Ciasta na Boże Narodzenie

Imbir to składnik, który od lat gości w naszych domach. Ceniony jest on nie tylko za swój wyjątkowy smak, ale również szereg prozdrowotnych właściwości. Można spożywać go zarówno w postaci korzenia czy przyprawy, jak i w formie soku. Na co pomaga sok z imbiru i jak go stosować?

Dlaczego warto pić sok z imbiru? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu imbir cieszy się coraz większą popularnością w naszej kuchni – nie dość, że doskonale smakuje, to jeszcze przyjemnie rozgrzewa i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Najczęściej spożywany jest on w formie proszku lub korzenia, jednak równie dobrze można wyczarować z niego smaczny i odżywczy sok. Jak zrobić taki napój samodzielnie w domu? Jak go stosować i na co pomaga sok z imbiru? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.  

Sprawdź także: Pij podczas świąt, nie będziesz mieć brzucha jak balon

Jakie właściwości ma imbir 

Zanim dowiesz się, jak zrobić sok z imbiru, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie właściwości ma imbir. A niewątpliwie są one bardzo liczne. Na początek należy zaznaczyć, że składnik ten stanowi bogate źródło cennych związków, w tym gingeroli, zingeronu, limonenu, geraniolu oraz cyneolu, które odpowiadają za jego wyjątkowe działanie.  

Jakie korzyści niesie za sobą spożywanie imbiru? Roślina ta znana jest m.in. ze swojego działania przeciwwymiotnego – w końcu nie bez powodu dodaje się ją do preparatów na chorobę lokomocyjną. Doniesienia ze świata nauki pokazują, że obecne w niej substancje nie tylko pomagają uporać się z nudnościami podczas podróży, ale również w trakcie ciąży czy chemioterapii oraz po zabiegach operacyjnych.  

Poruszając temat imbiru, nie sposób nie wspomnieć o jego wpływie na objawy przeziębienia. To właśnie po niego chętnie sięgamy, gdy dopadnie nas ból gardła, kaszel i osłabienie. I jest to jak najbardziej słuszne, czemu dowodzą badania naukowe. Można w nich bowiem przeczytać, że usprawnia on pracę układu odpornościowego i dobrze radzi sobie ze zwalczaniem infekcji górnych dróg oddechowych.  

Jakie właściwości ma imbir poza tymi wymienionymi powyżej? Na tej należy dodatkowo umieścić jego potencjał odchudzający, który jest wynikiem jego zdolności do zwiększania lipolizy, czyli rozkładu tkanki tłuszczowej, oraz termogenezy i wydatków energetycznych. Oczywiście warto mieć świadomość, że do uzyskania satysfakcjonujących efektów redukcji wagi niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety.  

Prozdrowotne działanie imbiru obejmuje także układ krążenia. Nauka mówi, że jego regularne spożywanie nie tylko zmniejsza poziom „złego” cholesterolu we krwi na rzecz tego „dobrego”, ale również obniża ciśnienie tętnicze. W jednej z prób klinicznych jego suplementowanie przyczyniło się do spadku ciśnienia skurczowego i rozkurczowego kolejno o 6,36 mmHg i 2,12 mmHg.  

Kto jeszcze skorzysta na wprowadzeniu imbiru do swojego codziennego jadłospisu? Do grupy tej należą cukrzycy, ponieważ składnik ten redukuje stężenie glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi. Ponadto jest on polecany osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi różnego pochodzenia, np. tymi towarzyszącymi chorobie zwyrodnieniowej stawów. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że imbir to naturalny lek przeciwbólowy – polecany jest on m.in. kobietom, których zmorą są bolesne miesiączki. Zwolennicy medycyny alternatywnej chętnie sięgają po niego również przy bólach mięśni, stawów i zębów – warto jednak mieć na uwadze fakt, że właściwości te nie zostały potwierdzone naukowo. 

Jak zrobić sok z imbiru 

Jak już zostało podkreślone, imbir to roślina, którą można spożywać w różnych formach, włączając w to suplementy diety, proszek, mus, świeży korzeń oraz sok. Zainteresował cię właśnie ten ostatni? Wiedz, że możesz przyrządzić go w zaciszu własnej kuchni. Jak zrobić sok z imbiru? Na szczęście jest to niezwykle proste. Najpierw oczywiście musisz zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty – poza świeżymi korzeniami przydadzą ci się cytryny oraz cukier. 

