Ewa_Gotuje

Napój, który działa jak botoks. Jak zrobić tajską herbatę?

To jeden z najstarszych napojów na świecie. Tradycja picia herbaty przeważnie kojarzy się z Japonią lub Chinami. Jednak dziś przyjrzymy się bliżej herbacie wprost z Tajlandii, która kryje w sobie mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Sprawdzimy, na co pomaga oraz jak zrobić tajską herbatę w swojej kuchni.

Jakie właściwości ma tajska herbata? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czym jest tajska herbata? Ten aromatyczny napój pija się zarówno na ciepło, jak i w orzeźwiającej wersji z lodem. W swoim składzie zawiera klasyczną, czarną herbatę z dodatkiem orientalnych przypraw, takich jak: kardamon, nasiona tamaryndowca, anyż, oraz mleko. Sekretem jest również barwnik, który nadaje mu charakterystyczny czerwono-pomarańczowy odcień. Napój ten ma ciekawy smak, łączy słodycz oraz pikantne nuty. W poniższym materiale podpowiemy ci, jak zrobić tajską herbatę. 

Sprawdź także: Gdy pijesz ten sok, wysoki cholesterol ci nie grozi. Pomaga w odchudzaniu, reguluje poziom cukru i oczyszcza organizm

Tajska herbata – właściwości

Dlaczego warto pić tajską herbatę? Napój ten jest źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, walczą z wolnymi rodnikami, mają właściwości przeciwstarzeniowe, a także działają przeciwnowotworowo. Czarna herbata, która jest bazą napoju, korzystnie wpływa również na układ nerwowy, wspierając koncentrację oraz redukując zmęczenie. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne oraz pomaga obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. 

Tajska herbata to również doskonały sposób na wsparcie procesu odchudzania, zawarte w niej składniki pomagają przyspieszyć metabolizm. Warto pić ją również, jeżeli chcemy zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, zawarte w niej składniki pomagają regulować poziom cukru we krwi. Oczywiście pod warunkiem, że nie dosypiemy do niego dodatkowej ilości słodkich kryształków.  

Anyż, czyli jedna z najładniejszych przypraw przypominających niewielkie gwiazdki, ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Ma działanie antybakteryjne i odkażające, dzięki czemu warto stosować ją podczas infekcji. Działa również rozkurczowo, przez co pomaga łagodzić ból. Ze względu na swoje właściwości wykrztuśne, polecana jest także przy mokrym kaszlu. Wspiera prawidłowe działanie układu pokarmowego, poprawia trawienie, pomaga pozbyć się wzdęć i zaparć. Gwiazdki anyżu mają również właściwości moczopędne. 

Kardamon ma działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe oraz rozgrzewające, dzięki czemu polecany jest na przeziębienie i grypę. Nasiona kardamonu są znane ze swoich właściwości wspierających układ trawienny, działają rozkurczowo, dzięki czemu pomagają łagodzić bóle brzucha. Co więcej, poleca się je stosować na nudności, będą pomocne dla osób, które borykają się ze zgagą. Warto wspomnieć również o tym, że kardamon może być pomocny w procesie utraty zbędnych kilogramów, ponieważ przyspiesza przemianę materii. 

Jak zrobić tajską herbatę?

Przygotowanie tajskiej herbaty nie jest skomplikowane. Do kubka należy wsypać dwie lub trzy łyżeczki czarnej herbaty, następnie dodać dwie gwiazdki anyżu oraz łyżeczkę kardamonu, a następnie zalać wszystko wodą. Napój odstaw na kilka minut. 

Napój ten można przygotować również z dodatkiem mleka skondensowanego, będzie wówczas słodszy i nieco gęstszy. Aby jeszcze bardziej przenieść się w egzotyczne klimaty, możesz dodać do niego mleko kokosowe, które doda tajskiej herbacie niepowtarzalny posmak. Jeżeli jednak masz w lodówce jedynie mleko krowie, również możesz go użyć. Tajowie dodają do niego również cukier, co sprawia, że napój zaczyna przypominać kremowy deser.

Wątpliwości co do zdrowotności napoju budzi jednak barwnik, który stosuje się do tajskiej herbaty, ponieważ może mieć on właściwości rakotwórcze. Dodatkowo mieszkańcy Tajlandii podają napój z dużą ilością cukru, co nie jest dobre  zarówno dla obwodu w pasie, jak i zdrowia. Aby czerpać w pełni z dobroczynnych właściwości napoju, najlepiej zrezygnować z tych dodatków. 

Zobacz także:

Jak zrobić pyszną jajecznicę? Poznaj niezawodny trik

Szczaw - co warto o nim wiedzieć?

Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Piątkowy obiad

Dzisiaj prosty i bardzo szybki ale smaczny obiad . Jajka w sosie koperkowym....

Odsłon: 825

30 min
16
30 min
2
15 min
0

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0