Spis treści:
- Dlaczego dżem/konfitura nie gęstnieje?
- Ile trwa proces gęstnienia dżemu?
- Czym zagęścić dżem/konfiturę - sprawdzone sposoby
- Jak zrobić dżem bez żelfixu?
Sposoby które przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule są zdrową alternatywą dla dużej ilości cukru i gotowych mieszanek typu żelfix, ale jednocześnie pomogą wam skrócić czas przygotowania. Oprócz tego dowiecie się, dlaczego dżem może nie gęstnieć prawidłowo czy tego ile trwa cały proces.
Sprawdź także: Przetwory z czereśni na zimę. Pyszności z domowej spiżarni
Dlaczego dżem/konfitura nie gęstnieje?
Jeżeli robicie dżem lub konfiturę pierwszy raz, może was spotkać problem z konsystencją. Na pytanie, dlaczego dżem nie gęstnieje, może być więcej niż jedna odpowiedź. Najczęstszym powodem jest dobranie nieodpowiednich owoców do mieszanki. Niektóre owoce takie jak malina, gruszka, truskawka czy poziomka, mają zbyt małą ilość pektyn. Czym są pektyny wyjaśnimy w dalszej części artykułu, ponieważ grają one dużą rolę w procesie tworzenia dżemu bez sztucznych dodatków.
Oczywiście nie jest to jedyny możliwy powód dlaczego nasz dżem nie jest odpowiednio gęsty. Możliwe jest również, że trzymamy go za krótko na ogniu. Optymalny czas gotowania dżemu to 3-4 godziny. Jednak jeżeli po takim czasie nasz dżem nadal nie będzie gęsty, możemy przedłużyć ten proces, żeby nadmiar wody wyparował. Pamiętajmy jednak, żeby regularnie mieszać owoce, aby się nie przypaliły, co jest bardzo łatwe szczególnie w końcowych etapach. Jest też możliwe, że nasze owoce zostały zbyt drobno pokrojone, przez co puściły soki za szybko, przy czym najzwyczajniej w świecie się rozgotowały.
Cukier pełni ważną role w zagęszczaniu, więc jeżeli dodaliście go mało, to również może być przyczyną. Takie dżemy będą oczywiście zdrowsze bez dodatku cukru, trzeba się jednak liczyć z dłuższym czasem przygotowania.
Ile trwa proces gęstnienia dżemu?
Na to, ile trwa proces gęstnienia dżemu, wpływa kilka czynników, więc nie da się określić konkretnego czasu gotowania. Jak wcześniej wspomnieliśmy, rodzaj owoców gra kluczową rolę ze względu na różną ilość pektyn w każdym rodzaju owocu. Czym w ogóle są te pektyny? Pektyny są naturalnym składnikiem żelujący, który występuje w owocach, więc są świetnym sprzymierzeńcem do zagęszczania naszego dżemu. Lecz nie tylko to ma znaczenie przy owocach. Tak samo ilość wody wpływa oczywiście na to, jak długo nasz dżem będzie gęstniał. Owoce takie jak maliny czy truskawki mają dużą ilość wody, więc wymagają więcej czasu na odparowanie. Natomiast owoce takie jak jabłka czy morele nie mają w sobie dużo wody, więc proces gęstnienia z tymi owocami jest szybszy. Dodatkowo jabłka zawierają sporo pektyn. Ważne jest też to, na jak duże kawałki owoce zostaną pokrojone. Oczywiście im mniejsze kawałki, tym szybciej puszczą soki i się ugotują lub rozgotują.
Skoro cukier pełni rolę w zagęszczeniu, to naturalnie ma też swój udział w tym, ile trwa proces gęstnienia. Im więcej go dodamy, tym szybciej dżem zgęstnieje, jednak nie przesadzajmy z ilością, ponieważ możemy tym zepsuć cały smak przetworu. Warto trzymać się przepisu, jednak jeżeli wolicie zrobić wszystko sami, lepiej dodawać cukier stopniowo, smakując nasz dżem.
Oczywiście temperatura gotowania ma znaczenie, zalecane jest jednak gotowanie na niskim ogniu, żeby nie spalić owoców. Jednak jeżeli ktoś się spieszy, jednocześnie mając czas na ciągłe mieszanie dżemu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trochę zwiększyć temperaturę. Podczas gotowania bardzo ważne jest ciągłe monitorowanie, czy nasze owoce się nie spaliły, więc nawet jeżeli trzymamy garnek na małym ogniu, istotne jest, aby często mieszać.
