Spis treści:
Choroby sercowo-naczyniowe to jeden z największych problemów zdrowotnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jeśli dotyczy on również ciebie, wiedz, że jednym z najważniejszych kroków w stronę zdrowia jest zmiana codziennych nawyków, w szczególności tych związanych z odżywianiem. Co jeść na pierwszy posiłek dnia, aby wspomóc pracę swojego serca? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na najlepsze śniadania dla sercowców, które wyróżniają się wysoką wartością odżywczą i atrakcyjnym smakiem.
Sprawdź także: Nie tylko kompot i prażone do słoika. Nietypowe przetwory z jabłek na zimę
Co jeść, gdy chorujesz na serce?
Zastanawiasz się, co jeść, gdy chorujesz na serce? Możliwości jest naprawdę dużo. Wbrew pozorom nie musisz spożywać monotonnych i pozbawionych tłuszczu posiłków. W twoim jadłospisie powinno znaleźć się miejsce dla zdrowych tłuszczów, pełnowartościowego białka oraz dobrej jakości węglowodanów. Poniżej znajdziesz kilka z wielu produktów, które możesz uwzględnić w swoich posiłkach.
Awokado
Obfituje w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu we krwi. Ponadto zawiera ono potas, który wspiera pracę serca. W jednym z badań naukowych jego regularne spożywanie przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby wieńcowej o 21 proc.
Nasiona chia
Te małe ziarenka stanowią źródło błonnika, przeciwutleniaczy oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Obserwacje naukowców wykazały, że ich wdrożenie do diety może pomóc obniżyć stężenie trójglicerydów i „złego” cholesterolu, a także wspomóc walkę z nadciśnieniem.
Migdały
Zawierają związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Można znaleźć w nich m.in. błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Nauka wykazała, że ich spożywanie powoduje wzrost „dobrego” cholesterolu i pomaga utrzymać drożność tętnic.
Pomidory
To prawdziwa skarbnica likopenu – barwnika o silnych właściwościach przeciwutleniających, czyli neutralizujących wolne rodniki. Niektórzy badacze powiązali jego niski poziom we krwi ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca.
Co jeść, gdy chorujesz na serce, poza wyżej wymienionymi składnikami? Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie również po takie pokarmy jak:
- orzechy włoskie,
- gorzka czekolada,
- owoce jagodowe,
- zielone warzywa liściaste,
- produkty pełnoziarniste,
- czosnek,
- oliwa z oliwek,
- tłuste ryby morskie.
Najlepsze śniadania dla sercowców – przepisy
Planujesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby wesprzeć pracę swojego serca, ale brakuje ci pomysłów na pierwszy posiłek dnia? Poniżej znajdziesz przepisy na najlepsze śniadania dla sercowców, które zachwycą cię swoim smakiem i przy okazji dostarczą ci cennych składników odżywczych.
Szakszuka
Jeśli jesteś fanem jajek i pomidorów, koniecznie postaw na szakszukę. Poza dwoma wymienionymi produktami do jej przygotowania potrzebujesz oliwy z oliwek, czosnku, świeżej bazylii, oregano oraz soli i pieprzu. Sparz pomidory, po czym obierz je ze skórki i pokrój w kostkę. Podsmaż na oliwie czosnek. Dodaj do niego pomidory, wsyp przyprawy i smaż całość przez pięć minut. Wbij jajka i oprósz je solą. Przykryj patelnię i kontynuuj obróbkę termiczną przez trzy minuty. Na koniec posyp danie świeżą bazylią.
Pudding z nasionami chia
Lubisz śniadania na słodko? Jeśli owsianka już ci się znudziła, sięgnij po pudding z nasionami chia. Aby go wyczarować, poza kluczowym składnikiem musisz zaopatrzyć się w mleko lub napój roślinny oraz owoce jagodowe, np. maliny, truskawki lub borówki. Doskonale sprawdzi się również banan - źródło potasu, który obniża zbyt wysokie cośnienie krwi. Zalej nasiona chia mlekiem i wstaw je do lodówki – najlepiej wieczorem, aby rano były gotowe. Przełóż je do pucharków i dodaj do nich wybrane owoce – możesz je wcześniej zmiksować.
