Ciasta na Boże Narodzenie

W jaki sposób cieszyć się smakiem pysznych, letnich owoców, gdy przychodzą do nas zimowe mrozy? Najlepszą opcją będzie przygotowanie przetworów. Należy pamiętać, że aby weki przetrwały w piwnicy lub spiżarni długie miesiące, należy poddać je pasteryzacji.

Dlaczego warto robić pasteryzowane przetwory? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Pasteryzacja, czyli sposób konserwacji żywności, dzięki któremu nasi dziadkowie byli w stanie podczas zimowego wieczoru wyciągnąć z piwnicy słoik truskawek. Można przeprowadzić ją zarówno na sucho, jak i na mokro. Przygotowaliśmy dla was nawet sposób, jak zrobić to w zmywarce. Przekonajcie się, jak przydatnym procesem jest pasteryzacja.  

 Sprawdź także:Co zrobić z czerwonej porzeczki na zimę? Dżem, kompot, sos do mięs do słoików

Pasteryzacja na sucho i mokro – zalety i wady 

Pasteryzacja to najlepszy sosób, dzięki któremu możemy jeść truskawki zimą. Niektórzy mieli okazję poznać go w dzieciństwie. Nie wszyscy jednak mieli rodzinę, która lubiła gromadzić  słoiki z najlepszymi przetworami w domu czy piwnicy. Dzięki tej sztuczce, którą można wykonać na trzy sposoby, jesteśmy w stanie trzymać ulubione przetwory miesiącami, a nawet latami. W tym artykule omówimy, jak działa pasteryzacja na sucho i mokro. Zalety i wady pasteryzacji są zależne od metody, którą wybierzecie. Istnieją dwa główne rodzaje pasteryzacji: na mokro i na sucho. 

Pasteryzacja na mokro odbywa się w zakresie od 75 do 100 stopni Celsjusza, więc jedną z zalet tego sposobu będzie skuteczność w eliminacji bakterii i grzybów, które mogłyby spowodować przedwczesne zepsucie się przetworu. Jednak główną zaletą pasteryzacji na mokro jest prostota w wykonaniu. Cały proces można przeprowadzić w domowych warunkach, używając rzeczy, które każdy powinien u siebie znaleźć. Oprócz słoików będzie do tego potrzebny duży garnek i kuchenny termometr. 

Pasteryzacja na mokro ma jednak też swoje wady. Może i proces jest prosty w wykonaniu, jednak trwa bardzo długo. Osoby którym zależy na zachowaniu wartości, będzie przeszkadzać fakt, że wysoka temperatura może prowadzić do utraty niektórych witamin, takich jak witamina C, która jest wrażliwa na ciepło. 

Jeżeli jednak wolicie pasteryzację na sucho, zacznijcie grzać piec, ponieważ będzie on wam potrzebny. W dalszej części artykułu znajdziecie informacje, na czym polega sucha pasteryzacja. Jednak zanim przejdziecie dalej, zapoznajcie się z jej zaletami i wadami. Przede wszystkim ta metoda wymaga mniejszej kontroli, niż pasteryzacja na mokro. Piekarnik utrzymuje stałą temperaturę, więc nie musicie dłubać w garnku termometrem i sprawdzać temperatury.

Co więcej, przetwory pasteryzowane w piekarniku zachowują więcej smaku i koloru. Podczas pasteryzacji na sucho jest również mniejsza szansa na pęknięcie słoików, ponieważ nie mają one bezpośredniego kontaktu z wodą. Brak wody ma jednak swoje wady. Czasem podczas pasteryzacji na sucho bywa tak, że przetwory w środku się po prostu wysuszają, dlatego pamiętajcie żeby zawartość nie była zbyt sucha. Oprócz tego wadą suchej pasteryzacji jest na pewno fakt, że trzeba używać do tego piekarnika zamiast zwykłego garnka z wodą. 

Jak widzicie, nie ma idealnej metody. Jednak w przypadku suchych przetworów zalecamy użycie pasteryzacji w wodzie, żeby uniknąć wysuszenia produktu. Jednak jeśli nie posiadacie termometru gastronomicznego, musicie użyć pieca w celu zapełnienia spiżarni przetworami.   

Pasteryzacja przetworów w wodzie 

Pewnie niejedna osoba w dzieciństwie widziała na gazówce szeroki garnek, a w nim kilka wciśniętych słoików. To właśnie pasteryzacja w wodzie. Jest to chyba jedna z najbardziej tradycyjnych i powszechnie stosowanych metod konserwacji żywności. Cały proces polega w skrócie na zanurzeniu 3/4 słoika z przetworami w gorącej wodzie. Jednak to nie takie łatwe, jak może się wydawać. Pasteryzacja przetworów w wodzie wymaga bowiem sporego nakładu czasu i cierpliwości. Trzeba cały czas sprawdzać temperaturę żeby nie była zbyt wysoka ani zbyt niska. To może być uciążliwe, mając na uwadze, że cały proces trwa do pół godziny. Zalecamy używania szerokiego garnka, dzięki temu możemy zmieścić więcej słoików z przetworami. Natomiast na dnie garnka polecamy umieścić ściereczkę, która zapobiegnie pękaniu słoików wskutek bezpośredniego kontaktu z dnem naczynia. Słoiki z przetworami staramy się stawiać, tak aby nie stykały się ze sobą.  

Po zakończeniu pasteryzacji słoiki należy ostrożnie wyjąć z garnka, unikać nagłych zmian temperatury, które mogłyby prowadzić do ich pęknięcia. Słoiki układamy do góry dnem na ściereczce i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Sprawdzamy, czy wieczka są wklęsłe, co świadczy o prawidłowym zamknięciu i skuteczności pasteryzacji. 

Pasteryzacja w wodzie, mimo że może wydawać się kłopotliwa, jest niezastąpiona w przypadku niektórych rodzajów słoików i przetworów, zapewniając im długotrwałą trwałość i zachowanie wartości odżywczych. Jest to metoda sprawdzona przez pokolenia, która pozwala cieszyć się smakiem lata przez cały rok. 

Pasteryzacja przetworów w piekarniku 

Przy tym sposobie potrzebujemy piekarnika. Jak działa pasteryzacja przetworów w piekarniku? W porównaniu do pasteryzacji w wodzie, proces który zachodzi w piekarniku pozbawia nasze przetwory mniej smaku i wartości odżywczych. Aby rozpocząć, najpierw napełniamy słoiki przygotowanymi przetworami. Gdy słoiki są już gotowe, nagrzewamy piec do 130 stopni Celsjusza.  Następnie ustawiamy słoiki na blasze, dbając o to, aby się nie stykały i nie dotykały ścianek piekarnika. Pasteryzujemy przez 30 minut. Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik, pozostawiając słoiki w jego wnętrzu na dodatkowe 30 minut, aby stopniowo ostygły. Następnie wyjmujemy je i ustawiamy do góry dnem na ściereczce, aby całkowicie ostygły. Jest to trochę wygodniejszy sposób i na pewno trzeba poświęcić mu mniej uwagi.  

Pasteryzacja przetworów w zmywarce 

Pasteryzacja przetworów w zmywarce to nowoczesna i wygodna metoda konserwacji żywności, o której mało kto słyszał. Jest szczególnie przydatna dla przetworów, które nie lubią wysokich temperatur, zakwaszonych octem, takich jak marynowane ogórki czy dynia. Zanim rozpoczniemy, tak jak przy innych sposobach pasteryzacji, upewniamy się, że słoiki są czyste i nienaruszone. Wypełnione przetworami słoiki ustawiamy zakrętkami do dołu w zmywarce. Wybieramy najwyższy program zmywania, zwykle około 70 stopni Celsjusza, i uruchamiamy urządzenie bez dodawania detergentów, które mogłyby uszkodzić przetwory. 

Po zakończeniu cyklu zostawiamy słoiki w zmywarce do ostygnięcia. Gdy słoiki są już letnie,  wyjmujemy je i ustawiamy wieczkami do góry, aby ostatecznie ostygły. Ten sposób pasteryzacji jest szybki, prosty i oszczędza czas w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak pasteryzacja w garnku z wodą. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i chcą efektywnie zakonserwować przetwory. Dzięki zmywarce możemy cieszyć się domowymi przetworami przez dłuższy czas. 

Pasteryzacja jest naprawdę cudownym wynalazkiem ludzkości. Korzystajcie z tych sposobów, szczególnie teraz, gdy lato obdarowuje nas wieloma rodzajami świeżych owoców, których może nam zabraknąć podczas zimowej nocy. Pasteryzacja w garnku, w piekarniku, a nawet w zmywarce. Chyba każdy znajdzie chociaż jedną z tych trzech rzeczy u siebie w domu. Zatem ruszajcie na rynek po ulubione owoce i twórzcie ulubione przetwory, które starczą wam do następnego sezonu. 

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Prosty do zrobienia, ale jaki pyszny. Chrupiący jabłecznik Wikarego »

Wystarczy dodać łyżeczkę do gotującego się bobu. Będzie miał piękny kolor i intensywny smak »

Wiosenny dodatek do obiadu na piękną cerę. Oto Surówka Ślicznotka »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1
Desery Piernik bez miodu

To szybki i łatwy do przygotowania piernik. Ale choć jest bardzo prosty w wyk...

Odsłon: 111

60 min
3
60 min
2
30 min
5
Ciasta Sernik zebra

Doskonały w smaku sernik śmietankowo-kakaowy na ciasteczkowym spodzie, upiecz...

Odsłon: 147

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze zupy na odchudzanie. Metabolizm przyspieszy, apetyt będzie mniejszy

Skutecznym sposobem, który pomoże wesprzeć proces odchudzania, jest sięgnięcie po zupy. Dostarczają mnóstwa warzyw, doskonale sycą, są lekkostrawne...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Orientalny krem z kalafiora, gniazda ziemniaczane z wołowiną, sernik dyniowy

W najnowszym, 528. odcunki programu "Ewa gotuje" w kuchni prowadzącej pojawią się goście. W towarzystwie sióstr Krawczyńskich, znanych pod pseudoni...

0
Informacje Jak Zdobywać Obserwacje na Instagramie w 2025 – Sprawdzone Strategie i Bezpieczne Metody

Instagram w 2025 roku pozostaje jedną z najważniejszych platform społecznościowych, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Liczba obserwujących n...

4
Informacje Hamuje apetyt, zwiększa metabolizm. Cukrzycy powinni jeść regularnie

Czarna fasola to niezwykle wartościowy składnik diety, który doskonale wspiera zdrowie, szczególnie u osób z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości b...

17