Spis treści:
- Co to jest krwawnik?
- Krwawnik - właściwości zdrowotne
- Jak zrobić herbatę z krwawnika?
- Na co pomaga herbata z krwawnika?
- Krwawnik - przeciwwskazania
Co to jest krwawnik?
Krwawnik pospolity to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Znany jest też pod ludowymi nazwami „żeniszek krwawnik”, „tysiąclist” czy „złocień krwawnik”. Roślina jest cenionym od wieków surowcem leczniczym, który może być stosowany tak w postaci naparu czy nalewki, jak i zewnętrznych okładów. Krwawnik występuje pospolicie w Europie i sporej części Azji, a także w Ameryce Północnej. Można go spotkać na pastwiskach, łąkach i nieużytkach, ale również na polach uprawnych, gdzie jest traktowany jak chwast.
Jak wygląda krwawnik? Osiąga wysokość około 30-70 cm, jest miękko owłosiony, ma drobne liście, a także białawe kwiaty i owoce. Kwiaty zebrane są w koszyczki, które tworzą baldachogrono na szczycie pędu.
Krwawnik - właściwości zdrowotne
Surowcem leczniczym są kwiaty i liście krwawnika pospolitego. Roślina bogata jest w składniki mineralne i witaminy, a przy tym wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Ma wiele właściwości zdrowotnych, w tym między innymi:
- wspomaga trawienie, działając także żółciopędnie i pobudzając apetyt,
- usuwa szkodliwe produkty przemiany materii,
- wykazuje lekkie działanie moczopędne,
- wykazuje działanie rozkurczowe i odtruwające,
- wykazuje działanie przeciwbólowe.
Krwawnik przede wszystkim znany jest od wieków ze swoich zdolności powstrzymywania krwawienia zewnętrznego i wewnętrznego. To właśnie ta właściwość wpłynęła na jego nazwę. Jego stosowanie może być pomocne między innymi przy bólach menstruacyjnych, przewlekłych zaburzeniach trawienia, takich jak mdłości, wzdęcia czy zaparcia, ale też przy skurczach mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych. Stosowany zewnętrznie krwawnik może pomóc przy dolegliwościach jamy ustnej i gardła, a także przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych.
Jak zrobić herbatę z krwawnika?
Napar z krwawnika nie jest trudny do przyrządzenia. Możemy wykorzystać do tego gotowy susz, dostępny w wielu sklepach lub samodzielnie zebrać liście i kwiaty tej rośliny. Ścinamy je 10 cm nad ziemią, w okresie od czerwca do września, kiedy roślina kwitnie. Następnie ziele należy ususzyć w przewiewnym miejscu i rozdrobnić.
Herbatę z krwawnika przygotowujemy w następujący sposób:
- zalewamy trzy łyżki suszonych kwiatów lub dwie łyżki ziela wrzącą wodą (dwie szklanki).
- Odstawiamy na 20 minut do zaparzenia pod przykryciem.
- Po upływie tego czasu przecedzamy i gotowe!
Jak stosować napar z krwawnika? Możemy go wypijać trzy, cztery razy dziennie po 200 ml. Jeśli chcemy stosować krwawnik przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.
Na co pomaga herbata z krwawnika?
Herbata z krwawnika ma działanie przeciwzapalne. Warto ją pić między innymi przy bolesnych miesiączkach, ale też przy migrenach. Ukoi ból, a przy tym korzystnie wpłynie na układ pokarmowy. Co więcej, przemywanie twarzy naparem z krwawnika pomoże też pozbyć się stanów zapalnych skóry. Powinny po niego sięgnąć osoby borykające się z trądzikiem.
Sprawdź także: Krupnik jaglany z krwawnikiem - przepis na odkwaszającą zupę
Krwawnik - przeciwwskazania
Ziele krwawnika ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Niestety, nie jest polecane wszystkim. Kto powinien unikać jego stosowania?
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- dzieci poniżej 12 roku życia,
- osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, które przyjmują leki rozrzedzające krew,
- osoby uczulone na krwawnik czy inne rośliny z rodziny astrowatych.
Działanie krwawnika pospolitego - jeśli tylko stosuje się go wedle zaleceń - nie powinno nieść ze sobą żadnych negatywnych skutków ubocznych. Przy stosowaniu miejscowym roślina może jednak podrażniać skórę. Może też wchodzić w reakcje z lekami uspokajającymi, lekami na nadciśnienie czy zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego. Warto więc w wypadku ich przyjmowania skonsultować się wcześniej z lekarzem.
Zobacz także:
Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »
Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »
Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »