Spis treści:
Jeśli lubisz piec ciasta lub po prostu to na tobie ciąży ten domowy obowiązek, z pewnością szukasz niezawodnych kremów do tortu. Niektóre wypieki potrzebują lekkich i puszystych, inne - mocno maślanych i gęstych. Jaki jest najlepszy krem do tortu i na co zwrócić uwagę, przy jego przygotowaniu? Dowiedz się, jak tynkować ciasto, aby wyszło zupełnie jak z cukierni.
Sprawdź także: To najlepsze ciasto na świecie. Polacy zwyciężyli w prestiżowym rankingu
Jaki jest najlepszy krem do tortu?
Podczas kosztowania deseru każdemu podchodzi inny rodzaj kremu. Jedni wolą lekkie i puszyste, inni gęste, mocno czekoladowe. Choć o gustach się nie dyskutuje, to o technikach w cukiernictwie już jak najbardziej. Gdyby zapytać profesjonalistę, jaki jest najlepszy krem do tortu, z pewnością odpowie, że taki, który się nie zwarzy i nie rozpuści w trakcie lub po przygotowaniu.
Choć niezawodnych kremów do tortu jest naprawdę wiele, warto dowiedzieć się, które z nich powinny być stosowane do środka ciasta, a które na zewnątrz. Nadzienie może być nieco bardziej płynne, np. budyniowe lub z serka mascarpone. Krem do tzw. tynkowania, czyli nałożenia dużej i równej warstwy kremu na boki oraz wierzch złożonego tortu, musi być gęsty, stały, ale wciąż dobrze się rozprowadzać.
Niezawodne kremy do tortów
Poniżej znajdziesz aż siedem niezawodnych kremów do tortów. Pięcioma pierwszymi napełnisz wnętrze ciasta. Najprostszy krem do tortu to nic innego, jak ubita śmietanka, z kolei krem z mascarpone jest już nieco cięższy i bardziej wyczuwalny. W notesie kuchennym warto też zapisać sprawdzony przepis na krem czekoladowy czy budyniowy. Ten kajmakowy będzie wspaniały na święta wielkanocne (jako alternatywa mazurka) czy na urodziny dla miłośnika słodkich smaków.
Dwie ostatnie propozycje stosuj na zewnątrz tortu, do jego tynkowania. Krem będzie pięknie się rozprowadzał, ale zachowa idealnie gładką konsystencję. Z kolei ganache jest mocno czekoladowy i stanowi pyszną, równie prostą w przygotowaniu alternatywę.
Najprostszy krem do tortu
Taki śmietankowy krem świetnie pasuje do przełożenia blatów z biszkoptu. Zrobisz go tylko z trzech składników. Do tortu najlepiej dołożyć świeże owoce, aby powstało pyszne i mięciutkie ciasto. Szczególnie sprawdza się latem, gdy ma się ochotę na lekki deser. Pamiętaj, że najprostszy krem do tortu nie nadaje się do tynkowania. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby przygotować właściwy krem, po prostu pozostaw ściany wypieku „nagie”, tworząc tzw. naked cake.
Składniki
- 500 ml dobrze schłodzonej śmietanki 30%,
- 2-3 łyżki cukru pudru,
- 2 mixy do śmietany, np. Śmietan-fix lub Śnieżka.
Cukier puder wsyp do miseczki. Dodaj mix do śmietany i wymieszaj do połączenia. W osobnej misce ubij zimną śmietanę na sztywno. Wtedy dosyp jeszcze sypkie składniki i miksuj bardzo krótko, tylko do połączenia. Włóż do lodówki, żeby krem nieco stężał. W międzyczasie możesz ubiec biszkopt. Kremu powinno wystarczyć na dwie warstwy w torcie.
Przy przyrządzaniu tego kremu koniecznie pamiętaj, że śmietanka musi być dobrze schłodzona. Co więcej, miska, w której ją ubijasz, też powinna być chłodna (możesz wlać do niej zimną wodę, dokładnie wytrzeć i dopiero rozpocząć ubijanie). Jeśli różnica temperatur pomiędzy produktem a naczyniem będzie zbyt duża, śmietanka może się nie ubić. Nie wolno też przesadzić z czasem miksowania - gdy będziesz robić to zbyt długo, rozgrzejesz śmietankę i szybko się zwarzy. Tort z takim kremem należy trzymać w lodówce, wtedy na pewno się nie rozpuści.
