Spis treści:
Niektórzy uznają, że wiosenne przesilenie nie istnieje i jest wymówką osób, które były mało aktywne w trakcie zimy. Specjaliści twierdzą jednak, że nadejście wiosny wiąże się ze zmianami warunków atmosferycznych, które mogą mieć wpływ na organizm człowieka. Dowiedz się, dlaczego wraz z nowym sezonem brakuje ci energii i odkryj pyszne koktajle na wiosenne przesilenie.
Sprawdź także: Co jeść na śniadanie, żeby schudnąć? 4 przepisy krok po kroku
Wiosenne przesilenie - dlaczego brakuje nam energii?
Wiosenne przesilenie nie jest chorobą, ale szeregiem objawów związanych z przyjściem nowego, cieplejszego sezonu. W zimie jesteśmy zazwyczaj bardziej senni, zmęczeni i odczuwamy chandrę oraz obniżenie nastroju. Kiepskie samopoczucie i spadek motywacji do działania wiąże się przede wszystkim z brakiem słońca. Promienie słoneczne uwalniają hormony szczęścia i stymulują prawidłowy rytm dobowy, więc gdy jest ich mało, a dzień się skraca - naturalnie obniża się też poziom energii i aktywności. To z kolei często rekompensujemy, dostarczając organizmowi większej liczby spożywanych kalorii.
Gdy nadchodzi nowa, cieplejsza pora roku, organizm próbuje przyzwyczaić się do wyższej temperatury i dłuższej doby. Więcej słońca oznacza też zmiany w produkcji hormonów, które pomogą nam ożywić się i nabrać sił do działania. Skąd więc wiosenne przesilenie - dlaczego brakuje nam energii? Jeśli je odczuwasz, najpewniej twój organizm podupadł na zdrowiu w trakcie zimy.
Brak suplementacji witamin (C, D, A), siedzący oraz stresujący tryb życia, liczne infekcje zimą i dostarczanie większych porcji jedzenia to główne przyczyny spadku energii, który może być zauważalny początkiem wiosny. Organizm musi najpierw zregenerować się, zanim dostosuje się do bieżących warunków atmosferycznych.
Do najczęstszych objawów przesilenia wiosennego zalicza się: zmęczenie, osłabienie, ból głowy, nadmierna emocjonalność lub senność oraz pogorszenie koncentracji. Powinny one ustąpić maksymalnie do kilku tygodni, zwłaszcza gdy stabilizują się warunki atmosferyczne. Jeśli jednak nie odczujesz poprawy, koniecznie udaj się do lekarza. Podane symptomy mogą być też związane z poważniejszymi chorobami.
Koktajle na wiosenne przesilenie
Wiosenne przesilenie może odebrać chęci do działania. Co zrobić, żeby zmniejszyć jego objawy? Przede wszystkim przeznacz trochę czasu na odpoczynek. Sen zregeneruje organizm i usprawni koncentrację. Jeśli dużo się stresujesz, postaraj się wdrożyć metody relaksacyjne - np. techniki oddechowe lub jogę. Co więcej, zadbaj o regularną aktywność. Codzienny spacer lub ćwiczenia, które trwają nie mniej niż 30 minut, spowodują wyrzut hormonów szczęścia, rozruszają ciało i poprawią nastrój.
Przy przesileniu wiosennym kluczowe jest też odpowiednie nawadnianie i odżywianie. Sięgaj po wodę przez całą dobę i wypij minimum półtora litra. Nie przejadaj się i postaw na lekkostrawne potrawy, pełne warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, orzechów, chudego mięsa i ryb. Właściwa dieta, bogata w witaminy i minerały, pomoże szybko przywrócić siły witalne. Skoro musisz się nawadniać oraz włączyć do jadłospisu produkty sezonowe, świetnym posiłkiem w menu będą koktajle na wiosenne przesilenie. Najlepsze dla organizmu będą te zielone, które łączą zarówno warzywa, jak i owoce.
Koktajl pełen witamin
Zielony koktajl na przesilenie wiosenne | Fot. 123RF/Picsel
Składniki
- 2 średnie marchewki,
- garść liści jarmużu,
- średni grejpfrut,
- plasterek imbiru,
- szklanka wody.
Ten koktajl na przesilenie wiosenne uzupełni wszelkie niedobory witamin i pozwoli organizmowi na szybszą regenerację. Na początku obierz marchewkę i pokrój na mniejsze kawałki. Umyj garść jarmużu, obierz grejpfruta i pokrój na kawałki. Odkrój kawałek z korzenia imbiru i obierz go ze skórki. Marchewkę, jarmuż, cząstki grejpfruta i imbir umieść w blenderze kielichowym. Zalej wodą i zmiksuj na gładki koktajl.
Orzeźwiający koktajl na przesilenie wiosenne
Orzeźwiający koktajl na przesilenie wiosenne | Fot. 123RF/Picsel
Składniki
- 2 ogórki,
- kawałek selera naciowego,
- 2 kiwi,
- szczypta pieprzu cayenne.
W przypadku, gdy potrzebujesz więcej energii, najlepiej sprawdzi się napój, który nawadnia i usuwa szkodliwe substancje z organizmu. Koktajl orzeźwia, regeneruje i oczyszcza, przyspieszając powrót do pełni sił. Jak go zrobić? To nic trudnego, tym bardziej że możesz przyrządzić go na dwa sposoby. Na początku obierz ogórki i kiwi. Selera dokładnie umyj i pozbaw liści (jeśli je posiada). Jeśli masz sokowirówkę, wszystkie składniki warzywno-owocowe wyciśnij do szklanki. Jeśli nie masz takiego sprzętu, produkty wrzuć do blendera, wlej pół szklanki wody i zmiksuj na gęsty koktajl. Niezależnie od wybranej metody przygotowania, dopraw napój szczyptą pieprzu cayenne i dokładnie wymieszaj.
Pobudzający koktajl na przesilenie wiosenne
Pobudzający koktajl na przesilenie wiosenne | Fot. 123RF/Picsel
Składniki
- 2 pomarańcze,
- grejpfrut,
- pół cytryny.
Cytrusy działają bakteriobójczo, wzmacniają odporność, dbają o piękny wygląd skóry. Przede wszystkim są jednak skarbnicą witamin. Taki koktajl na przesilenie wiosenne, wypity z samego rana, pomoże się obudzić i uzupełnić niedobory składników. Podobnie jak poprzednio, możesz obrać wszystkie owoce i wycisnąć je w sokowirówce. Jeśli jednak nie masz jej w swojej kuchni, cząstki obranych owoców wrzuć do blendera i zmiksuj z odrobiną wody.
Źródło: Smaker.pl, diag.pl, mniammniam.com, veganbanda.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Pełnia wiosennego smaku na talerzu. Smakowita młoda kapusta z dużą ilością koperku »
Skrywają mnóstwo witaminy C. Sekret tkwi w tym, by jeść tylko takie »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »