Kotlety mielone - na południu Polski zwane też sznyclami - przyrządza się najczęściej ze zmielonej surowej wieprzowiny, surowego jajka i namoczonej w mleku bułki (ewentualnie bułki tartej). Taką masę często uzupełnia się różnymi dodatkami, np. poszatkowaną cebulą, czosnkiem lub natką pietruszki. Na końcu kotlety mielone przyprawia się jeszcze solą i pieprzem. Niektórzy dodają też inne zioła, np. majeranek.
Na czym smażyć kotlety mielone?
To, co najważniejsze w kotletach mielonych, to ich konsystencja. Masa mięsna z dodatkami powinna być odpowiednio kleista i wyrobiona, aby zapewnić pulchność sznycelkom. Tylko z takiej formuje się owalne kotleciki, które następnie obtacza się jeszcze w bułce tartej.
W tej chwili powstaje jednak wątpliwość, na czym smażyć kotlety mielone, żeby wyszły idealnie? Część kucharzy amatorów wybiera najbardziej popularny olej albo masło klarowane. Jest to rozwiązanie, które zapewni nam smaczny obiad, ale potrawa nie będzie perfekcyjna. Dlaczego?
Kotlety mielone najlepiej smażyć na smalcu, w niezbyt głębokim tłuszczu na patelni. Tłuszcz, choć posiada charakterystyczny zapach, wyróżnia się wysokim punktem dymienia, dlatego sprawi, że sznycle będą rumiane z zewnątrz i pozostaną soczyste w środku. Doskonale wiedziały o tym babcie, które ten mięsny obiad smażyły właśnie na smalcu.
Przygotowane kotlety mielone wystarczy tylko zdjąć z patelni i podać wraz z ziemniakami lub kaszą i chrupiącą, świeżą warzywną surówką, buraczkami albo ogórkami kiszonymi.
Zobacz także:
Bogactwo składników odżywczych i niska kaloryczność. Ta zupa pomoże ci zadbać o sylwetkę »
Leczo po francusku, czyli przepis na ratatuj. Jedz, by zgubić oponkę z brzucha »
Pij na czczo każdego dnia. Poprawisz metabolizm i pokonasz zaparcia »