Spis treści:
- Krewetki królewskie - wartości odżywcze
- Jakie właściwości mają krewetki królewskie?
- Dlaczego warto jeść krewetki?
- Jak jeść krewetki królewskie?
- Jak przyrządzić krewetki królewskie?
Krewetki królewskie, zwane również krewetkami tygrysimi, to największe okazy ze swojego gatunku. Znane są nie tylko z atrakcyjnego smaku, ale również dużej uniwersalności. Składnik ten świetnie nadaje się do duszenia, pieczenia i grillowania, a to tego doskonale komponuje się z rozmaitymi dodatkami. Nie sposób nie wspomnieć również o jego wartościach odżywczych - jego mięso uchodzi za dobre źródło białka oraz witamin i minerałów. Jak przyrządzić krewetki królewskie, żeby zachwycały swoim smakiem? I co dokładnie się w nich kryje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Krewetki królewskie - wartości odżywcze
Ile kalorii posiadają i jakie cenne składniki kryją w sobie krewetki królewskie? Wartości odżywcze w 100 g surowego produktu kształtują się następująco:
- wartość energetyczna: 92 kcal,
- białko 22 g,
- tłuszcz: 0 g,
- węglowodany 1 g,
- błonnik: 0 g,
- witamina B1: 0,02 mg,
- witamina B2: 0,015 mg,
- witamina B3: 1,778 mg,
- witamina B6: 0,161 mg,
- witamina B9: 19,0 µg,
- witamina B12: 1,11 µg,
- witamina D: 0,1 µg,
- witamina A: 54,0 µg,
- witamina E: 1,32 mg,
- witamina K: 0,3 µg,
- żelazo: 0,21 mg,
- potas: 133 mg,
- miedź: 0,182 mg,
- wapń: 54 mg,
- selen: 29,6 µg,
- magnez: 22 mg,
- cynk: 0,97 mg,
- fosfor: 244 mg,
- sód: 566 mg.
Jakie właściwości mają krewetki królewskie?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że to wartościowe źródło białka. W 100 g tego produktu kryje się nawet ponad 20 g tego makroskładnika. Dla niektórych dodatkowym atutem jest fakt, że są one niemal całkowicie pozbawione tłuszczu.
Jakie właściwości mają krewetki królewskie? W mięsie kryje się astaksantyna, czyli substancja z grupy karotenoidów, która wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, a także zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego. Poza astaksantyną w krewetkach można znaleźć rozmaite witaminy i minerały, w tym witaminy z grupy B, witaminę A oraz selen, który wzmacnia naszą odporność i usprawnia pracę tarczycy.
Choć krewetki królewskie są cenne pod względem zdrowotnym, nie każdy może po nie sięgać. Głównym przeciwwskazaniem do ich spożywania jest alergia lub nadwrażliwość na ten składnik oraz dna moczanowa - a to wszystko za sprawą obecnych w nich puryn. Warto dodać, że krewetki nie są wskazane w dużych ilościach dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą zawierać śladowe ilości rtęci. Należy zaznaczyć, że przyszłe mamy nie powinny spożywać ich w wersji surowej.
Dlaczego warto jeść krewetki?
Nie sięgaj po nie wyłącznie ze względu na ich wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść krewetki? Są wyjątkowo smaczne, a do tego można przyrządzić je na wiele różnych sposobów. Dzięki temu są one w stanie urozmaicić każdy, nawet najbardziej monotonny jadłospis. Sosy, zupy, warzywa, sałatki czy makarony to tylko kilka z wielu dań, w których można je uwzględnić. Na uwagę zasługuje również fakt, że krewetki tygrysie stanowią doskonałą opcję dla osób na diecie odchudzającej, ponieważ zawierają niewiele kalorii, bo zaledwie 92 kcal na 100 g, a do charakteryzują się niską zawartością tłuszczu i uchodzą za idealne źródło białka.
Jak jeść krewetki królewskie?
Jak jeść krewetki królewskie i jak odpowiednio je przygotować, żeby nadawały się do spożycia? W pierwszej kolejności należy je rozmrozić. Pamiętaj, aby nie robić tego na szybko, czyli poprzez długie trzymanie ich poza zamrażalnikiem i poddawanie wysokiej temperaturze. Znacznie lepszym pomysłem będzie polanie ich zimną wodą. Dobrą opcją jest także umieszczenie ich w lodówce i to w oryginalnym opakowaniu.
