Spis treści:
- Czy owsiankę można jeść na kolację?
- Zalety jedzenia owsianki na kolację
- Owsianka na kolację – przepisy
Owsianka to potrawa, która ma wielu fanów. I nic w tym dziwnego – jest ona nie tylko prosta w przygotowaniu, ale także niezwykle uniwersalna. Można uwzględnić w niej mnóstwo różnych składników, tworząc ciekawe kompozycje smakowe, i przy okazji dostarczyć sobie solidną porcję cennych substancji odżywczych. Brakuje ci pomysłów na ostatni posiłek dnia? W takim razie postaw właśnie na owsiankę. Dlaczego owsianka na kolację to dobry wybór? I jak ją przyrządzić, żeby cieszyć się lepszym snem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Sprawdź także: Zupa-krem, leczo, kotleciki. Sycące zupy i potrawy z dyni
Czy owsiankę można jeść na kolację?
Zastanawiasz się, czy owsiankę można jeść na kolację? Wiedz, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wbrew pozorom nadaje się ona nie tylko na pierwszy posiłek dnia. Wiele osób chętnie sięga po nią również wieczorami, ponieważ skutecznie zaspokaja głód, a do tego jest bardzo prosta w przygotowaniu, co pozwala zaoszczędzić czas i energię po ciężkim dniu w szkole czy w pracy. Ponadto, aby ją zrobić, nie musisz szukać skomplikowanych przepisów – wystarczy, że użyjesz składników, które masz pod ręką, np. orzechów, kakao, owoców, wiórków kokosowych czy gorzkiej czekolady. Jej dodatkowym atutem jest to, że stanowi ona idealny wybór dla całej rodziny, w tym małych dzieci.
Zalety jedzenia owsianki na kolację
Jakie są zalety jedzenia owsianki na kolację? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że może ona poprawić jakość twojego snu – wynika to m.in. stąd, że płatki owsiane stanowią źródło tryptofanu, czyli aminokwasu, który wykazuje naturalne działanie uspokajające. Co więcej, obecne w niej węglowodany przyczyniają się do wydzielania insuliny przez trzustkę, a ta z kolei pomaga transportować tryptofan do mózgu. Tam zostaje on przekształcony w serotoninę, tj. hormon odgrywający istotną rolę w regulowaniu apetytu, nastroju oraz snu. Dodatkowym atutem owsianki jest to, że – odpowiednio skomponowana – może dostarczyć ci szereg związków korzystnie wpływających na układ nerwowy, w tym magnezu, cynku, potasu oraz witamin z grupy B. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że można wyczarować z niej lekkostrawny posiłek, który nie obciąży twojego układu pokarmowego.
Owsianka na kolację – przepisy
Marzy ci się pyszna owsianka na kolację? Poniżej znajdziesz kilka przepisów, dzięki którym przyrządzisz smaczny i sycący posiłek.
Owsianka o niskim IG
Jeśli zmagasz się z cukrzycą lub insulinoopornością, dobrym wyborem dla ciebie będzie owsianka o niskim i średnim indeksie glikemicznym. W jej skład wchodzą płatki owsiane, siemię lniane, migdały, orzechy włoskie, mleko oraz ekstrakt waniliowy.
Zagotuj w rondelku mleko i podgotuj w nim płatki owsiane. Zdejmij je z palnika i dodaj do nich ekstrakt waniliowy. Umieść na dnie miseczki posiekane orzechy włoskie i dodaj płatki. Na wierzchu rozłóż borówki i oprósz całość posiekanymi migdałami oraz nasionami lnu.
Owsianka z owocami leśnymi
Jesteś fanem owsianki z owocami? W takim razie koniecznie przyrządź tę na bazie owoców jagodowych, które zawierają niewiele kalorii, a do tego stanowią prawdziwą skarbnicę antocyjanów. Poza płatkami owsianymi w swoim przepisie uwzględnij mleko półtłuste, maliny, jagody, truskawki (mogą być mrożone), serek wiejski oraz płatki migdałowe.
Ugotuj płatki na mleku, po czym przełóż je do miski. Wyłóż na wierzch serek wiejski i umieść na nim owoce. Na koniec posyp owsiankę płatkami migdałowymi.
