Fot. 123RF/Picsel
O polskiej kulturze koktajlowej i gustach Polaków rozmawiamy z Piotrem Melonem z warszawskiego koktajlbaru Bez Tytułu biorącego udział w trzeciej edycji World Class Cocktail Festival.
Czym się wyróżnia polska scena koktajlowa na tle innych?
Ciekawe pytanie. Chcąc być w pełni obiektywnym, musiałbym odwiedzić wiele koktajlbarów na świecie. Wszystko jeszcze przede mną, ale będąc w Londynie zauważyłem, że popularne są tam koktajle klasyczne. Przede wszystkim królują pozycje z książek Jerrego Thomasa i The Savoy Cocktail Book. W Polsce klasyki znamy, umiemy i lubimy, ale raczej ich nie proponujemy. Naszym Gościom rekomendujemy wyszukane i ciekawe kompozycje. I to właśnie tym się wyróżniamy - indywidualnym podejściem, pasją i kreatywnością.
Czy Polacy przekonują się do picia bardziej wyszukanych koktajli czy nadal królują standardowe?
Z moich obserwacji wynika, że Polacy coraz częściej szukają niestandardowych kompozycji. Im więcej nietypowych składników i nazw których Goście nie kojarzą, tym lepiej. Koktajl ma zaskakiwać - smakiem, wyglądem, składem i sposobem przygotowania. Do tego dobrze, aby był spersonalizowany, a nie "taki zwykły z karty". Oczywiście wciąż na grupowych spotkaniach królują whisky i wódka sour, ale to też dobrze. W końcu piękno tkwi w prostocie!
Jakie koktajle najczęściej zamawiają kobiety, a jakie mężczyźni?
Jak mawia klasyk, kolorowy i słodki koktajl musi być kobiecy, a ciężki i wytrawny męski. W praktyce jednak nic nie jest tylko białe lub czarne. Zdarzają się panie zamawiające wytrawne koktajle, jak i panowie wybierający lekkie i orzeźwiające szprycery. Granice między tym co jest typowo męskie i kobiece już dawno zaczęły się zacierać.
Od jakich koktajli najlepiej zacząć wieczór? Od kwaśnych, słodkich, słabszych, mocniejszych?
Na pewno od takich, które przygotowane są na dobrych jakościowo składnikach! Z pewnością wpłynie to na jakość wieczoru oraz poranka. Co do smaków, to wszystko zależy od tego, jakie mamy plany na wieczór. Czy koktajl ma być rozgrzewką przed imprezą, czy raczej formą degustacji alkoholu? Jeśli planujemy udać się do koktajlbaru na tzw. before, lepsze będą pozycje lekkie, kwaśne i orzeźwiające, które nie uderzą nam mocno do głowy. Przy kameralnym spotkaniu czy kolacji we dwoje, możemy eksperymentować z cięższymi smakami i mocniejszymi alkoholami. Jeśli jednak chcemy przejść przez całe spektrum smaków podczas jednego wieczoru, to zacznijmy od lekkich, kwaskowych przez słodsze, kończąc na wytrawnych i wyrazistych.
Które alkohole najczęściej są głównym składnikiem koktajli?
Zdecydowanie cały czas rządzi wielka 5: wódka, rum, gin, whisky i tequila. Są to alkohole podstawowe które znajdują się niemal w każdym koktajlu. Każdy ma swój niepowtarzalny charakter, wokół którego budowany jest cały koktajl.
Możesz wskazać jedną cenną wskazówkę, którą powinni kierować się przyszli barmani?
Cierpliwość i chęć samokształcenia. Książki są dobrym fundamentem, ale w tym zawodzie liczy się praktyka. Trzeba ciągle zdobywać wiedzę i być otwartym na krytykę bardziej doświadczonych. Warto brać również udział w szkoleniach organizowanych przez różne marki alkoholowe. I co najważniejsze - trzeba wyrobić sobie smak. A tego nikt nas nie nauczy.
Kto nie miał okazji spróbować mistrzowskich koktajli serwowanych podczas World Class Cocktail Festival, ma na to ostatnią szansę. Festiwal potrwa jeszcze tylko do niedzieli 4 października włącznie.
Źródło: materiały prasowe