Gdy krewetki się rozmrożą, możesz zabrać się za ich obieranie. Zacznij od odcięcia ich głów oraz pozbycia się pancerzy. Następnie oderwij ogon, naciskając na niego w miejscu, w którym styka się z tułowiem. Na końcu należy usunąć jelito - możesz to zrobić, nacinając krewetkę wzdłuż, a następnie ją rozchylając. Wyjmij ze środka część przypominającą czarną żyłkę. W razie potrzeby wspomóż się ostrym, cienkim nożykiem. Opłucz owoce morza pod zimną wodą i osusz je papierowym ręcznikiem.
Jak przyrządzić krewetki królewskie?
Jak przyrządzić krewetki królewskie, aby wydobyć z nich to, co najlepsze? Opcji jest co najmniej kilka. Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy, dzięki którym odkryjesz ich wyjątkowy smak.
Krewetki królewskie z pomidorkami i pęczakiem
Krewetki królewskie z pomidorkami i pęczakiem to idealna opcja na obiad, niezależnie od okazji. Poza głównym składnikiem do przygotowania tej potrawy potrzebujesz kaszy pęczak, czosnku, masła, pomidorków koktajlowych, papryczki chili, oliwy z oliwek, masła oraz soli i pieprzu. Realizację przepisu rozpocznij od umycia, osuszenia i obrania krewetek.
Następnie polej je oliwą z oliwek, wymieszaj z pokrojonym w plastry czosnkiem i odstaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu umieść owoce morza na rozgrzanej patelni, ale nie smaż ich zbyt długo, aby w środku były surowe. Zeszklij na tej samej patelni plasterki czosnku, po czym wlej wino i zaczekaj, aż połowa cieczy odparuje. Dodaj masło, połówki pomidorków oraz pokrojoną papryczkę chili i wymieszaj.
Duś całość pod przykryciem przez trzy minuty, po czym dopraw solą i pieprzem wedle uznania. Oprósz zawartość patelni natką pietruszki i umieść w niej krewetki. Smaż wszystko jeszcze przez chwilę. Na koniec wymieszaj sos i krewetki z ugotowaną kaszą pęczak.
Krewetki królewskie w tempurze
Jak przyrządzić krewetki królewskie, jeśli nie na patelni? Możesz zaserwować je w tempurze. Aromatyczne i chrupiące, z pewnością przypadną do gustu zarówno małym, jak i dużym smakoszom. Aby je wyczarować, poza owocami morza musisz zaopatrzyć się w mąkę pszenną, wodę gazowaną, olej słonecznikowy oraz sól i pieprz.
Rozmroź, opłucz i obierz krewetki. Przygotuj tempurę, mieszając mąkę pszenną z solą, pieprzem i wodą gazowaną. Gdy ciasto będzie gotowe, zanurz w nim krewetki, najlepiej w taki sposób, aby były nim w całości pokryte. Na koniec smaż je przez kilka minut na głębokim tłuszczu.
Krewetki królewskie zapiekane z czosnkiem
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że krewetki królewskie można przyrządzać w piekarniku i - co bardzo istotne - w takiej wersji smakują one nie mniej wyśmienicie niż te smażone. Do zaserwowania przekąski w tym wydaniu, poza krewetkami, potrzebujesz natki pietruszki, pomidorków koktajlowych, czosnku oraz masła.
Pierwszym krokiem jest rozmrożenie, opłukanie i obranie owoców morza. Po wykonaniu tych czynności umieść je w naczyniu żaroodpornym, dodaj do nich połówki pomidorków, posiekaną natkę pietruszki i plasterki czosnku, a następnie piecz je przez 5-7 minut w temperaturze 220 stopni. Przed podaniem skrop je sokiem z cytryny.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, ilewazy.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Ma niski indeks glikemiczny i ułatwia trawienie. Włosi zawdzięczają mu figurę i zdrowie »
Horrendalnie droga komunia u Gessler. Tyle wynosi cena za „talerzyk” »