Krem z mascarpone do tortu
Jeśli zależy ci na bardziej kremowym i gęstym kremie, koniecznie postaw na ten z mascarpone. Jest bardziej stabilny niż śmietankowy, więc po odpowiednim schłodzeniu świetnie nada się m.in. do przekładania, ale też dekorowania tortu. Wystarczy przełożyć go do rękawa cukierniczego, wybrać właściwą szprycę i można zacząć ozdabianie wypieku.
Składniki
- 500 ml schłodzonej śmietanki 30%,
- 30 g cukru pudru,
- 250 g schłodzonego serka mascarpone.
Na początku w schłodzonej misie ubij śmietankę na sztywno. Dosyp cukier puder i zmiksuj kilka sekund, dosłownie tylko do połączenia. Serek mascarpone przełóż do osobnego naczynia i krótko zmiksuj. Łyżką powoli przekładaj bitą śmietanę do mascarpone, delikatnie i krótko miksując. Krem powinien mieć jednolitą, nieco gęstszą konsystencję.
Najlepszy krem czekoladowy
Do biszkoptowego spodu świetnie pasuje też smak czekolady. Miłośnikom tej słodyczy z pewnością spodoba się dodatek ciasteczek lub świeżych owoców, które idealnie uzupełnią deser. Jak zrobić najlepszy krem czekoladowy do tortu? Potrzebujesz tylko czterech składników.
Składniki
- 400 ml śmietanki kremówki 30%,
- 200 g gorzkiej czekolady,
- 250 g serka mascarpone,
- łyżka cukru pudru.
W rondelku podgrzej śmietankę i wrzuć do niej pokruszoną czekoladę. Przemieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia na aksamitny krem. Wystudź i włóż do lodówki na całą noc. Następnego dnia przełóż krem do większego naczynia, dodaj też mascarpone i cukier puder. Wszystko zmiksuj krótko, tylko do połączenia w pyszny krem do tortu. Następnie schłódź, aby nieco zgęstniał i wówczas przełóż nim ciasto.
Krem budyniowy do tortu
Krem budyniowy do tortu świetnie sprawdza się w jego wnętrzu. Będzie idealnym uzupełnieniem tortu bezowego albo „karpatkowego”, czyli z ciasta jak na karpatkę. Jak go przygotować?
Składniki
- 500 ml mleka,
- laska wanilii,
- 5 żółtek,
- 100 g cukru,
- 40 g skrobi kukurydzianej,
- 20 g mąki pszennej,
- 100 g masła o temperaturze pokojowej.
Wlej mleko do rondla. Wydrąż laskę wanilii i przełóż ziarenka do garnka. Podgrzej na średnim ogniu do zagotowania, a następnie przecedź przez sito do garnka. W osobnym naczyniu miksuj żółtka i cukier kilka minut - tak, aby powstała jasnożółta, puszysta masa. Skrobię kukurydzianą połącz z mąką pszenną. Ciągle ucierając jajeczną masę, dosypuj powoli mieszankę. Miksuj do uzyskania kremowej konsystencji.
100 ml wcześniej podgrzanego z wanilią mleka dolej do masy i ponownie miksuj. Masę następnie przelej do pozostałej części gorącego mleka, wymieszaj i gotuj na małym ogniu. Pamiętaj, żeby cały czas ją mieszać. Krem budyniowy powinien zgęstnieć - wtedy wyłącz palnik i odstaw garnek. Gdy będzie tylko nieco chłodniejszy, przykryj folią spożywczą w tzw. kontakcie (folia powinna dotykać wierzchu kremu, aby na jego powierzchni nie powstał kożuch). Odłóż do ostygnięcia. Gdy krem będzie już miał temperaturę pokojową, dodaj do niego miękkie masło i zmiksuj do połączenia. Następnie ponownie przykryj folią, w ten sam sposób i odstaw do lodówki, aby miał szansę idealnie stężeć.
