Nazywany jest łzami Maryi, trudno zliczyć jego dobroczynne działanie. Jakie właściwości ma dziurawiec i co z niego zrobić?

W medycynie naturalnej i ludowej stosowanie ziół odgrywa ogromną rolę. Rośliny rosnące w ogródkach, na pobliskich łąkach czy w lasach od lat są skuteczną metodą na radzenie sobie z bólami głowy, brzucha, niestrawnością czy problemami skórnymi. Jedną z nich jest dziurawiec, kryje w sobie mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, kiedy go zbierać oraz co zrobić z dziurawca.

Dlaczego warto pić dziurawiec? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dziurawiec to roślina należąca do rodziny dziurawcowatych dorasta do wysokości 60 centymetrów, charakteryzują ją drobne żółte kwiaty. Na liściach dziurawca dostrzec można niewielkie dziurki, skąd też prawdopodobnie pochodzi jego nazwa. Wydziela czerwony pigment, przez co w niektórych regionach nazywa się go krwią Jana Chrzciciela, łzami Maryi, natomiast w medycynie ludowej można spotkać się również z nazwą ziele świętojańskie.

Kwiaty dziurawca najlepiej zbierać od czerwca do września. Można spotkać je w lasach, na łąkach i w zaroślach. Roślina ta ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, znajdują się w niej cenne olejki eteryczne, przypisuje się jej właściwości wspierające leczenia aż 99 chorób. W poniższym artykule sprawdzimy, jak stosować dziurawiec, kto powinien go używać oraz jakie są przeciwwskazania.

Sprawdź także: Domowy "botoks w płynie" za niecałe 10 zł. Dietetyczka podaje recepturę

Jakie właściwości ma dziurawiec?

Roślina ta ma korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Znana jest ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy, wspiera prawidłowe trawienie, korzystnie działa na żołądek, bóle brzucha (ma działanie rozkurczowe), poleca się go między innymi do stosowania w przypadku wystąpienia choroby wrzodowej. Dziurawiec będzie również pomocny w przypadku niestrawności, wzdęć oraz gazów. Zawiera flawonoidy, które wspierają neutralizowanie wolnych rodników, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga zwalczać infekcje oraz będzie pomocna przy biegunkach.  

Jest źródłem witaminy C, która wspiera odporność organizmu, witaminy A, która ma korzystny wpływ na wzrok, chroni go przed chorobami. Może przydać się podczas przeziębienia, ponieważ pomaga łagodzić bóle gardła. Dziurawiec działa również moczopędnie, dzięki czemu chroni pęcherz i drogi moczowe przed chorobami, a także przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu. Zaleca się go osobom cierpiącym na kamicę żółciową oraz tym, które chcą zadbać o wątrobę. 

Ma również dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, między innymi uszczelniając naczynia krwionośne. Co więcej, roślina ta może być stosowana w celu wsparcia układu nerwowego, ma właściwości kojące, uspokajające, pomaga łagodzić stany lękowe, a także działa przeciwdepresyjnie. 

Napar z dziurawca ma działanie ściągające oraz antyseptyczne, dlatego może być również stosowany zewnętrznie na skórę. Polecany jest  również dla osób borykających się z bielactwem. 

Kiedy zbierać i jak suszyć dziurawiec?

Sezon na kwiaty dziurawca rozpoczyna się od czerwca i trwa aż do września. Zaleca się zbieranie dziurawca w okresie od nowiu, aż do pełni, najlepiej w suchy dzień w godzinach porannych. Aby wysuszyć dziurawiec, najlepiej związać go w pęczki i powiesić pod sufitem w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu. Można również rozłożyć go na gazecie. 

Dziurawiec – przeciwskazania

Chociaż dziurawiec kryje w sobie mnóstwo cennych właściwości, nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Kuracja z napoju z dziurawca nie powinna być przeprowadzana latem, kiedy wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych, ponieważ zawarta w dziurawcu hipercyna w połączeniu ze światłem UV może powodować poparzenia. Przeciwwskazaniem jest również okres ciąży i karmienia piersią

Dziurawiec może wchodzić w interakcję z lekami, dlatego pomysł picia herbatki z dziurawca warto skonsultować z lekarzem. Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną również powinny unikać picia dziurawca. Nie poleca się jej również dla osób, u których przeprowadzana jest chemioterapia. 

Co zrobić z dziurawca?

Najpopularniejszym sposobem przyjmowania dziurawca jest przygotowanie z niego naparu lub herbaty. Można także wyprodukować z niego, olej, winę lub nalewkę.

Nalewka z dziurawca

Do przygotowania nalewki z dziurawca będziesz potrzebować ok. 60 g kwiatów, 100 g miodu oraz pół litra mocnego alkoholu. Kwiaty włóż do czystego słoika, a następnie zalej wódką, zakręć słoik i odstaw go na około 14 dni. Po tym czasie przecedź płyn za pomocą gazy, połącz go z miodem, dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą. Uzyskaną nalewkę przelej do butelki, a następnie odstaw na około trzy tygodnie. 

Herbata z dziurawca

Przygotowanie herbaty czy też naparu z dziurawca jest banalnie proste, wystarczy dwie łyżki suszonych kwiatów zalać połową litra gorącej wody, a następnie odstawić go na 20 minut. Po tym czasie możesz wypić napar. Kuracja herbatką z dziurawca powinna trwać od dwóch do czterech tygodni. 

Źródła: medonet.pl, auraherbals.pl, Instagram, opracowanie własne

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
9
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 848

15 min
16

Polecane artykuły

Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

0
Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

3
Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

5