Jelita pracują jak w zegarku, wzrok się poprawia - wystarczy wypić 2/3 szklanki dziennie. Jakie właściwości ma sok z rabarbaru?

Choć rabarbar od razu kojarzy się z pysznym ciastem, to okazuje się, że można z niego przygotować znacznie więcej, w tym pyszny napój. Jak zrobić sok z rabarbaru i jak go pić? Jego wartości odżywcze sprawiają, że to naprawdę zdrowy smakołyk, który działa zbawiennie na jelita. Wypróbuj przepis już dziś.

Sok z rabarbaru zalecany jest na diecie. Ma mało kalorii i niski indeks glikemiczny | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Sezon na rabarbar rozpoczyna się w kwietniu i trwa przez całe lato. Jednak to do połowy czerwca smakuje on najlepiej i właśnie wtedy warto go jeść w przeróżnych postaciach. Jedną z pysznych propozycji jest sok z rabarbaru - jak go zrobić i pić? Poznaj przepis na ten zdrowy napój.

Sprawdź także: Najlepsze ciasta z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Rabarbar - owoc czy warzywo?

Odpowiedź na pytanie, czy rabarbar to owoc, czy warzywo, nie jest taka prosta. Ze względu na jego smak i częste wykorzystanie do deserów, wiele osób uważa go za owoc. Tymczasem w Polsce rabarbar to warzywo. Inaczej nazywany jest rzewieniem i wywodzi się z Azji. Ma długie i stosunkowo grube łodygi, od których odchodzą zielone liście. Charakteryzuje się różowym, specyficznym kolorem i lekko kwaskowatym posmakiem. Jednak im bardziej intensywna jest barwa rzewienia, tym jest on słodszy

Wartości odżywcze rabarbaru

Rabarbar dostarcza organizmowi zarówno witamin, jak i cennych składników mineralnych. Znajdują się w nim m.in. witaminy A, C, E i te z grupy B oraz potas, magnez, mangan, żelazo i wapń.

Przede wszystkim jest to warzywo niskokaloryczne, bo w 100 g zawiera zaledwie ok. 15 kcal. Co więcej, ma niski indeks glikemiczny (IG=15). To źródło wartościowych antyoksydantów i błonnika pokarmowego

Jakie właściwości ma sok z rabarbaru?

Wartości odżywcze rabarbaru sprawiają, że mnóstwo osób powinno sięgać po sok z rabarbaru. Właściwości tego napoju okażą się zbawienne dla osób z problemami układu krążenia i trawiennego. Błonnik pokarmowy wpływa na poprawę perystaltyki jelit, łagodzi bolesne zaparcia i przyspiesza procesy trawienne. 

Niski indeks glikemiczny powoduje z kolei, że sok warzywny zalecany jest także diabetykom. Zawartość silnych antyoksydantów hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Pomaga chronić zdrowie mózgu, przeciwdziała starzeniu się organizmu, wspiera utrzymanie jędrnej i witalnej skóry, przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. 

Regularne picie soku z rabarbaru wzmacnia układ kostny i odpornościowy oraz usprawnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku - wszystko dzięki suplementacji witamin i minerałów. 

Jak zrobić sok z rabarbaru?

Choć mogłoby się wydawać, że przyrządzenie soku z rabarbaru będzie trudne i czasochłonne, jest to całkiem prosty proces. Tym bardziej że możesz go przygotować na dwa różne sposoby. 

Sok z surowego rabarbaru 

Zapamiętaj, że aby uzyskać największą ilość soku z rabarbaru, należy postąpić z nim tak, jak z selerem naciowym - umieścić łodygi w wyciskarce wolnoobrotowej. Ta wskazówka pozwoli na wydobycie maksimum cennych składników dla twojego organizmu. 

Przygotuj kilogram łodyg rabarbaru - dokładnie je umyj, opłucz i usuń liście. Następnie pokrój warzywa na kawałki o maksymalnej długości ok. 15 cm. Przełóż rabarbar do sokowirówki lub wyciskarki i odsącz cały płyn. Przelej go do szklanej butelki lub dzbanka i przechowuj w lodówce. Najlepiej pić go zaraz po wyciśnięciu.

    Sok z gotowanego rabarbaru

    Jak zrobić sok z rabarbaru, ale przegotowanego? W przeciwieństwie do pierwszego przepisu tutaj - oprócz kilograma łodyg rzewienia - będziesz jeszcze potrzebować litr wody. Z początku postępuj dokładnie jak w powyższej recepturze - umyj, oczyść warzywo, odetnij liście, ale pokrój na jeszcze mniejsze kawałki. Wrzuć je do garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Potem zmniejsz moc palnika i trzymaj pod przykryciem przez kwadrans. Pozostaw wywar do ostygnięcia.

    Gdy będzie już chłodny, do innego garnka odcedź sok z rabarbaru przez sito o drobnych oczkach. Poczekaj chwilę, aż osad opadnie na dno i następnie sam przejrzysty płyn przelej do szklanej butelki lub dzbanka. Pozbądź się osadu, a sok schładzaj w lodówce. Zaserwuj, gdy będzie już zimny. 

    Zobacz: Jak zrobić odwrócone ciasto z rabarbarem?

    Jak pić sok z rabarbaru?

    Wiesz już, jak zrobić sok z rabarbaru. A jak go pić, żeby móc czerpać z jego właściwości prozdrowotnych? Okazuje się, że istnieje limit, ponieważ w nadmiernych dawkach może działać przeczyszczająco. Właśnie dlatego przyjmuje się, że wystarczy ok. 2/3 szklanki soku z rabarbaru dziennie, aby odczuć wyłącznie pozytywne skutki jego spożywania. 

    Sok z rabarbaru - przeciwwskazania

    Choć wartości odżywcze rabarbaru zachęcają do picia napoju przyrządzonego na jego bazie, to niestety nie wszyscy powinni go pić. Przeciwwskazaniem do spożywania soku z rabarbaru jest kamica nerkowa. Dlaczego?

    Z tego powodu, że rzewień zawiera dużą dawkę kwasu szczawiowego, jednocześnie przyczyniając się do wypłukiwania wapnia z kości. Dieta bogata w szczawiany, a jednocześnie uboga w wapń przyczynia się do powstawania lub wzmocnienia objawów kamicy nerkowej. Warto pamiętać, że sok z gotowanego rabarbaru, najlepiej z dodatkiem jogurtu naturalnego, będzie łagodniejszy dla nerek (zawiera mniej kwasu szczawiowego i więcej wapnia).

    Drugim przeciwwskazaniem do picia soku z rabarbaru jest też niski poziom testosteronu u mężczyzn. Napój może dodatkowo zaburzyć ich gospodarkę hormonalną. Co więcej, nie powinny po niego sięgać też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeśli niemowlę spożyje mleko, do którego przeniknęły substancje z rabarbaru, może cierpieć z powodu silnej biegunki. Pamiętaj także, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego spotkają również dorosłych, którzy zjedzą zbyt dużą porcję rzewienia.



    Zobacz także:

    Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

    Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

    Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    60 min
    2
    Sałatki Powiew wiosny

    Aromatyczna i apetyczna sałatka, chrupiące ogórek, rzodkiewka, kremowe awokad...

    Odsłon: 61

    30 min
    3

    Polecane artykuły

    Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

    Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

    23
    Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

    Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

    311
    Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

    Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

    10
    Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

    Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

    25