Dania jednogarnkowe

Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli nie możesz zasnąć w nocy lub często się wybudzasz, koniecznie wypróbuj mleko z gałką muszkatołową. To napój na dobry sen, który poprawi komfort twojego życia.

Mleko z gałką muszkatołową - napój na dobry sen | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie chcesz sięgać po farmakologiczne specyfiki ułatwiające zasypianie? Boisz się leków i szukasz naturalnych rozwiązań? Wypróbuj mleko z gałką muszkatołową - to napój na dobry sen. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z jego porcją, bo nadmiar przyprawy może bardziej zaszkodzić zdrowiu, niż mu pomóc. 

Sprawdź także: Wystarczy zjeść garść dziennie, a odchudzanie pójdzie szybciej. Serce będzie lepiej pracować

Mleko z gałką muszkatołową - napój na dobry sen

Czy prosty w przygotowaniu koktajl może okazać się specyfikiem ułatwiającym zasypianie? Jeśli w ostatnim czasie źle sypiasz i przez to budzisz się ciągle niewyspany, spróbuj przed zaśnięciem sięgnąć po mleko z gałką muszkatołową. To napój z podstawowych produktów spożywczych, który może poprawić komfort snu. Jak go zrobić? 

Przepis na mleko z gałką muszkatołową

Receptura jest wyjątkowo prosta i zawiera tylko trzy składniki. Wystarczy podgrzać szklankę mleka (krowiego lub roślinnego), dodać 1/4 łyżeczki świeżo zmielonej gałki muszkatołowej i doprowadzić całość do wrzenia. Następnie należy nieco ostudzić płyn i - jeśli nie przepadasz za mało słodkimi napojami - dodać pół łyżeczki miodu, aby nieco go dosłodzić, a przy okazji - podkręcić jego działanie.

Mielona gałka muszkatołowa (przyprawa w torebce) też będzie dobrym wyborem, ale może nie zawierać tylu wartości odżywczych, co świeża. Pamiętaj też, żeby nie dodawać miodu do wrzącego napoju, bo straci cenne właściwości.

Jak pić mleko z gałką muszkatołową? Spożyj szklankę napoju, koniecznie przed snem, bo jego działanie pozytywnie wpłynie na twój komfort snu. 

Na co pomaga mleko z gałką muszkatołową?

Jak działa mleko z gałką muszkatołową? To napój, który zalecany jest wszystkim mającym problem z zasypianiem. Wypity przed pójściem do łóżka pomaga na bezsenność i zapobiega późniejszemu budzeniu się w nocy. Wpływają na to właściwości mleka i dodanej do niego przyprawy.

Mleko zawiera tryptofan, czyli aminokwas, który stymuluje mózg do produkcji serotoniny. To substancja wpływająca na samopoczucie - przynosi radość, ukojenie i spokój. Podobnie zresztą działa gałka muszkatołowa - jej spożycie zwiększa poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Wprawia nas to w lepszy nastrój, co zdecydowanie ułatwia zasypianie.

Ile można zjeść gałki muszkatołowej?

Właściwości gałki muszkatołowej jest jednak znacznie więcej. Nie tylko ułatwia ona zasypianie i poprawia jakość snu, ale też ma działanie antydepresyjne, antyoksydacyjne i detoksykacyjne. Przyprawa zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się organizmu i wywołują wiele poważnych chorób (w tym nowotwory, cukrzycę czy miażdżycę). Co ciekawe, gałkę muszkatołową uważa się również za bardzo silny i skuteczny afrodyzjak. Przyprawa świetnie rozgrzewa i pomaga w szybszym zwalczeniu infekcji. Poprawia trawienie i apetyt, zapobiega wzdęciom, usprawnia pracę mózgu i łagodzi stany zapalne. 

Nie można jej jednak przyjmować zbyt dużo, bo w nadmiarze - ze względu na obecność mirystycyny - wywołuje halucynacje. Nieprzyjemne efekty psychoaktywne pojawiają się już po ok. trzech godzinach od przedawkowania i trwają nawet do 24 godzin. Co więcej, ciągłe jej spożywanie może uzależniać. Ile można zjeść gałki muszkatołowej, żeby nie obawiać się o szkodliwe skutki uboczne? Maksymalnie dwie, trzy szczypty dziennie (nie więcej niż płaskie pół łyżeczki).

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z właściwości gałki muszkatołowej oraz sięgnąć po domowy specyfik na dobry sen. Kto nie może jeść gałki muszkatołowej? Przede wszystkim osoby uczulone na pyłki roślin zielonych - przyprawa może wywoływać objawy alergiczne. Co więcej, wszyscy przyjmujący leki psychoaktywne również powinni ograniczyć jej spożycie - wspomniana wcześniej mirystycyna wchodzi w reakcję z takimi medykamentami. Kobietom w ciąży, przed sięgnięciem po tę przyprawę, zaleca się konsultację z lekarzem.

Źródło: Smaker.pl, organicfacts.net, ncbi.nlm.nih.gov, sekrety-zdrowia.org, malecharaktery.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

QUIZ: Poznaj owoce po pestkach. Sprawdź swoją wiedzę »

Pięć produktów, które zastąpią ci mięso. Dostarczą białka, obniżą „zły” cholesterol »

Jedno czy dwa dziennie? Tyle jajek powinien jeść dorosły człowiek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 178

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1610

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 358

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8