Czym zagęścić dżem/konfiturę - sprawdzone sposoby
Wiemy już, dlaczego konfitura może nie gęstnieć i ile w przybliżeniu trwa gęstnienie naszego dżemu. Odpowiedzi na te wszystkie pytania są bardzo podobne. Nie jest inaczej w przypadku pytania, czym zagęścić dżem/konfiturę. Sprawdzone sposoby na zagęszczenie, które dla was przygotowaliśmy, były już poniekąd wspomniane, przypomnimy jednak dla pewności. Najlepszy zagęszczacz, czyli pektynę, naturalnie znajdziemy w owocach. Najwięcej pektyny występuje w skórze cytrusów – aż 20-35% to pektyny. Dlatego dodanie odrobiny skórki cytryny lub pomarańczy byłoby dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na szybkim zagęszczeniu dżemu. Należy jednak uważać na to skąd taką skórkę bierzemy, skórka cytryny ze sklepu może mieć na sobie wiele toksyn. Jeżeli nie chcemy dodawać żadnych skórek, możemy też dobrać swoje owoce tak, żeby miały w sobie dużo pektyn. Znajdziemy go sporo w takich owocach jak banany, jabłka, brzoskwinie, śliwki czy agrest.
Jednym ze sprawdzonym sposobów na zagęszczenie dżemu jest dodanie do niego skrobi ziemniaczanej. Wystarczy, że rozrobimy łyżkę skrobi z odrobiną wody i wlejemy zawiesinę do dżemu, a następnie dobrze przemieszamy. Po chwili dżem powinien znacznie zgęstnieć. Nie przesadzajmy jednak z mąką, ponieważ może ona spowodować, że dżem będzie pozostawiać nieprzyjemny mączny posmak.
Pozostaje jeszcze użycie żelfixu, który jest połączeniem cukru, pektyn, regulatorów kwasowości i substancji konserwujących. W skrócie, jest to gotowy proszek, który da nam dżem o idealnej konsystencji. Nie jest to złe rozwiązanie, szczególnie dla osób które się spieszą, jednak dziś skupimy się na tym jak wykonać dżem bez tego produktu.
Jak zrobić dżem bez żelfixu?
Jak już zapewne zauważyliście, sposobów na to, jak zrobić dżem bez żelfixu jest kilka. Oprócz tych, które zostały już wymienione, czyli długość gotowania, ilość cukru no i oczywiście pektyna, której znajdziemy najwięcej w skórze cytrusów. Mamy jeszcze sposób z mąką ziemniaczaną, ale są lepsze substancje zagęszczające, które na pewno chętnie sprawdzicie.
Zaczniemy od najpopularniejszej, czyli pektyny w proszku. W przeciwieństwie do żelfixu, nie znajdziemy tam żadnych dodatków. Na rynku jest kilka rodzajów pektyny – z cytrusów jest najpopularniejsza, ale znajdziemy również pektynę z innych owoców.
Mniej popularnym rozwiązaniem jest agar-agar. Jest to substancja żelująca, którą pozyskuje się z alg morskich. Często używana jako zamiennik żelatyny w wegańskich produktach. Agar-agar nie ma smaku ani zapachu i jest przezroczysty, więc jest na pewno jedną z lepszych alternatyw do zagęszczenia dżemu.
Ostatnim sposobem na zagęszczenie naszego owocowego przetworu są nasiona chia. Wytwarzają one substancje żelujące po namoczeniu w płynach. Śmiało możemy dodać je do dżemu nawet jeżeli jest już ostudzony. Wystarczy dobrze wymieszać. Nasiona chia są bogate w różne kwasy tłuszczowe i błonnik, dlatego warto dodać je do naszego dżemu. Jednak ten sposób ma minus w postaci ziarenek, które będą potem pływać w przetworach, a to raczej nie każdemu może odpowiadać.
Jak widzicie zagęszczenie przetworów owocowych bez żelfixu, dużej ilości cukru i długiego gotowania jest jak najbardziej możliwe, jeśli zastosujemy odpowiednie metody. Na pewno każdy znajdzie chociaż jeden sposób, który mu odpowiada.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »
Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »