Jelita pracują jak w zegarku, wzrok się poprawia - wystarczy wypić 2/3 szklanki dziennie. Jakie właściwości ma sok z rabarbaru?

Choć rabarbar od razu kojarzy się z pysznym ciastem, to okazuje się, że można z niego przygotować znacznie więcej, w tym pyszny napój. Jak zrobić sok z rabarbaru i jak go pić? Jego wartości odżywcze sprawiają, że to naprawdę zdrowy smakołyk, który działa zbawiennie na jelita. Wypróbuj przepis już dziś.

Sok z rabarbaru zalecany jest na diecie. Ma mało kalorii i niski indeks glikemiczny | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Sezon na rabarbar rozpoczyna się w kwietniu i trwa przez całe lato. Jednak to do połowy czerwca smakuje on najlepiej i właśnie wtedy warto go jeść w przeróżnych postaciach. Jedną z pysznych propozycji jest sok z rabarbaru - jak go zrobić i pić? Poznaj przepis na ten zdrowy napój.

Sprawdź także: Najlepsze ciasta z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Rabarbar - owoc czy warzywo?

Odpowiedź na pytanie, czy rabarbar to owoc, czy warzywo, nie jest taka prosta. Ze względu na jego smak i częste wykorzystanie do deserów, wiele osób uważa go za owoc. Tymczasem w Polsce rabarbar to warzywo. Inaczej nazywany jest rzewieniem i wywodzi się z Azji. Ma długie i stosunkowo grube łodygi, od których odchodzą zielone liście. Charakteryzuje się różowym, specyficznym kolorem i lekko kwaskowatym posmakiem. Jednak im bardziej intensywna jest barwa rzewienia, tym jest on słodszy

Wartości odżywcze rabarbaru

Rabarbar dostarcza organizmowi zarówno witamin, jak i cennych składników mineralnych. Znajdują się w nim m.in. witaminy A, C, E i te z grupy B oraz potas, magnez, mangan, żelazo i wapń.

Przede wszystkim jest to warzywo niskokaloryczne, bo w 100 g zawiera zaledwie ok. 15 kcal. Co więcej, ma niski indeks glikemiczny (IG=15). To źródło wartościowych antyoksydantów i błonnika pokarmowego

Jakie właściwości ma sok z rabarbaru?

Wartości odżywcze rabarbaru sprawiają, że mnóstwo osób powinno sięgać po sok z rabarbaru. Właściwości tego napoju okażą się zbawienne dla osób z problemami układu krążenia i trawiennego. Błonnik pokarmowy wpływa na poprawę perystaltyki jelit, łagodzi bolesne zaparcia i przyspiesza procesy trawienne. 

Niski indeks glikemiczny powoduje z kolei, że sok warzywny zalecany jest także diabetykom. Zawartość silnych antyoksydantów hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Pomaga chronić zdrowie mózgu, przeciwdziała starzeniu się organizmu, wspiera utrzymanie jędrnej i witalnej skóry, przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. 

Regularne picie soku z rabarbaru wzmacnia układ kostny i odpornościowy oraz usprawnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku - wszystko dzięki suplementacji witamin i minerałów. 

Jak zrobić sok z rabarbaru?

Choć mogłoby się wydawać, że przyrządzenie soku z rabarbaru będzie trudne i czasochłonne, jest to całkiem prosty proces. Tym bardziej że możesz go przygotować na dwa różne sposoby. 

Sok z surowego rabarbaru 

Zapamiętaj, że aby uzyskać największą ilość soku z rabarbaru, należy postąpić z nim tak, jak z selerem naciowym - umieścić łodygi w wyciskarce wolnoobrotowej. Ta wskazówka pozwoli na wydobycie maksimum cennych składników dla twojego organizmu. 

Przygotuj kilogram łodyg rabarbaru - dokładnie je umyj, opłucz i usuń liście. Następnie pokrój warzywa na kawałki o maksymalnej długości ok. 15 cm. Przełóż rabarbar do sokowirówki lub wyciskarki i odsącz cały płyn. Przelej go do szklanej butelki lub dzbanka i przechowuj w lodówce. Najlepiej pić go zaraz po wyciśnięciu.

    Sok z gotowanego rabarbaru

    Jak zrobić sok z rabarbaru, ale przegotowanego? W przeciwieństwie do pierwszego przepisu tutaj - oprócz kilograma łodyg rzewienia - będziesz jeszcze potrzebować litr wody. Z początku postępuj dokładnie jak w powyższej recepturze - umyj, oczyść warzywo, odetnij liście, ale pokrój na jeszcze mniejsze kawałki. Wrzuć je do garnka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Potem zmniejsz moc palnika i trzymaj pod przykryciem przez kwadrans. Pozostaw wywar do ostygnięcia.

    Gdy będzie już chłodny, do innego garnka odcedź sok z rabarbaru przez sito o drobnych oczkach. Poczekaj chwilę, aż osad opadnie na dno i następnie sam przejrzysty płyn przelej do szklanej butelki lub dzbanka. Pozbądź się osadu, a sok schładzaj w lodówce. Zaserwuj, gdy będzie już zimny. 

    Zobacz: Jak zrobić odwrócone ciasto z rabarbarem?

    Jak pić sok z rabarbaru?

    Wiesz już, jak zrobić sok z rabarbaru. A jak go pić, żeby móc czerpać z jego właściwości prozdrowotnych? Okazuje się, że istnieje limit, ponieważ w nadmiernych dawkach może działać przeczyszczająco. Właśnie dlatego przyjmuje się, że wystarczy ok. 2/3 szklanki soku z rabarbaru dziennie, aby odczuć wyłącznie pozytywne skutki jego spożywania. 

    Sok z rabarbaru - przeciwwskazania

    Choć wartości odżywcze rabarbaru zachęcają do picia napoju przyrządzonego na jego bazie, to niestety nie wszyscy powinni go pić. Przeciwwskazaniem do spożywania soku z rabarbaru jest kamica nerkowa. Dlaczego?

    Z tego powodu, że rzewień zawiera dużą dawkę kwasu szczawiowego, jednocześnie przyczyniając się do wypłukiwania wapnia z kości. Dieta bogata w szczawiany, a jednocześnie uboga w wapń przyczynia się do powstawania lub wzmocnienia objawów kamicy nerkowej. Warto pamiętać, że sok z gotowanego rabarbaru, najlepiej z dodatkiem jogurtu naturalnego, będzie łagodniejszy dla nerek (zawiera mniej kwasu szczawiowego i więcej wapnia).

    Drugim przeciwwskazaniem do picia soku z rabarbaru jest też niski poziom testosteronu u mężczyzn. Napój może dodatkowo zaburzyć ich gospodarkę hormonalną. Co więcej, nie powinny po niego sięgać też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeśli niemowlę spożyje mleko, do którego przeniknęły substancje z rabarbaru, może cierpieć z powodu silnej biegunki. Pamiętaj także, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego spotkają również dorosłych, którzy zjedzą zbyt dużą porcję rzewienia.



    Zobacz także:

    Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

    Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

    Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    15 min
    5

    Polecane artykuły

    Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

    Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

    0
    Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

    Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

    0
    Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

    Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

    6
    Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

    Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

    2