Niezawodny przy przeziębieniu, jest wsparciem dla wątroby. Jedz łyżeczkę dziennie

Każdy z nas ma swoje sposoby na przeziębienie. Domowe lekarstwa to doskonały sposób na to, by nie pozwolić drobnoustrojom rządzić się w naszym organizmie. Jednym z tego typu składników jest oczywiście miód. Ale przecież miodów jest tak wiele – który z nich wybrać, by chronić się przed chorobą?

Miód gryczany | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie wiesz, po jaki miód sięgnąć w sklepie? Jeśli lubisz intensywne smaki i aromaty, doskonale sprawdzi się miód gryczany. Co więcej, miód ten ma także mnóstwo prozdrowotnych wartości, warto włączyć go do swojej diety zwłaszcza zimą. Dlaczego warto go jeść, jakie ma właściwości i wartości odżywcze? 

Miód gryczany – właściwości 

Czym charakteryzuje się miód gryczany? Właściwości tego akurat produktu mogą wam się spodobać. Zwłaszcza jeśli często borykacie się z przeziębieniami. Miód gryczany jest przede wszystkim bogaty w rutynę. To substancja, która wspiera oczyszczanie i wzmacnianie naczyń krwionośnych. Gryczane miody powinny być zatem używane przez osoby w średnim wieku i starsze, u których ryzyko miażdżycy jest znacznie większe, niż u osób młodych. Dodatkowo duża zawartość magnezu poprawia działanie układu nerwowego, zmniejsza stres i zmęczenie.

Zamiast zatem suplementować magnez, pijcie wodę z cytryną i miodem gryczanym. A skoro mowa o cytrynie – witamina C z cytryny, dzięki rutynie, przyswaja się jeszcze lepiej właśnie w towarzystwie miodu. Woda z miodem i cytryną staje się więc dobrym napojem na początek dnia. Oczywiście miód gryczany, jak większość miodów, znany jest jako naturalny antybiotyk. Oprócz tego jednak warto podkreślić, że miód gryczany ma właściwości odtruwające i oczyszczające – dla naszej wątroby to świetne wieści. I tak długą listę warto zakończyć sporą zawartością żelaza, które chroni przed anemią. Będzie zatem doskonałym dodatkiem do diety wegetariańskiej i wegańskiej.  

Miód gryczany – na co pomaga? 

Wiecie już, jakie właściwości ma miód gryczany. Na co pomaga, skoro zawiera w sobie tak wiele dobrego? Z całą pewnością będzie doskonałą bazą wszystkich domowych leków, takich jak syropy z cebuli bądź czosnku, czy też słodkich nalewek. Dzięki właściwościom antybiotycznym będzie wspomagać walkę z chorobą i działać profilaktycznie jako wsparcie układu immunologicznego. Oczywiście miód gryczany powinien być dołączony do diety nie tylko ze względu na właściwości antybiotyczne. Ze względu na zawartość żelaza, może pomóc osobom cierpiącym na anemię.

Pomaga również osobom cierpiącym na wszelkie schorzenia wątroby. Ze względu na to, że miód gryczany odciąża ten organ i oczyszcza go, będzie przydatny również osobom, które ze względu na różne choroby muszą spożywać duże ilości leków. Te bowiem obciążają wątrobę. Magnez zawarty w miodzie pomoże podczas bóli menstruacyjnych, ale też bóli głowy czy skurczów mięśni. Magnez poprawia również pracę serca, co w towarzystwie rutyny i jej wsparcia dla żył jest ogromnie ważne dla seniorów.  

Miód gryczany – jak powstaje? 

Czy wiesz jednak, jak powstaje miód gryczany? Jak mówi sama nazwa – miód gryczany pochodzi z gryki zwyczajnej. To roślina z rodziny rdestowatych, której nie brakuje w naszym kraju. Nasiona gryki zwyczajnej, które poddawane są procesowi łuskania, to kasza gryczana, którą tak chętnie zajadamy. Wiemy również, że ma ona w sobie wiele właściwości dobrych dla naszego organizmu. Gryka jest uznawana za roślinę leczniczą – nie jest więc dziwne, że miód gryczany stanowi tak zdrowy dodatek do naszej diety.

