Spis treści:
- Jakie właściwości ma mięta truskawkowa?
- Jak zrobić napar z mięty truskawkowej?
- Mięta truskawkowa - przeciwwskazania
- Mięta truskawkowa - zastosowanie w kuchni
Mięta truskawkowa to roślina, która łączy w sobie właściwości mięty i piękny zapach truskawek. Dla miłośników tych owoców to prawdziwy rarytas i świetny dodatek do codziennej kuchni. Jak stosować jej listki i jak zrobić napar z mięty truskawkowej?
Jakie właściwości ma mięta truskawkowa?
Łatwa w uprawie mięta już w starożytności była uznawana za roślinę leczniczą. Dzięki zawartości antyoksydantów, olejków eterycznych, witamin i minerałów ma korzystny wpływ na organizm. Jakie właściwości ma mięta truskawkowa?
Przede wszystkim działa przeciwbakteryjnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Pomaga łagodzić ból gardła, infekcję i migrenę, obniża ciśnienie krwi. Mięta truskawkowa wycisza, uspokaja i wspiera w leczeniu bezsenności. Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (otyłością, nowotworami, miażdżycą). Mięta truskawkowa hamuje apetyt, pobudza procesy trawienne i eliminuje niekomfortowe wzdęcia.
Jak zrobić napar z mięty truskawkowej?
Przepis na prozdrowotny napój nie jest ani trudny, ani czasochłonny i wymaga zdobycia tylko dwóch składników. Jak zrobić napar z mięty truskawkowej? Na początku przygotuj kopiatą łyżkę świeżych liści mięty truskawkowej, obmyj pod bieżącą wodą i przełóż je do szklanki. Następnie zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem przez minimum pięć minut. Po tym czasie wyłów roślinę, a płyn wypij.
Na co pomaga napar z mięty truskawkowej? Przede wszystkim wesprze podczas niestrawności żołądka i problemów gastrycznych. Co więcej, jeśli wypłuczesz nim gardło i jamę ustną, zadziała przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Jak stosować napar z mięty truskawkowej? Na lepsze trawienie pij pół szklanki herbatki na godzinę przed jedzeniem. Przy problemach żołądkowych i jelitowych, można wypić nawet do czterech filiżanek prozdrowotnego napoju.
Mięta truskawkowa - przeciwwskazania
Choć właściwości mięty truskawkowej zachęcają do jej regularnego spożywania, nie wszyscy mogą cieszyć się z jej dobrego wpływu na organizm. Głównym przeciwwskazaniem do spożywania mięty jest refluks przełyku i zgaga, ponieważ roślina nasili nieprzyjemne dolegliwości.
Mięty truskawkowej nie należy też podawać zbyt małym dzieciom - nie powinna być stosowana poniżej drugiego roku życia. Uważać powinny również kobiety w ciąży i karmiące, a także cukrzycy (mięta może obniżać poziom cukru we krwi).
Długotrwałe używanie mięty truskawkowej przez każdego może spowodować zgagę, problemy z zasypianiem lub wywołać objawy alergiczne.
Mięta truskawkowa - zastosowanie w kuchni
Mięta truskawkowa charakteryzuje się łagodnym i lekko słodkawym smakiem, dlatego będzie świetnym składnikiem w diecie zarówno dorosłych, jak i starszych dzieci. Jej zastosowanie w kuchni jest niezwykle uniwersalne - to wspaniały dodatek do słodkich deserów, jak i bardziej wytrawnych sałatek czy mięs. Orzeźwia kompozycję i ładnie dekoruje talerz. Co jeszcze zrobić z mięty truskawkowej? Rewelacyjnie przyozdobi drink lub będzie jego składnikiem. Pasuje także jako baza naparu lub smakowy dodatek do wody czy lemoniady.
Źródło: izielnik.pl, florexpol.eu, wapteka.pl, poradnikzdrowie.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Dobre dla starzejącego się mózgu, skóry i kości. W tym wieku włącz do diety »
Słodki przepis od siostry Anastazji. Ten sernik nie pęka i nie opada »
Jędrna fasolka szparagowa z bułką tartą. Już nigdy nie zrobisz jej inaczej »