Grill - temat specjalny

Nie wyrzucaj skorupek z jaj. Trudno uwierzyć, ale można je... jeść. Podpowiadamy jak

Wiele osób uważa skorupki jajek za jeden z wielu odpadów, który wyrzuca się do biodegradowalnych śmieci. Sporej części mogą kojarzyć się z kolorowymi wielkonocnymi pisankami. Podczas gdy jajeczne skorupki nadają się do spożycia... Sprawdź, dlaczego warto jeść skorupki jaj i w jaki sposób to robić.

W jaki sposób można wykorzystać skorupki jaj? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Okazuje się, że skorupki to jedzenie nie tylko dla kur. Co więcej – medycyna naturalna ma naprawdę konkretne zalecenia dotyczące skorupkoterapii. Dlaczego warto spożywać skorupki jajka i jak mogą one przysłużyć się waszemu zdrowiu? W jaki sposób je przygotować i jak często jeść? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

 Sprawdź także: Sina obwódka wokół jajka. Co oznacza?

Skorupki z jaj – nie tylko dla kur 

Skorupki z jaj kiedyś podawano jako element paszy dla kur i kurczaków, by wspomóc „produkcję” jajek. Jednak prawdopodobnie nigdy nie pomyśleliście o tym, że skorupka może okazać się zalecanym posiłkiem również dla człowieka. Wyjaśnijmy sobie jednak pewną kwestię. Skorupki jajek można spożywać jako suplement, dodatek do diety, nie zaś jako pełnowartościowe źródło witamin i minerałów. Nie są one w stanie zastąpić nam innych produktów spożywczych, dzięki którym otrzymujemy niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze czy węglowodany.

Skorupki z jaj – wartości odżywcze 

Co kryją w sobie skorupki z jaj? Wartości odżywcze tego produktu mogą was zadziwić. Zwłaszcza jeśli do tej pory myśleliście o skorupkach tak, jak większość osób – w kategorii odpadków. Istotnym budulcem skorupek jest węglan wapnia. To aż 95-97% pierwszej warstwy skorupki – twardej i chroniącej miękkie wnętrze jajka. Kryształy węglanu wapnia to jednak niejedyne składniki, na które warto zwrócić uwagę podczas analizowania składu skorupek jajek.

Znaleźć w nich można również białka, które wchodzą w skład membran wyściełających skorupkę. Jednym z nich jest keratyna, którą prawdopodobnie kojarzycie ze zbawiennego działania na nasze włosy. Co ciekawe, keratyna znajduje się też w rogu jednorożca. W skorupkach znaleźć można też niewielkie ilości selenu, miedzi, cynku i strontu, który jest pierwiastkiem wykorzystywanym w walczeniu z osteoporozą.

Skorupki z jaj – jak wpływają na zdrowie? 

Czy rzeczywiście w swojej diecie warto uwzględnić skorupki z jaj? Jak wpływają na zdrowie i czy mogą stanowić dobre źródło białka? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts jasno wskazują, że skorupki jaj to świetne źródło węglanu wapnia, które może przydać się podczas leczenia osteoporozy. Mogą one wpływać pozytywnie na metabolizm kości, a także stymulować wzrost chrząstek. Były to pierwsze badania, które rzeczywiście potwierdziły właściwości skorupek jaj i sprawiły, że zaczęły one być traktowane jako coś więcej, niż tylko odpad.

Co ciekawe, skorupki jaj, a właściwie zawarty w nim wapń, może łagodzić również bóle reumatyczne i dyskomfort związany z mniejszą mobilnością. Spożywanie skorupek nie wiązało się też – według badań – z żadnymi skutkami ubocznymi, takimi jak chociażby bóle żołądka. W jednej skorupce znaleźć można nawet około 900 mg wapnia pierwiastkowego, który jest przyswajany przez nasz organizm. Spożywanie odpowiednio spreparowanej skorupki może być zatem najlepszym sposobem na niedobory wapnia w diecie. Wskazuje się również, że organizm znacznie lepiej przyswaja wapń ze skorupek, niż z suplementów.