Owsianka z cynamonem
Marzy ci się cynamonowa owsianka na kolację? Zatem zaserwuj ją przy najbliższej możliwej okazji. Zrobisz ją z płatków owsianych, wody, mleka, kakao, cynamonu, erytrytolu oraz odrobiny soli.
Wlej wodę i mleko do rondelka, a następnie dodaj do niej cynamon, kakao oraz sól. Po chwilowej obróbce termicznej wsyp płatki owsiane i kontynuuj gotowanie przez kilka minut. Gdy owsianka zgęstnieje, dodaj do niej erytrytol. W razie potrzeby możesz dorzucić inne dodatki, np. owoce.
Owsianka orzechowa
Jeśli uwielbiasz orzechy, uwzględnij w swojej owsiance kilka ich rodzajów. Możesz wybrać m.in. orzechy pekan, brazylijskie i nerkowce. Ponadto przyda ci się napój migdałowy, daktyle bez pestek, pełnoziarniste płatki owsiane oraz szczypta soli.
Realizację przepisu rozpocznij od podprażenia orzechów – możesz zrobić to w piekarniku, w temperaturze 180 stopni. Gdy orzechy wystygną, posiekaj je i wymieszaj wraz z drobno pokrojonymi daktylami. Podgotuj płatki owsiane w mleku z odrobiną soli. Przełóż je do miski i posyp orzechami.
Owsianka bananowo-kokosowa
Zależy ci na bardziej oryginalnych połączeniach smakowych? Jeśli tak, wypróbuj owsianki z bananem i wiórkami kokosowymi. Dodatkowo sięgnij po mleko lub napój roślinny, płatki owsiane oraz szczyptę cynamonu.
Wrzuć do rondelka płatki owsiane, rozgniecionego banana oraz wiórki kokosowe. Zalej składniki mlekiem i zagotuj. Przełóż je do miski. Dobrym pomysłem będzie dodanie do nich jogurtu kokosowego oraz prażonych płatków kokosa.
Pieczona owsianka z jabłkami i cynamonem
Pieczona owsianka na kolację to idealna opcja dla osób, które mają nieco więcej czasu na przygotowanie posiłku. Do jej przyrządzenia potrzebujesz płatków owsianych, cynamonu, jabłek, gałki muszkatołowej, miodu, mleka, proszku do pieczenia, ekstraktu waniliowego, jajek oraz soli.
Połącz płatki owsiane z gałką muszkatołową, proszkiem do pieczenia, cynamonem oraz solą. W drugiej misce umieść mleko, jajka, miód oraz ekstrakt waniliowy, a następnie wymieszaj suche produkty z mokrymi. Dodaj do masy obrane i pokrojone w kostkę jabłka, po czym przełóż ją do formy do pieczenia. Wstaw ją do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 35 minut.
Owsianka na słono z warzywami
Jeśli nie lubisz spożywać kolacji na słodko, równie dobrze możesz zaserwować owsiankę na słono. Aby to zrobić, zaopatrz się w płatki owsiane, jajka, serek wiejski, olej rzepakowy, pomidorki koktajlowe, szpinak, rzodkiewkę, szczypiorek, sos sojowy oraz sól i pieprz.
Ugotuj płatki w wodzie, przełóż je do miski i pozostaw do ostygnięcia. Pokrój warzywa wedle uznania. Wymieszaj płatki z serkiem wiejskim i dopraw je solą oraz pieprzem. Dorzuć liście szpinaku i pokrojone warzywa. Podsmaż na patelni jajko i umieść je na wierzchu owsianki. Na koniec polej całość sosem sojowym i posyp posiekanym szczypiorkiem. Jeśli preferujesz ostrzejszą wersję, możesz dodać nieco sosu Sriracha.
Źródło: polki.pl, budujmase.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Miąższ tych grzybów ma mnóstwo białka. W sezonie piekę je w specjalnym sosie, są wybitne »
W sam raz na jesienne drugie śniadanie do pracy. Ta sałatka białkowa to moje nowe odkrycie »
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy »