upi...

Odsłon: 10156

30 min
17
Przekąski Mini paszteciki

Smaczne i proste w przygotowaniu do barszczu czerwonego i nie tylko.

Odsłon: 3645

30 min
7
Dania główne Pstrąg z patelni

Przepis tradycyjny na pysznego , o chrupiącej skórce pstrąga, pieczonego w ca...

Odsłon: 466

30 min
14

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

0
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

5
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5