Najgorsze porady żywieniowe, jakie kiedykolwiek usłyszysz

Myślisz, że zastosowanie się do każdej dietetycznej wskazówki, spowoduje że schudniesz kilka kilogramów? Wielki błąd! Wcale nie musisz jeść kolacji o 18 lub całkowicie rezygnować z jedzenia niektórych produktów. Zobacz, które dietetyczne porady powinieneś włożyć między bajki.

Kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, zawsze pojawiają się w naszym otoczeniu osoby, które raczą nas najróżniejszymi poradami, mającymi nam ułatwić to trudne zadanie. Z pewnością niejedna z nich faktycznie przyniesie pożądany efekt, jednak warto pamiętać, iż część popularnych, dietetycznych wskazówek, nie ma nic wspólnego ani ze skutecznym odchudzaniem, ani tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem. Aby uchronić was przed rozczarowaniem i nieprzyjemnymi konsekwencjami, przygotowaliśmy listę najgorszych dietetycznych porad, jakie możecie kiedykolwiek usłyszeć.

1. Zadziała tylko dieta MŻ - „mniej żreć"

Dieta „MŻ", to chyba jeden z najpopularniejszych dietetycznych mitów. Z pozoru wydawałaby się logicznym rozwiązaniem - skoro jedzenie powoduje, że tyjemy, jedzmy mniej, a z pewnością schudniemy. Niestety, nie jest to takie proste. Owszem, objadanie się wcale nie jest dobrym nawykiem i stanowi prosty sposób na zyskanie dodatkowych kilogramów. Jednak musimy pamiętać, że w przypadku zdrowego żywienia, nie liczy się tylko ilość, ale również jakość spożywanych przez nas posiłków. Cóż z tego, że zjemy tylko 2 posiłki dziennie, skoro będą się one składać z tłustych fast foodów lub niezdrowych przekąsek? W przypadku skutecznego odchudzania, powinniśmy zadbać nie tylko o to, aby nie zjadać zbyt dużej ilości kalorii. Szalenie ważnym jest również, aby były to tzw. „zdrowe kalorie", które dostarczą nam jak najwięcej cennych składników odżywczych.


Zobacz też: Sekret skutecznego odchudzania, czyli co łączy wszystkie diety? Kliknij!

„Jedzenie jajek nie może przynieść niczego dobrego - prowadzi tylko do sklerozy i podwyższonego cholesterolu we krwi". Powiedzcie sami, któż z nas przynajmniej raz w życiu nie usłyszał podobnie brzmiącego zdania od zatroskanej cioci lub wszechwiedzącej sąsiadki? Nic bardziej mylnego! Żadne badania naukowe nie potwierdziły tych teorii, tymczasem badacze dysponują szeregiem argumentów, przemawiającymi na korzyść jaj. Okazuje się bowiem, że znajdziemy w nich całą masę substancji odżywczych, łatwo przyswajalnych białek oraz witamin, które rewelacyjnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jajka są szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z widzeniem oraz chciałyby schudnąć. Z pewnością wykreślenie ich z naszego jadłospisu jest jedną z najmniej rozsądnych decyzji żywieniowych, jakie możemy podjąć.


Zobacz też: Jak jajka wpływają na nasze zdrowie? Kliknij!

To kolejna porada, która tylko z pozoru wydaje się być logiczna. Niestety, osoby głoszące tę teorię zapominają o jednym ważnym fakcie - tłuszcz tłuszczowi nie jest równy. Nie każdy jego rodzaj spowoduje, że przytyjemy, a niektóre z nich są wręcz niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Istnieją produkty, których spożycie jest bardzo wskazane, mimo iż zawierają w sobie całkiem sporo tłuszczu. Mowa tutaj np. o awokado, orzechach oraz niektórych rybach. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe to prawdziwa bomba zdrowia, dzięki której wzmocnimy układ odpornościowy oraz uchronimy się przed wieloma chorobami.