Badania wykazały też, że membrana skorupki jaj może wspomagać chorych cierpiących na zapalenie stawów i bóle pleców poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. Membrana łagodziła ból spowodowany zaburzeniami tkanki łącznej. Z całą pewnością badania nad właściwościami skorupek jaj będą jeszcze trwały. Być może naukowcy nie odkryli jeszcze wszystkich zalet tego nietypowego produktu. 

Czy spożywanie skorupek jaj jest bezpieczne? 

Prawdopodobnie zastanawiacie się jednak, czy spożywanie skorupek jaj jest bezpieczne. Czy może ono okazać się niezbyt dobrym pomysłem w niektórych sytuacjach? Oczywiście wprowadzenie intensywnej terapii skorupkami zawsze warto skonsultować ze swoim lekarzem. Tym bardziej, jeśli mają one pomóc w chorobie reumatycznej czy osteoporozie. Dodatkowo należy w odpowiedni sposób spreparować i spożywać skorupki. Konieczne jest ich zagotowanie, by pozbyć się bakterii mogących znajdować się w jajku. Proszek przygotowany ze skorupek musi być drobny, by nie podrażnić gardła, a także jedzony najlepiej z posiłkiem, by nie dopuścić do zakrztuszenia się. Nie powinno się także spożywać więcej niż jedną łyżeczkę sproszkowanych skorupek dziennie.  

Jak spożywać skorupki jajek? Proszek wapniowy to najlepsza metoda 

Proszek wapniowy to metoda, która idealnie sprawdzi się w domu. Jest w pełni bezpieczna, o ile oczywiście dobrze sproszkujecie skorupki. Należy je najpierw wyparzyć w gotującej się wodzie – najlepiej gotować skorupki kilka minut, by mieć pewność, że wszystkie bakterie zostały usunięte. Następnie osuszyć i ugnieść w moździerzu lub blenderze na bardzo drobny proszek, który przypomina piasek. Przyjrzyjcie się dobrze, czy w proszku nie znajdują się większe kawałki skorupki jajka. Mogą okazać się niebezpieczne. Tak przygotowany proszek należy dodawać do jogurtów czy koktajli bądź po prostu do wody. To świetny sposób na przyswojenie dziennej dawki wapnia. 

Skorupki jaj – zastosowanie 

Jak jeszcze użyć skorupki jaj? Zastosowanie wybiega poza łatwą suplementację. Ze skorupek zrobicie także maseczkę na paznokcie czy włosy bądź skórę twarzy. Maseczkę na twarz przygotujecie ze składników, które prawdopodobnie macie już w domu. Wystarczy łyżeczka proszku i miód. Wymieszajcie składniki i nałóżcie na skórę, a po 10 minutach umyjcie ciepłą wodą. Tak przygotowana maseczka świetnie sprawdzi się również na paznokcie oraz skórki wokół nich. Idealnie nawilży skórę i sprawi, że będzie wyglądała atrakcyjniej. Oczywiście najczęściej praktykowanym sposobem wykorzystywania skorupek jaj jest dodawanie sproszkowanej skorupki do posiłku. Jeśli chcecie wspomóc swój organizm, to naprawdę dobry suplement. 

Skorupki jajek to coś więcej niż niepotrzebny element jajka. Warto zachować je i zrobić z nich proszek, który może wspomóc organizm – zwłaszcza jeśli obserwujecie u siebie niedobory wapnia. 

Zobacz także:

Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »

Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »

Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
0
30 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 90

30 min
5
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 10180

30 min
18
Ciasta Domowe rurki z bitą śmietaną

Jeśli szukasz słodkiej przekąski, którą możesz podać do popołudniowej kawy, p...

Odsłon: 131

30 min
2

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

16
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1