Tosty z awokado
Co jeść, gdy chorujesz na serce, jeśli nie szakszukę lub pudding z nasionami chia? Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie dnia od tostów z awokado. Poza awokado do ich przyrządzenia przyda ci się pełnoziarniste pieczywo, pomidorki koktajlowe, szczypiorek oraz pieprz. Realizację przepisu rozpocznij od upieczenia kromek chleba – jeśli nie masz tostera, możesz podsmażyć je na patelni. Po obróbce termicznej ułóż na nich pokrojone w plasterki pomidory i awokado. Na koniec posyp je posiekanym szczypiorkiem oraz pieprzem. Pamiętaj, że możesz uwzględnić w nich także inne składniki, w tym czosnek, sok z cytryny, chili, pieczarki oraz natkę pietruszki.
Owsianka z owocami i orzechami
Nie wyobrażasz sobie śniadania bez owsianki? To dobrze się składa, ponieważ doskonale wpisuje się ona w jadłospis sprzyjający zdrowiu serca – oczywiście jeśli uwzględnisz w niej odpowiednie dodatki. Jeśli twoim priorytetem jest wsparcie pracy układu krążenia, postaw na orzechy i owoce jagodowe, np. borówki. Płatki możesz podgotować w rondelku lub zalać gorącą wodą bądź mlekiem, aby zmiękły. Dodaj do nich wybrane orzechy i owoce. Równie dobrze możesz sięgnąć po kakao, gorzką czekoladę, pestki dyni, ziarna słonecznika oraz dobrej jakości masło orzechowe.
Zielony koktajl
Nie masz czasu na przygotowanie posiłku? Zatem idealnym wyjściem z sytuacji będzie przyrządzenie odżywczego koktajlu na bazie szpinaku, kefiru, płatków owsianych, siemienia lnianego oraz pomarańczy. Obierz owoce i umieść je w wysokim naczyniu. Dodaj do nich pozostałe komponenty i miksuj całość do momentu, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.
Placuszki z serka wiejskiego
Wśród pomysłów na najlepsze śniadania dla sercowców nie może zabraknąć placuszków z serka wiejskiego. Aby je wyczarować, na liście niezbędnych składników umieść także banana, jajko, mąkę pszenną pełnoziarnistą, płatki owsiane, oliwę z oliwek oraz maliny. Obierz banana ze skórki, połam go na kawałki i wrzuć do miski. Dodaj do niego serek wiejski, jajko, płatki owsiane oraz mąkę. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Usmaż placuszki z obydwu stron pod przykryciem. Przed podaniem ułóż na nich maliny.
Omlet z warzywami
Jeśli jesteś fanem klasyki, idealnym wyborem dla ciebie będzie omlet z warzywami. Do jego przyrządzenia potrzebujesz jajek, pieczarek, pomidorków koktajlowych, szczypiorku, oliwy z oliwek oraz soli i pieprzu. Pokrój pieczarki w plasterki, a pomidorki w drobną kostkę. Szczypiorek posiekaj. Wrzuć wszystkie składniki na patelnię, duś je pod przykryciem, a następnie odstaw do ostygnięcia. Ubij jajka, dopraw je solą oraz pieprzem i wrzuć do nich warzywa. Wymieszaj masę jajeczną i usmaż ją na patelni z obydwu stron.
Źródło: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Pij zamiast kawy i herbaty. Jakie właściwości ma kefir i co daje jego picie? »
Najlepszy zamiennik soli i kostki rosołowej. Wystarczy dodać łyżeczkę do zupy »
Wyborne naleśniki z kurczakiem z przepisu teściowej. Zdradziła mi nawet tajemny składnik »