A jak wygląda i smakuje miód gryczany? Posiada on bardzo charakterystyczny kolor, przypominający mocną czarną herbatę. Jest brązowy, a jeśli wystawimy go na słońce, może przybrać czarną barwę. Jest to najciemniejszy miód. W smaku jest równie nietypowy – chociaż odnajdziemy w nim słodycz, to przede wszystkim jest on wyczuwalne ostry. Nie jak pieprz, choć z pewnością pozostawia pieczenie na języku. Dodatkowo można odnaleźć w nim ziołowe aromaty. Dlatego maluchy nie przepadają za miodem gryczanym, stawiając wyżej miody wielokwiatowe. Jak jednak wiemy, miód z gryki jest dużo bardziej wartościowy i z całą pewnością warto dołączyć go do swojej diety, a także diety naszych pociech.  

Miód gryczany – przeciwwskazania 

Czy komuś może zaszkodzić miód gryczany? Przeciwwskazania warto wziąć sobie do serca. Nie zaleca się podawania go niemowlętom. Z kolei dzieci powinny jeść go sporadycznie, w raczej niewielkich ilościach – na przykład w herbacie. Oczywiście przeciwwskazaniem całkowicie wyłączającym spożywanie miodu gryczanego, jest alergia.

Ograniczyć spożywanie tego, jak i wszystkich innych miodów, powinni także diabetycy. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny, konieczne jest konsultowanie spożywania miodu ze swoim lekarzem. Należy pamiętać też o tym, że miód gryczany składa się w ponad 50% z fruktozy i 46% glukozy. Jest zatem bardzo kaloryczny. Nie należy używać go jako zdrowej słodkiej przekąski, gdyż nadmiar cukru zawsze jest szkodliwy dla organizmu, przyczyniając się do otyłości. Miód powinien być jedynie dodatkiem, który od czasu do czasu pojawia się w diecie. Na przykład podczas przeziębienia.  

Miód gryczany – przechowywanie 

Jakich warunków wymaga od nas przechowywanie miodu gryczanego? Miód ten nie bardzo lubi się on z plastikowymi opakowaniami. Wszystko ze względu na to, że bardzo łatwo przechwytuje zapachy i smaki z otoczenia. Najlepiej zatem trzymać go w szklanym pojemniku – na przykład słoju. Oczywiście szczelnie zamkniętym. Chociaż pod wpływem światła miód gryczany może zmienić barwę z herbacianej na czarną, nie wpływa to w żaden sposób na właściwości tego produktu. Warto jednak trzymać go w zacienionym miejscu, tak samo, jak wszystkie inne produkty spożywcze.  

Co można zrobić z miodu gryczanego? 

Pewnie zastanawiacie się, co można zrobić z miodu gryczanego? Oczywiście stanowi on doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju ciepłych napojów – pamiętajcie jednak, by pod żadnym pozorem nie gotować miodu ani nie dodawać go do wrzątku. W takich warunkach traci on bowiem swoje właściwości.

Jeśli chcecie wspomóc układ odpornościowy, możecie wypijać letnią wodę z miodem gryczanym i cytryną codziennie rano, na czczo. Kurację wzmacniającą organizm można prowadzić przez trzy tygodnie, jednak nie dłużej, gdyż miód jest po prostu bardzo kaloryczny. Miód gryczany będzie też świetnym dodatkiem do syropu z cebuli. Warto zalać nim pokrojone warzywo, by to wytworzyło sok, który będzie chronić przed przeziębieniami, ale także zmniejszy objawy choroby, takie jak kaszel czy ból gardła. Oczywiście miód gryczany można też dodawać do owsianek i jaglanek, jeśli te ostygną. Lekko osłodzi danie, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na organizm. 

Miód gryczany to prawdziwy skarb, który warto mieć w domu. Zwłaszcza w okresie zimowym, ale nie tylko.  

Czytaj również:

Najlepsze danie z PRL? Makłowicz wspomina o jednej potrawie

Bije pączki na głowę. Kultowy przepis na pieróg z jabłkami od siostry Anastazji

Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 128

wszystkie
11
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 66

15 min
5
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2