Dania jednogarnkowe

Mleko ziemniaczane jest hitem już od jakiegoś czasu. Największą popularność zyskało wśród wegan i osób z nietolerancją laktozy. Odkryj, skąd wzięło się mleko ziemniaczane i czy to dobra alternatywa dla tego krowiego? Okazuje się, że nie każdy powinien je pić.

Dlaczego warto pić mleko z ziemniaka? | Fot. 123RF/Picsel

Spis treści:

Mleko kokosowe, migdałowe czy na przykład mleko sojowe to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Wiele osób nadal ma wątpliwości, czy nazwa „mleko” jest tutaj zasadna, ale coraz mniej przywiązujemy do tego wagę. Napoje roślinne stają się bowiem dla nas standardowym wyborem na co dzień.

Wynika to między innymi z negatywnego znoszenia laktozy pochodzącej z tradycyjnego mleka, a także ze względów ideologicznych. Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegańską albo przynajmniej częściową rezygnację z produktów odzwierzęcych. Wszystko to ze względu na dbałość o środowisko i oczywiście szacunek do naszych braci mniejszych.

Mleko ziemniaczane jest jednak zaskakującą nowością. Wypuściła je na rynek szwedzka marka DUG. Tego typu produkty można obecnie kupić między innymi w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, firma DUG nie jest pierwszą, która zaproponowała tego typu produkt. Ktoś już wcześniej wpadł na ten pomysł, natomiast żaden z tych specyfików nie zyskał popularności.

Popularność napojów roślinnych jednak stale rośnie, a wiele osób wciąż narzeka na to, że nie ma swojego ulubionego, gdyż smak każdego jest mocno specyficzny. Kto wie, być może mleko ziemniaczane okaże się idealnym rozwiązaniem dla wielu konsumentów, którzy są na diecie wegańskiej, albo planują na nią przejść lub się nią zainspirować.

Sprawdź także: Łazanki z kapustą, kiełbasą i boczkiem. Prosty przepis przekazywany od pokoleń

Mleko ziemniaczane - niejedyna „nowość” z ziemniaka 

Co prawda mleko ziemniaczane może nieźle zaskakiwać, natomiast dla osób, które od dawna gustują w diecie roślinnej, być może nie była to aż tak wielka niespodzianka. Znają one bardzo dobrze ser z ziemniaka. To połączenie znanego warzywa z płatkami drożdżowymi, które przypominają smak sera. To bardzo ciekawa alternatywa dla standardowego produktu, na pewno o wiele zdrowsza i niemniej atrakcyjna smakowo.

Taki dip serowy świetnie sprawdzi się nie tylko na imprezie, ale także na co dzień na przykład do warzyw. O ile ser z ziemniaka może i brzmi apetycznie, to jednak mleko niekoniecznie. Nie ma jednak sensu się zrażać. W końcu mleko migdałowe czy mleko owsiane również było dla nas sporym zaskoczeniem, a dzisiaj wybieramy je coraz chętniej.  

Mleko ziemniaczane - właściwości 

Czy warto pić mleko ziemniaczane? Właściwości tego napoju są bardzo pozytywne i stanowią jeden z argumentów, dlaczego warto sięgać właśnie po ten napój. Przede wszystkim mleko ziemniaczane to bardzo dobry wybór dla alergików. Nie zawiera bowiem glutenu, soi czy tak jak na przykład w przypadku mleka migdałowego - orzechów.

Na pewno bardzo dobrą wiadomość stanowi fakt, że napój ten doskonale się pieni, a więc na pewno będzie często w rękach baristów. Wielu wegan narzeka bowiem, że na obecnych popularnych napojach roślinnych (takich jak na przykład mleko sojowe), trudno wytworzyć pianę.

Korzyści z picia mleka z ziemniaków są spore. Napój ten ma mało kalorii, nie zawiera jodu, wspomaga pracę układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na układ hormonalny, obniża poziom złego cholesterolu

Dlaczego warto pić mleko z ziemniaka? 