Zobacz też: Czy znasz te naturalne spalacze tłuszczu? Kliknij!

Jest to kolejny mit, który już od dawna pokutuje w naszym społeczeństwie. Mamy dobrą wiadomość, dla wszystkich osób, którym do tej pory kiszki grały marsza w godzinach wczesno wieczornych - nie musicie się dłużej męczyć. Wasz organizm nie ucierpi jeśli, po wybiciu 18 zjecie cokolwiek. Wręcz przeciwnie - będziecie mieć siłę, aby dalej funkcjonować. Okazuje się bowiem, że 18 może być porą na ostatni posiłek, ale dla osoby, która kładzie się spać w okolicach godziny 20. Tak naprawdę, pora o której zjemy kolację, zależy całkowicie od naszego trybu życia. Większość dietetyków jest zgodna - wystarczy, że ostatni posiłek zjemy najpóźniej dwie godziny przed położeniem się spać. Nasz organizm zdąży go strawić, a my nie będziemy wystawiać na próbę naszej silnej woli.


Zobacz też: Czego nie powinniśmy jeść przed snem? Kliknij!

Jeśli uważałeś, że zdrowe pieczywo oznacza tylko i wyłącznie chleb przypominający tekturę, śpieszymy wyprowadzić cię z błędu. Podczas odchudzania niewskazane jest jedynie tzw. białe pieczywo, przygotowane z wysoko przetworzonej i niezbyt wartościowej mąki pszennej. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujecie się na ciemne pieczywo, wypiekane na mące z pełnego ziarna. Poza substancjami odżywczymi znajdziecie w nich bardzo dużo błonnika, wyjątkowo potrzebnego wszystkim osobom odchudzającym się. A co z chrupkimi tekturkami? Lepiej wyrzućcie je do kosza. W większości, produkty te powstają z wysoko przetworzonych produktów, a ich indeks glikemiczny jest wyjątkowo wysoki, co oznacza, że po ich zjedzeniu bardzo szybko ponownie będziemy głodni.


Zobacz też: Jak chleb wpływa na nasze zdrowie? Kliknij!

Zdarza się, że słuchając rozmów osób, aktualnie chcących zrzucić kilka kilogramów, tak naprawdę jesteśmy świadkami licytacji, które z nich zjadło mniej kalorii w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, że skuteczną dietą wcale nie jest ta, dostarczająca naszemu organizmowi jak najmniejszej ilości kalorii. W końcu mowa tutaj o energii, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Pamiętajcie, że gdy zjadamy zbyt mało kalorii nasze ciało wpada w panikę i zamiast spalać tkankę tłuszczową, zaczyna ją magazynować. A my osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zmniejszanie liczby spożywanych kalorii, do momentu aż osiągniemy ich racjonalny poziom. W zależności od naszego trybu życia, mogą być to bardzo różne wartości.


Zobacz też: Ujemne kalorie - prawda czy mit? Kliknij!

Jest to kolejna porada, którą lepiej będzie włożyć między bajki, gdyż stosując się do niej wcale nie zagwarantujemy sobie dietetycznego sukcesu. Musimy bowiem mieć świadomość, że jeśli producent usunął ze swojego produktu tłuszcz, to musiał go czymś zastąpić. Najczęściej robią to przy pomocy cukru i konserwantów. Warto pamiętać, że tłuszcz spełnia w jedzeniu określoną funkcję - jest m.in. nośnikiem smaku. Dlatego też po jego wyeliminowaniu, zadania te muszą przejąć inne substancje, dzięki którym jedzenie zachowuje odpowiednią konsystencję i smak. Zachowujmy czujność i uważnie czytajmy etykiety - może się okazać, że odtłuszczony jogurt lub ser są zdecydowanie mniej zdrowe niż ich pełnotłuste wersje.


Zobacz też: Jedzenie, które udaje zdrowe. Kliknij!

 

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 309

15 min
4
60 min
2
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0