Realizację przepisu rozpocznij od obrania imbiru i pokrojenia go na mniejsze kawałki. Następnie umieść go w kielichu blendera, zalej wodą i zmiksuj. Drugą porcję wody wlej do rondelka i zagotuj razem z cukrem oraz sokiem z cytryny. Po zagotowaniu dodaj do mikstury zblendowany imbir, a po obróbce termicznej odstaw całość na około dwie godziny. Po upływie tego czasu przecedź sok przez sitko do szklanych słoików lub butelek.  

W razie potrzeby możesz wzbogacić swój sok o inne składniki, np. jabłka i marchewkę. Jak zrobić sok z imbiru w takiej wersji? Wystarczy, że pokroisz wszystkie składniki na mniejsze kawałki, a następnie je zblendujesz wraz z sokiem z cytryny i przecedzisz. Jeśli wolisz nieco słodszy smak, możesz dodać odrobinę cukru lub miodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dosypać także nieco cynamonu. 

Jak stosować sok z imbiru? 

Skoro już wiesz, jak przyrządzić pyszny i odżywczy napój, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak stosować sok z imbiru. Możesz spożywać go na dwa sposoby – bezpośrednio z butelki lub jako dodatek do innych napojów, np. herbaty czy koktajlu. A jak często po niego sięgać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. W sezonie jesienno-zimowym, czyli okresie wzmożonych przeziębień, najlepiej pić go w ilości co najmniej 50 ml dziennie. Niektórzy przyjmują taką porcję nawet dwa razy na dzień – rano i wieczorem.

Planujesz dodawać sok z imbiru do herbaty? Zatem – aby wzmocnić jej lecznicze działanie – dorzuć do niej więcej prozdrowotnych i rozgrzewających dodatków. Świetnie sprawdzą się tutaj m.in. plastry cytryny i pomarańczy, goździki, cynamon oraz miód i domowy sok z malin 

Kto nie powinien pić soku z imbiru? 

Choć imbir to cenna roślina, nie każdy może wprowadzić ją do swojego jadłospisu, niezależnie od tego, czy jest to korzeń, przyprawa, czy świeżo wyciskany sok. Kto nie powinien pić soku z imbiru? Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż związki obecne w imbirze mogą wchodzić z nimi w interakcje. 

Na powyższej liście znajdują się także pacjenci zażywający środki przeciwcukrzycowe – okazuje się bowiem, że imbir może nasilać ich działanie, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Co więcej, częste sięganie po wspomniany napój nie jest wskazane dla osób przyjmujących leki wspomagające leczenie choroby wrzodowej, np. inhibitory pompy protonowej.  

Warto zaznaczyć, że większość przeciwwskazań dotyczy soku z imbiru w dużych ilościach oraz przypraw i suplementów diety na bazie ekstraktu z korzenia. Przy ich umiarkowanym spożyciu nie ma większych powodów do obaw. A jeśli pojawią się u ciebie jakiekolwiek działania niepożądane lub wątpliwości co do picia soku z imbiru, omów tę kwestię ze swoim lekarzem. 

Źródło: vitapedia.pl, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, webmd.com, smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Wyzwanie: Przedświąteczne sprzątanie »

Śledzie po grecku zawsze robią furorę. Ewa Wachowicz zapewnia: wszystkim smakują »

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Szyszki

Kiedyś robione na każde Święta, dziś trochę zapomniane. Szybkie, łatwe, bardz...

Odsłon: 1590

30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Hamuje apetyt, zwiększa metabolizm. Cukrzycy powinni jeść regularnie

Czarna fasola to niezwykle wartościowy składnik diety, który doskonale wspiera zdrowie, szczególnie u osób z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości b...

0
Informacje Jak dopasować dietę pudełkową do własnych potrzeb?

Coraz więcej osób decyduje się na catering dietetyczny, który pozwala połączyć zdrowe odżywianie z oszczędnością czasu.

0
Informacje Czekoladowe naleśniki z odżywką białkową

Poszukując inspiracji na pożywny, zdrowy, a jednocześnie pełnowartościowy posiłek, warto zapoznać się z przepisem na czekoladowe naleśniki z odżywk...

0
Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

6