Dlaczego jeszcze mleko ziemniaczane to bardzo dobra alternatywa dla mleka krowiego? Warty podkreślenia jest tutaj aspekt ekologiczny. Napój ten bowiem charakteryzuje bardzo niski ślad węglowy, który szacowany jest na około 0,27 t do 0,31 kg CO2e/kg. Co to oznacza w praktyce?

Napój ten potrzebuje dwa razy mniej wody niż w przypadku mleka owsianego i aż 56 razy mniej niż w przypadku migdałów. Produkcja tych ostatnich wzbudza bardzo wiele wątpliwości. Określa się, że może mieć katastrofalny wręcz wpływ na środowisko. 

Jak powstaje mleko ziemniaczane? 

Zastanawiasz się, jak produkuje się mleko ziemniaczane? Wydawać by się mogło, że proces powstawania tego typu napojów jest bardzo skomplikowany. Tymczasem tak naprawdę w składzie tego specyfiku znajdziemy głównie wodę oraz ziemniaki, tak jak ma to miejsce w przypadku takich produktów, jak mleko sojowe czy mleko z konopi.

W składzie mleka ziemniaczanego firmy DUG znajdziemy jeszcze między innymi białko grochu, maltodekstrynę, cykorię, naturalne aromaty czy olej rzepakowy. Produkt został wzbogacony także witaminami, w tym witaminą B12 oraz kwasem foliowym.

Jak zrobić mleko z ziemniaka w domu? Tak naprawdę musisz po prostu zmiksować ugotowane ziemniaki i wodę. Brzmi abstrakcyjnie? Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Jeżeli chcesz stworzyć na przykład mleko z nerkowców, to też musisz zblendować orzechy i wodę. Trzeba to jednak zrobić w odpowiednich proporcjach i najlepiej wcześniej namoczyć orzechy, wówczas łatwiej poddadzą się miksowaniu. Oczywiście do takiego domowego mleka możesz dodać trochę soli i cukru. Niektórzy dolewają syrop z agawy czy jakiś ulubiony aromat. Możesz poeksperymentować.

Najprawdopodobniej jednak to domowe mleko ziemniaczane będzie miał inny smak niż to sklepowe. Wcale nie oznacza jednak, że gorszy. Jeżeli już wiesz, jak zrobić mleko z ziemniaka, to może rzeczywiście spróbujesz sięgnąć najpierw po to domowe?

Do czego stosować mleko z ziemniaka? 

Jak używać mleka z ziemniaka? Tak naprawdę dokładnie tak samo, jak mleko krowie czy każde inne. Możesz śmiało spożywać go do owsianek, do kawy czy po prostu dodając je jako składnik ulubionych ciast. Napoje roślinne są po prostu alternatywą dla mleka krowiego i jak najbardziej można je stosować niemal do wszystkiego.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do smaku mleka krowiego i nie jest ono dla nas zaskakujące. Napoje roślinne często smakują zgoła inaczej. Podobnie będzie w przypadku mleka ziemniaczanego. Dlatego warto najpierw próbować niewielkich ilości i pomału eksperymentować. W końcu każdy odnajdzie swoje smaki.

Mleko ziemniaczane - przeciwwskazania 

Czy mleko ziemniaczane może pić każdy? Trzeba pamiętać, że ziemniak należy również do alergenów pokarmowych. Zazwyczaj uczulenie współistnieje z białkami innych roślin. Zatem jeżeli masz alergię na ziemniaki czy na przykład zawartą w nich skrobię, to oczywiste jest, że mleko z ziemniaka nie będzie dla ciebie. Trzeba jednak przyznać, że tego typu alergie występują stosunkowo rzadko i często o nich wiemy, ponieważ ziemniak jest bardzo popularnym produktem stosowanym na co dzień, szczególnie u nas w kraju. 

Źródło: Smaker.pl

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Kusi smakiem na ciepło i zimno. Kartoflak, czyli śląska babka ziemniaczana »

Majeranek na jesienne bolączki. Stosuj, gdy dokuczają katar i kaszel »

Jak ukorzenić ananasa? Uprawa ananasa w doniczce krok po kroku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Leszcz smażony na patelni

Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...

Odsłon: 49

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0