Fot. 123RF/Picsel
Obecna kuchnia polska jest wypadkową kuchni szlacheckiej i kuchni chłopskiej. Ta pierwsza to dania wykwintne, często goszczące na świątecznych stołach, druga jest kuchnią codzienną, ekonomiczną, prostą i szybką. To właśnie za sprawą kuchni chłopskiej w naszym jadłospisie znalazły się nieskończone ilości potraw z kasz i ziemniaków.
Najlepszym przykładem takich potraw są oczywiście kluski, które kuchnia polska interpretuje na wiele sposobów. Serwujemy je nadziewane, podsmażane, polewane sosami lub podawane w zupach. Trudno wybrać, które są najsmaczniejsze, jednak z pewnością jedną z najpopularniejszych odmian są kluski śląskie, bez których wiele osób nie wyobraża sobie tradycyjnego, niedzielnego obiadu. Ich przygotowanie to wielka sztuka,a doświadczone gospodynie nie stosują żadnych miar i przepisów, zdając się wyłącznie na swoją intuicję i wprawne oko. Najważniejsze, aby były sprężyste, lekko ciągnące się i miękkie.
W czym tkwi cały sekret? Nasi użytkownicy znają odpowiedź na to pytanie. Dziś prezentujemy wam kilka sprawdzonych przepisów na kluski śląskie - zarównie w tradycyjnej, jak i bardziej nowoczesnej wersji.
1. Kluski śląskie - przepis podstawowy
Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Zacznijmy od podstaw, czyli klasycznego przepisu na kluski śląskie. Bez tego ani rusz. Jeśli już dobrze zapoznacie się z tradycyjną recepturą, możecie zacząć zastanawiać się nad urozmaiceniami i dodatkami.
Fot. Bellapi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Oto jedna z ciekawych wariacji na temat podstawowego przepisu na kluski ziemniaczane. Za sprawą dyni, zyskują one bardzo interesujący smak. Zachęcamy was do eksperymentów - równie ciekawe efekty osiągniecie, dodając do masy ziemniaczanej posiekane zioła lub zmiksowane warzywa korzeniowe.
Fot. Agnieszkacrow na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Sycący obiad dla całej rodziny, który przygotujecie bez zbędnego wysiłku? Oto jedna z propozycji spełniająca wszystkie te wymogi. Przepis Agnieszki to dowód na to, że z prostych składników, można wyczarować danie, które zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Jak zrobić kluski śląskie? na INTERIA.TV.
4. Kluski śląskie z sosem kurkowym
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Najpopularniejszym dodatkiem do klusek śląskich jest oczywiście sos pieczeniowy. Warto jednak puścić nieco wodze fantazji, zaskakując bliskich ciekawymi smakami. Kluski zaserwowane z sosem kurkowym będą idealną propozycją na letni obiad.
Fot. Ekspansja-smaku na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Oczywiście, nasze zestawienie nie mogło obyć się bez propozycji dla miłośników mięsa. Wersja z gulaszem będzie ciekawą alternatywą dla klusek śląskich podawanych z roladą i modrą kapustą.
Fot. Europa112 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
A co powiecie na wersję nadzianą, a do tego słodką? Z pewnością przypadną do gustu dzieciom, chociaż z doświadczenia wiemy, że i nie jednemu dorosłemu zdarza się poprosić o dokładkę.