Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Lipiec to szczyt sezonu ogórkowego. Każda gospodyni, która zaprawia przetwory, z pewnością ma już na koncie przynajmniej kilka słoików małosolnych, a być może i kiszonych. Czy wiesz jednak, co można zrobić ze skórki ogórka? Okazuje się, że ma ona sporo cennych właściwości odżywczych, można ją również wykorzystać w kuchni i nie tylko.

Do czego wykorzystać skórkę ogórka? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Ogórki składają się głównie z wody, dlatego warto jeść je w szczególności w upalne dni. Warzywa te są lekkostrawne, niskokaloryczne, w 100 g zawierają jedynie ok. 15 kcal, bez obaw możesz je jeść również na diecie odchudzającej. Mają działanie moczopędne, dzięki czemu wspierają usuwanie toksyn z organizmu, a także chroni organizm przed chorobami pęcherza. Oczywiście w sezonie ogórkowym najczęściej przygotowuje się ogórki małosolne i kiszone, świetnie smakują również w mizerii i przeróżnych sałatkach. Niektóre osoby obierają ogórka ze skórki, a szkoda. W ogórkowej skórce kryje się wiele cennych substancji odżywczych. Sprawdź, co można zrobić ze skórki ogórka. 

Sprawdź także: Obniża cukier, cholesterol, wspomaga odchudzanie. "Cudowna jagoda" idealna do kaszy lub owsianki

Jakie właściwości ma skórka ogórka?

W skórce ogórka znajdują się cenne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, działają przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. Zawarte w niej substancje zwane kukurbitacynami, które wykazują działanie antynowotworowe, między innymi w przypadku raka prostaty. To właśnie przez nie skórka ogórka może mieć gorzkawy smak. W ogórkach znajduje się również sporo potasu, przez co ma właściwości obniżające ciśnienie krwi, a także chroni organizm przed chorobami serca. 

Jest także źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom, a także przyspiesza przemianę materii. Znajduje się w niej również witamina K, która odpowiada między innymi za prawidłowe krzepnięcie krwi, a także ma działanie przeciwmiażdżycowe. W skórce obecny jest również beta-karoten, który pomaga zadbać o wzrok, chroniąc go przed chorobami. 

Co można zrobić ze skórki ogórka?

Z ogórkowych skórek można między innymi wyczarować ocet, który sprawdzi się na przykład jako dodatek do sałatki. Będziesz potrzebować: słoik, sporą garść obierek z ogórków (trzy czwarte słoika), litr wody i cztery łyżki cukru. Wszystkie składniki należy dodać do słoika, który następnie trzeba przykryć ścierką. Tak przygotowane naczynie odstaw w chłodne, zacienione miejsce na około trzy tygodnie. Pamiętaj, aby codziennie wymieszać miksturę.

Ogórkowe skórki warto wykorzystać również do przygotowania domowego zabiegu upiększającego. Zimne skórki położone na twarz, nie tylko nawilżą skórę, ale i mogę zmniejszyć opuchliznę pod oczami. 

Co ciekawe, skórka z ogórków to świetny sposób na mrówki. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianych gości, rozłóż ogórkowe skórki w pobliżu mrowiska oraz w miejscu, w którym najczęściej się pojawiają. 

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Ciasta Ciasto cytrynowe z makiem

Ciasto cytrynowe z makiem to znany deser, który zachwyca intensywnością cytru...

Odsłon: 1652

15 min
5
60 min
4
15 min
63

Polecane artykuły

Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0
Informacje Co na obiad na Boże Narodzenie? Popisowe dania na świąteczny obiad. Z wołowiny, schabu i indyka

Co na obiad na Boże Narodzenie sprawi, że twoi goście na pewno poproszą cię o dokładkę? Poznaj inspirujące przepisy na dania ze schabu, wołowiny i...

2
Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

2