Uczta smaków - Karnawał

Nastolatek stracił wzrok, jedząc wyłącznie frytki i chipsy

Na skutek diety, składającej się niemal wyłącznie z chipsów i frytek, 17-letni chłopiec z Bristolu stracił wzrok i słuch. To pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii.

Fot. 123RF/Picsel

Mogłoby się wydawać, iż bezpośredni związek pomiędzy odpowiednią dietą, a prawidłowym funkcjonowaniem organizmu jest oczywisty niemal dla wszystkich. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze. Brytyjskie media obiegła informacja o pewnym nastolatku z Bristolu, który za sprawą nieodpowiedniej diety stracił wzrok oraz słuch.

Codzienny jadłospis chłopaka składał się niemal wyłącznie z białego pieczywa tostowego, chipsów oraz frytek. Nastolatek odżywiał się w ten sposób przynajmniej od 10 lat i, mimo wcześniejszych ostrzeżeń lekarzy, nie zrobił nic, aby jego dieta była bardziej zrównoważona.

Jeszcze w dzieciństwie u chłopca zdiagnozowano zaburzenie odżywiania, w wyniku którego unikał on spożywania różnorodnych pokarmów. Z biegiem czasu ograniczył się do zaledwie kilku, wysoko przetworzonych grup produktów, które stanowiły jego wyłączny jadłospis. Jak opowiadał lekarzom, stało się to między innymi ze względu na to, iż „nie lubił konsystencji oraz tekstury warzyw i owoców".

 

Pobierz aplikację smaker

 

W efekcie tak ograniczonej diety chłopiec zaczął cierpieć na szereg schorzeń. Jego organizm był skrajnie niedożywiony, a niedobory witamin zaczęły zagrażać jego życiu. Kości nastolatka stały się poważnie osłabione. Zaczął także tracić słuch oraz wzrok.

Lekarze podkreślają, iż z takimi przypadkami spotykano się dotychczas wyłącznie w krajach dotkniętych przez klęskę głodu. Właśnie tam niedożywione dzieci cierpiały na podobne schorzenia. Fakt, iż podobny przypadek miał miejsce w Wielkiej Brytanii wprawia lekarzy w zdumienie.

Zdaniem naukowców, zmiany jakie zaszły w organizmie nastolatka są nieodwracalne i najpewniej już nigdy nie odzyska wzroku.

Specjaliści alarmują także, iż jadłospis wielu Europejczyków jest źle zbilansowany i składa się w dużej mierze z wysoko przetworzonego jedzenia o słabej jakości. Co w przyszłości może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Biała kiełbaska z warzywami

Bardzo lubię białą kiełbasę w różnych wydaniach. To wydanie jest bardzo smacz...

Odsłon: 172

>60 min
0
Desery Tort Kreolka

Biszkopt mocno czekoladowy, krem lekki, śmietankowo - serowy, w trzech smaka...

Odsłon: 295

60 min
1
15 min
2
>60 min
6

Polecane artykuły

Informacje Syrop na gardło Heleny Modrzejewskiej. Jak zrobić i stosować?

Kto, jak nie aktor, musi pielęgnować gardło i chronić struny głosowe? Dobrze wiedziała o tym również jedna z najwybitniejszych aktorek XIX wieku, k...

5
Informacje Czy jedzenie po 18 jest niezdrowe? Znamy sposób, by dobrze zjeść wieczorem i nie tyć!

Czy jedzenie po 18 jest niezdrowe? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych będących na diecie odchudzającej. Jedno jest pewne – k...

10
Informacje Metamorfoza Sylwii Bomby. Jak schudła gwiazda "Gogglebox. Przed telewizorem"?

Burza brązowych loków, szeroki uśmiech i wesołe usposobienie, to właśnie Sylwia Bomba. Gwiazda telewizji TTV zyskała sympatię widzów, dzięki progra...

5
Informacje Obniża ciśnienie krwi, poziom cukru, uspokaja. Zrób i pij codziennie przed śniadaniem

Właściwości koktajli owocowo-warzywnych są nieocenione. Jeśli będziesz pić je regularnie po przebudzeniu, możesz spodziewać się lepszego samopoczuc...

137