Dania jednogarnkowe

Lubimy tradycyjną pomidorową, zachwycamy się modnymi ostatnio zupami-kremami, nie wyobrażamy sobie obiadu bez „pierwszego dania”. Zobaczcie, czego nie wiedzieliście na temat zup!

1. Zupa odchudza, i to na długo!

Z badań przeprowadzonych w 2005 roku wynika, że dieta niskokaloryczna jest o 50 proc. skuteczniejsza, jeśli regularnie pojawia się w niej zupa. Efekty tej diety utrzymują się też dłużej. Osoby, które dwa razy dziennie jadły zupę chudły więcej i na dłużej, niż osoby jedzące zwykłe przekąski. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z niską „gęstością” kaloryczną zupy - musimy zjeść jej objętościowo znacznie więcej niż przekąski w postaci stałej.

To naturalne spalacze tłuszczu. Kliknij >>

 

Brian Wansink, james Painter i Jill North przeprowadzili ciekawy eksperyment. Dali badanym do zjedzenia talerz zupy. U jednych, talerz samoczynnie się napełniał tak, aby tego nie zauważyli. Co się okazało? Osoby, które zjadły o ponad 70 proc. zupy więcej niż inni, wcale nie czuły się bardziej najedzone. Trudno im było też uwierzyć, że zjadły więcej. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile wydaje nam się, że jemy. W mniejszym, ale wypełnionym po brzegi talerzu zupy będzie wydawało się więcej niż w dużym.

Te rośliny spowalniają procesy starzenia. Kliknij >>

Naukowcy postanowili zbadać, jak zupa wpływa na to, ile zjemy na obiad. Podawali badanym 15 minut przed obiadem różne rodzaje zup - rosół z serwowanymi osobno warzywami, zupę z warzywami pokrojonymi w kostkę i zupę-krem. Okazało się, że wybrana „forma" zupy nie miała znaczenia. W większości przypadków zjedzenie zupy zmniejszało całkowite spożycie kaloryczne (zupa plus obiad) o 20 proc. Badani byli mężczyźni i kobiety o prawidłowej wadze.

Zobacz przepisy na pyszne zupy. Kliknij >>

Naukowcy udowodnili, że na odetkanie zakatarzonego nosa najlepszy jest gorący rosół. Działa skuteczniej niż zwykła, gorąca woda. Badacze podejrzewają, że ma to związek z substancjami związanymi z zapachem lub smakiem rosołu. Skuteczność jest największa 5 minut po jedzeniu, 30 minut później działanie zanika.

Jak zrobić prawdziwy rosół z kury? na INTERIA.TV.

„Zupa z jaskółczych gniazd", popularna w Chinach, ma korzenny smak i zawiera dużo korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Jej bazą jest wydzielina ślinowa ptaków nazywanych salanganami (tzw. białe gniazda), a w niektórych przypadkach także rośliny, takie jak mech, trawa czy pióra (czarne gniazda).

Polskie potrawy, których nie tkną obcokrajowcy. Kliknij >>

W ciągu roku na naszych stołach ląduje aż 3,8 miliarda litrów zup, jak pisze „Puls Biznesu". Na osobę przypadają 103 litry. Zjadamy jej więcej niż kupujemy butelkowanej wody czy piwa!

Jak jedzą Polacy? Kliknij >>

Ponad 20 proc. ankietowanych wskazało rosół oraz pomidorową jako swoją ulubioną zupę w badaniu „Zupy mówią" przygotowanego w 2010 r. dla Nestlé przez PBS DGA. Zachowania żywieniowe Polaków, jak czytamy w raporcie CBOS-u z 2014, od 16 lat niemal się nie zmieniają. Większość ankietowanych przyznaje, że je podobne posiłki jak ich rodzice.
Wymarzonym obiadem dla większości Polaków w badaniach CBOS-u z 2005 był rosół, kotlet schabowy, ziemniaki i surówka. Jak jest teraz? Jaka jest wasza ulubiona zupa?

Szybka i tania zupa pomidorowa na INTERIA.TV.

Według różnych źródeł, ludzie jedli zupy już 5-9 tys. lat temu. Gotowanie wody nad ogniem ma więc długą tradycję. Według „The Oxford Encyclopedia of Food and Drink in America" kluczowe w powstaniu zupy było wynalezienie nieprzepuszczających wody i odpornych na gorąco pojemników. Chińscy archeolodzy w okolicach słynnej terakotowej armii w Xi'an znaleźli kociołek z zupą datowany na 2,4 tys lat temu. Na terenie Japonii z kolei 12-15 tys. lat temu w glinianych naczyniach gotowano coś, co prawdopodobnie przypominało zupę rybną (naczynia nie były dokładnie umyte i naukowcy byli w stanie zbadać zalegające w nich od tysięcy lat resztki - był to rybi tłuszcz i pozostałości po owocach morza). Najstarsze odkrycie związane z zupą miało jednak miejsce w 2012, również w Chinach. Odkryto tam wyroby ceramiczne sprzed 20 tys. lat. Prawdopodobnie służyły do podgrzewania czegoś nad ogniem. Nie wiadomo tylko na pewno, czy gotowano w nich zupę.

Idealne naleśniki - jak je przygotować?

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Domek z piernika

Pieczenie, zdobienie pierniczków to cudowna zabawa dla dzieci i dorosłych. Z...

Odsłon: 418

>60 min
9
30 min
4
Dania główne Tradycyjne rolady wołowe

Rolady przygotowałam według przepisu Smaker, są bardzo smaczne, mięsko kruche...

Odsłon: 53

30 min
3
Ciasta Biszkopt z owocami i kremem śmietankowym

Wymyśliłam sobie że przygotuję biszkopt coś w rodzaju torcika z prażonymi jab...

Odsłon: 109

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

3
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5