Krem kajmakowy
Polecamy przygotować kakaowy lub marchewkowy spód, na który nałożysz pyszny krem kajmakowy. Taki torcik nie będzie za słodki i z pewnością przypadnie do gustu gościom.
Składniki
- 700 ml śmietanki kremówki 30%,
- 200 g kajmaku,
- 4 łyżeczki żelatyny,
- 1/3 szklanki wody.
Na początku żelatynę zalej wodą i odstaw do momentu, aż napęcznieje. Podgrzej chwilę w mikrofali lub na palniku, wymieszaj i odłóż do wystudzenia. W międzyczasie ubij schłodzoną śmietankę na sztywno. Dodawaj do niej kajmak (najlepiej po jednej łyżeczce), naprzemiennie z żelatyną (najbezpieczniej wlewać ją cienkim strumieniem wprost pod obracające się końcówki). Miksuj do połączenia w gęstszy, ale puszysty krem. Przekładaj nim ciasto i włóż całość do lodówki, aby dobrze stężało.
Niezawodny krem do tynkowania
Krem do tynkowania jest gęstszy i bardziej stabilny, ale musi łatwo się rozprowadzać. Poniżej znajdziesz przepis na krem maślany, który wystarczy na otynkowanie tortu o średnicy ok. 22 cm.
Składniki
- 100 g białka,
- 200 g cukru drobnego,
- 200 g miękkiego masła,
- 1-2 łyżeczki ekstraktu waniliowego.
Białka i cukier przełóż do miski. Ustaw nad garnkiem z gotującą się wodą, ale tak, żeby miska nie dotykała płynu (tzw. kąpiel wodna). Mieszaj szpatułką co jakiś czas, aby cukier rozpuścił się w podgrzewanych białkach. Uważaj tylko na to, żeby się nie ścięły. Po rozpuszczeniu cukru zdejmij miskę znad kąpieli wodnej i ubijaj do powstania gęstej, lśniącej bezy. Miksuj przez ok. 10-15 minut, aż do momentu, gdy beza będzie miała właściwą konsystencję, ale też wystygnie.
Podziel masło na mniejsze kawałki. Ciągle ubijając, dodawaj miękkie masło. Miksuj kilka minut, aż do uzyskania aksamitnej konsystencji. Choć przez chwilę krem może wyglądać na zwarzony, nie przerywaj ubijania - już po chwili nabierze właściwej struktury. Wlej jeszcze aromat (nie musi być waniliowy, może być migdałowy czy pomarańczowy) i po kilku sekundach, wyłącz mikser.
Ganache do tynkowania tortu
Ganache możesz przygotować z ciemnej, mlecznej lub białej czekolady. Świetnie nada się do tynkowania tortu, jeśli dodasz do niego utarte masło. Taki krem będzie idealny dla początkujących cukierników. Oryginalny ganache to tylko dwa składniki, czyli czekolada i śmietanka.
Składniki
- 200 g ciemnej czekolady 64%,
- 200-300 ml śmietanki 30%,
- 100-150 g miękkiego masła.
W zależności od gęstości czekolady użyj więcej lub mniej śmietanki. Na początku poszatkuj czekoladę na drobne kawałeczki i przerzuć do głębszej miski. Możesz też użyć czekoladowych drażetek (tzw. czekolady w kaletkach). W rondelku podgrzej śmietankę, aż będzie gorąca. Wówczas zalej nią czekoladę, delikatnie przemieszaj i odstaw na ok. dwie minuty. Wymieszaj wszystko dokładnie (do połączenia składników) i odstaw na blat kuchenny do zgęstnienia. Gdy ganache będzie miał właściwą konsystencję, utrzyj miękkie masło. Dodaj czekoladową masę i zmiksuj na gładki krem. Wstaw na chwilę do lodówki, aby idealnie stężał i nadawał się do tynkowania.
Źródło: Smaker.pl, wszystkiegoslodkiego.pl, ilovebake.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zanim wrzucisz do pralki, namocz. Ta mieszanka sprawi, że firanki będą bieluteńkie »
Najgorsze towarzystwo dla kawy. Unikaj rano, podczas obiadu i na imprezie »
Od kwietnia zdrożeje żywność. Za co zapłacimy najwięcej? »