W sezonie letnim, szczególnie podczas upałów, często sięgamy po napoje, które mają nas schłodzić i przynieść ulgę. Chętniej też pijemy kawę mrożoną niż tę rozgrzewającą. Espresso tonic również zapewnia przyjemne orzeźwienie, ale nie tylko. Dowiedz się, jakie ma właściwości, co to właściwie za napój i jak go zrobić.
Espresso tonic to napój, którego celem jest schłodzenie organizmu. W wersji podstawowej przygotowuje się go z zaledwie trzech składników, czyli kawy, toniku i kostek lodu. Opcjonalnie można dołożyć jeszcze plasterek, skórkę lub syrop z cytrusa (limonki, cytryny lub pomarańczy).
To nieoczywiste połączenie produktów ma uzasadnienie - kawa i tonik cechują się gorzkim smakiem, a tonik posiada również cytrusową nutę, która z kolei świetnie łączy się z dodatkiem owoców.
Tę schłodzoną kawę podano po raz pierwszy w 2007 roku w palarni Koppi Roasters, zlokalizowanej w szwedzkim Helsingborg. Charles Nystrand i Anne Lunell, czyli właściciele lokalu, wyjaśniają, skąd zaczerpnęli recepturę. Okazuje się, że po jednej z imprez podobny napój zaserwował im ich kolega. Pozostały po zabawie tonik wlał do kawy i dodał do niego syropu z cytrusów. Charles i Anne dopracowali przepis i zaserwowali go w 2007 roku podczas otwarcia swojej palarni.
W 2014 roku napój stał się fenomenem i zyskał popularność wśród celebrytów i na mediach społecznościowych. Warto pokreślić, że świetnie orzeźwia i szybko gasi pragnienie, a dodatkowo pięknie się prezentuje. Podany w wysokim i transparentnym szkle pokazuje swoje warstwy.
Właściwości espresso tonic
Właściwości espresso tonic wynikają oczywiście z jego składu. Największy wpływ na organizm mają dwa alkaloidy, czyli chinina i kofeina.
Warto pamiętać, że chinina, zawarta w toniku, może być substancją trującą dla człowieka. Jej śmiertelna dawka wynosi 10-15 g, dlatego producenci napojów muszą stosować się do narzuconego limitu 7,5 ml chlorowodorku chininy na 100 ml płynu. Podobnie jak kofeiny, nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży.
Mimo przywołanego zagrożenia chinina, spożywana rzadko i w małych ilościach, może działać przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, napotnie, a w konsekwencji - obniżać ciepłotę ciała. Co więcej, łagodzi skurcze łydek i powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych oraz pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Jest do dziś stosowana jako skuteczny środek do leczenia malarii.
Z kolei kofeina poprawia koncentrację, przyspiesza spalanie tłuszczu i dodaje energii. Dzięki obecności polifenoli, espresso wykazuje też właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Chroni również przed wystąpieniem udaru, chorób Alzheimera czy Parkinsona.
Espresso tonic - oryginalny przepis
Przepis na espresso tonic jest bardzo prosty. Taki napój może przygotować praktycznie każdy - nawet z niewielkim doświadczeniem kulinarnym. Robi się go szybko i z kilku podstawowych składników. Przekonaj się, jak zrobić espresso tonic według oryginalnego przepisu szwedzkiej palarni Koppi Roasters:
Składniki
- 30 ml mocnego espresso,
- 150 ml toniku,
- kilka kostek lodu,
- opcjonalnie: plasterek pomarańczy, kawałek skórki z limonki, syrop pomarańczowy.
Przygotuj wysoką (350 ml), przeźroczystą szklankę. Do szklanki włóż kostki lodu (aż po sam brzeg) i zalej tonikiem, pozostawiając przestrzeń na kawę. W czasie, gdy ty przygotujesz kawę, tonik schłodzi się idealnie od lodu. Zaparz espresso, a w tym czasie do toniku z lodem dodaj plasterek cytryny, pomarańczy lub skórkę limonki. Zalej kawą i nie mieszaj! Pij od razu. Jeśli nie przepadasz za charakterystycznym, gorzkawym posmakiem toniku, możesz wlać odrobinę syropu pomarańczowego. Pamiętaj jednak, że nie będzie to już oryginalny przepis na espresso tonic.