Spis treści:
Co to jest napój kolagenowy i jak na nas wpływa? To taki rodzaj picia, w którym znajdują się łatwo przyswajalne dla organizmu aminokwasy. Substancje te pobudzają produkcję kolagenu, a to przekłada się na poprawę kondycji skóry, włosów, paznokci oraz na lepsze zdrowie. Dowiedz się, jak zrobić napój kolagenowy w domu i jak działa on na ludzki organizm.
Jak zrobić napój kolagenowy?
Tylko cztery składniki, dostępne w każdym supermarkecie, są potrzebne do przygotowania prozdrowotnej mieszanki, którą można pić nawet codziennie. Każdy z produktów wykazuje właściwości korzystnie wpływające na kondycję organizmu. Jak zrobić napój kolagenowy, który poprawi wygląd i samopoczucie?
Składniki
- 2 łyżki żelatyny,
- 1,5 szklanki soku pomarańczowego (ok. 375 ml),
- szczypta kurkumy,
- szczypta cynamonu.
Do dzbanka wlej trochę ciepłej, ale nie wrzącej wody. Rozpuść w niej żelatynę. Gdy całkowicie się rozprowadzi, dodaj sok pomarańczowy i dopraw kurkumą oraz cynamonem. Dokładnie wymieszaj i wypij od razu po przygotowaniu. Jeśli chcesz wzmocnić efekt działania napoju kolagenowego, spożywaj go na godzinę przed treningiem. Pobudzenie krążenia i aktywność fizyczna wzmacnia wchłanianie substancji odżywczych do organizmu.
Jak działa napój kolagenowy?
Przepis na to, jak zrobić napój kolagenowy w domu, jest naprawdę prosty i każdy sobie z nim poradzi. Warto podkreślić jeszcze, na co pomaga stosowanie takiego prozdrowotnego koktajlu. Co ciekawe, wpływa on niemal na cały ludzki organizm. Wszystko za sprawą głównych składników. W żelatynie obecne są aminokwasy, w soku pomarańczowym - witamina C, a w przyprawach - silne antyoksydanty.
Jak działa napój kolagenowy? Regularne spożywanie substancji zawartych w koktajlu może poprawić elastyczność i jędrność skóry, a w konsekwencji spłyci zmarszczki i zmniejszy cellulit. Kolagen odpowiada również za prawidłowe nawilżenie cery. Wspaniale wpłynie na kondycję włosów i paznokci. Staną się mocne, nie będą pękać, łamać się i kruszyć. Zawartość witamin i antyoksydantów przełoży się z kolei na wzmocnienie odporności.
Suplementacja kolagenu pomoże też stawom i kościom (w końcu to jeden z ich głównych składników budulcowych) - szczególnie tym dotkniętym zmianom chorobowym, m.in. osteoporozą czy zapalaniem stawów. Zwiększy mobilność i zmniejszy dolegliwości bólowe. Co więcej, wpłynie na szybszą regenerację mięśni. Regularne picie napoju zadziała korzystnie też na przewód pokarmowy, chroniąc błonę śluzową i wspierając jego prawidłową pracę.
Choć to, jak działa napój kolagenowy, może zachęcać do jego jak najczęstszego stosowania, należy pamiętać, aby sięgać po niego z umiarem. Żelatyna pita w większych ilościach może podnieść poziom cholesterolu - nie powinni jej spożywać wszyscy z chorobami sercowo-naczyniowymi, zwłaszcza z miażdżycą. W grupie osób, którym nie zaleca się napoju, są też chorzy na dnę moczanową, kamicę żółciową, choroby nerek, hemoroidy. Oczywiście napój kolagenowy nie jest też wskazany dla wszystkich uczulonych na cytrusy czy którykolwiek z pozostałych składników.
Źródło: Smaker.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, apteka-melissa.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »