Owoce z nalewki – jak je wykorzystać? Pyszne i proste sposoby

Coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie domowych nalewek we własnej kuchni. Nic dziwnego, pyszne przetwory można zrobić zarówno z sezonowych owoców, takich jak wiśnie, czy maliny, jak i wielu ziół i kwiatów. Jak wykorzystać resztki, które pozostaną nam po przygotowaniu trunków? Sprawdź, w jakich przepisach sprawdzą się owoce z nalewki.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się: 

W twojej kuchni nic nie może się zmarnować? Jeśli tak, z pewnością szukasz sposobów na wykorzystanie owoców z domowej nalewki. Zanim zabierzesz się do pracy, warto jednak pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.

Sprawdź także: Co oznacza biała piana na słoiku z miodem?

Z jakich owoców można przygotować nalewki?

Owoce, z których najczęściej produkowane są nalewki, można podzielić na twarde, takie jak: dzika róża, czy głóg oraz miękkie, czyli: maliny, morele, truskawki, czereśnie, wiśnie, porzeczki i winogrona. Oczywiście wszystkie miękkie owoce można po prostu zjeść. Inną opcją będzie jednak wykorzystać je do dań i deserów.

Jak wykorzystać owoce z nalewki?

Owoce z nalewki możesz na przykład użyć do stworzenia owocowej warstwy w ulubionym cieście. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to odciśnięcie ich z nadmiaru płynu. Nalewkowe owoce będą świetnie pasować do tortów, ciast z kremem oraz tych z bitą śmietaną. Czerwone, kwaśne owoce, takie jak wiśnie, porzeczki czy maliny wykorzystaj do przełamania słodkich deserów z czekoladą.

Przecierane owoce z nalewki

Szybkim sposobem na owoce z nalewki będzie przetarcie ich przez sitko. Powstałą masę można połączyć z cukrem lub miodem, a następnie powstałą miksturę przełożyć do słoiczka i stosować do polania deserów, np. budyniów, lodów, smarowania naleśników, czy placków. Innym pomysłem będzie dodanie owocowego przecieru do herbaty, czy wody. Zimą świetnie sprawdzi się do aromatycznego grzańca.

Suszone owoce z nalewki

Nie wszyscy wiedzą o tym, że owoce z nalewki można wysuszyć i zjeść w formie przekąski. Otrzymamy wówczas chrupiące chipsy owocowe dla dorosłych, idealna przekąska do wieczornego seansu przed telewizorem.  

Dżem z owoców z nalewki

Jeśli, po zrobieniu nalewki została ci duża ilość owoców, warto zrobić z nich pyszny dżem, np. z owoców pigwy. Tak przygotowaną konfiturę możesz zjeść wraz ze świeżym chlebem, użyć ją do deserów, rozgrzewającej herbaty, a nawet jako słodki dodatek do pieczonego mięsa.

Domowe owoce w czekoladzie

Kochasz wiśnie w czekoladzie? Jeśli tak, owoce, które pozostały ci po nalewce włóż do zamrażarki, a następnie po wyjęciu zanurz w rozpuszczonej w kąpieli wodnej czekoladzie. Doskonale sprawdzi się tak gorzka, o dużej zawartości kakao. Będzie stanowić świetny kontrast dla słodko-kwaśnych owoców.

Nalewka z owoców po nalewce

Jednym z najproszych sposobów na wykorzystanie owoców po nalewce jest użycie ich ponownie do zrobienia kolejnej nalewki. Wystarczy poddać je procesowi macerowania, a następnie dodać cukier oraz alkohol o dużej liczbie procentów. Jeśli chcesz otrzymać trunek o nieco słabszej mocy, możesz natomiast pozostałe owoce zalać wodą, a następnie przelać do pierwszej partii nalewki.

Sposób na owoce z nalewki dla leniwych

Brakuje ci czasu na kulinarne zabawy w kuchni lub masz zbyt dużo owoców z nalewki, by wykorzystać je do bieżących przepisów? Najprostszym sposobem będzie zamrożenie ich i wykorzystanie w późniejszym czasie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykorzystać owoce z nalewki, skorzystaj z przepisów naszych użytkowników. 

1. Cantuccini z pigwą z nalewki

 Cantuccini z pigwą z nalewki Zobacz przepis

Cantuccini z pigwą z nalewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

2. Ciasto bez pieczenia z owocami z nalewki

 Ciasto bez pieczenia z owocami z nalewki Zobacz przepis

Ciasto bez pieczenia z owocami z nalewki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

3. Śliwki z nalewki w czekoladzie

 Śliwki z nalewki w czekoladzie Zobacz przepis

Śliwki z nalewki w czekoladzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 Zobacz: Kokosowo-truskawkowe ciacho

Zobacz także:

Co dodać do owsianki, by była zdrowa i smaczna? »

Czy fusy z kawy można wykorzystać jako nawóz? Oczywiście, że tak! »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Zdrowotne właściwości bursztynu

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
Sałatki Sałatka z fasoli szparagowej

Pikantna sałatka z fasoli szparagowej to danie rodem z kuchni tajskiej. Przyr...

Odsłon: 2181

30 min
3
Zupy Zupa krem w cebuli

Zupa krem z cebuli zazwyczaj kojarzy nam się z mocno zabielaną zupą. Aby jedn...

Odsłon: 7

15 min
1
Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 214

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

314
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25