Spis treści:
- Dlaczego nie lubiliśmy marchewki z groszkiem?
- Marchewka z groszkiem – właściwości
- Jak zrobić marchewkę z groszkiem?
Marchewka z groszkiem to obowiązkowy punkt w menu większości przedszkolnych, szkolnych, czy kolonijnych stołówek. W końcu gotowane warzywa to samo zdrowie! Niestety nieodpowiednio przyrządzone mogą sprawić, że na zawsze zniechęcimy się do ich jedzenia. Podczas gdy marchewka z groszkiem to bomba witamin i składników odżywczych, dlatego warto zaserwować je do obiadu. Sprawdź, jakie właściwości ma ten duet, oraz jak zrobić marchewkę z groszkiem, aby była smaczna.
Sprawdź także: Mało kalorii, niski indeks glikemiczny i dużo błonnika. Jedz pora na zdrowie
Dlaczego nie lubiliśmy marchewki z groszkiem?
Marchewka i groszek to pozornie smaczne warzywa. Niestety, kiedy kucharki na stołówce lub kochające babcie postanowiły je "odpowiednio" długo gotować, duet ten stawał się rozmiękłą papką pozbawioną koloru. Oczywiście, jeżeli używamy suchego groszku z paczki, powinien być on gotowany, aż stanie się odpowiednio miękki. Jednak starsze pokolenie zdecydowanie miało tendencję do rozgotowywania potraw. Co więcej, marchewka z groszkiem, która zbyt długo spędziła w garnku traciła kolor, a zamiast intensywnego pomarańczu i zieleni pojawiała się szarawa masa. Problemem stanowiła także zasmażka, która nieodpowiednio zrobiona sprawiała, że marchewka z groszkiem przypominała bardziej klejącą lub przypaloną breję.
Niektóre witaminy, np. witamina A obecna w marchewce, rozpuszczają się w tłuszczu. Babcie chcąc zadbać o zdrowie swoich wnucząt, dodawały do marchewki z groszkiem zbyt dużo masła, przez co potrawa ociekała tłuszczem. Tak podane warzywa również nie zachęcały do ich konsumowania. Dlatego mimo dobrych chęci, wiele dzieci pozostawiało je na talerzach.
Marchewka z groszkiem – właściwości
Połączenie marchewki i groszku korzystnie wpłynie na twoje zdrowie. Jakie właściwości ma marchewka? W marchewce znajduje się witamina A i C, a także minerały: wapń, fosfor, czy sód. Jest również źródłem karotenoidów, barwników, które mają właściwości przeciwutleniające. Znajdują się tu między innymi: likopen, luteina, zeaksantyna oraz karoten, korzystnie wpływają na zdrowie oczu, chronią go przed chorobami oczu, działają przeciwzapalnie, a także korzystnie wpływają na urodę.
W marchewce znajduje się także sporo błonnika pokarmowego, który wpływa na prawidłowe trawienie, zapewnia sytość po posiłku, a także dba o prawidłowe jelita i przyspiesza przemianę materii. Co więcej, marchewka będzie świetną opcją dla osób na diecie odchudzającej, jest niskokaloryczna, w 100 g zawiera 27 kcal, dlatego można zajadać się nią do woli.
A jakie wartości odżywcze kryją się w groszku? Jest on dobrym źródłem roślinnego białka, które świetnie syci oraz pomaga dbać o prawidłową pracę mięśni. Znajduje się w nim również sporo błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe trawienie, pomaga pozbyć się zaparć, a także reguluje poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. W groszku znajduje się sporo witamin z grupy B, które pomagają dbać o układ nerwowy, a także witamina A, która dba o zdrowie oczu, witamina C, dbająca o układ immunologiczny, oraz witamina K, korzystnie wpływająca na funkcje krwiotwórcze.
W groszku nie brakuje również minerałów, na przykład: magnezu, manganu, cynku, fosforu, mangan, selenu, potasu, wapnia, czy żelaza. Ponadto spożywania zielonego groszku dobrze wpływa na wzmocnienie kości i zębów. Korzystnie działa także na układ sercowo-naczyniowy, reguluje ciśnienie krwi oraz pomaga obniżyć wysoki cholesterol.
Jak zrobić marchewkę z groszkiem?
Do marchewki możesz dodać groszek mrożony, świeży lub ten z puszki, chociaż najczęściej używa się tego konserwowego. Przygotuj: cztery marchewki, puszkę groszku konserwowego, łyżeczkę masła, łyżeczkę mąki oraz sól.
Groszek odcedź z zalewy. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w kostkę. Ugotuj do miękkości w osolonej wodzie, następnie ją odcedź, pozostawiając jednak nieco wody. Dorzuć groszek i wszystkie składniki przez chwilę podgrzej. Na patelni przygotuj zasmażkę, najpierw wrzuć masło, a następnie mąkę i wszystko dobrze wymieszaj. Aby nadać jej bardziej wyrazistego smaku, warto dodać do zasmażki nieco imbiru oraz gałkę muszkatołową. Gotową masę dodaj do marchewki z groszkiem, połącz składniki.
Jeżeli wolisz wersję dietetyczną tego dania, ugotuj marchew pokrojoną w kostkę, a następnie po prostu wymieszaj ją z groszkiem konserwowym, wówczas danie to będzie mniej kaloryczne.
Marchewka z groszkiem na ciepło
Zobacz przepisMarchewka z groszkiem na ciepło / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: medonet.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »