Pięć rzeczy, których nie wiesz o herbacie

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Znają i piją ją niemal wszyscy, a wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej dnia. Mogłoby się wydawać, że wiemy już o niej wszystko, tymczasem wciąż nas zaskakuje.

Fot. 123RF/Picsel

Na świecie jest wiele rodzajów herbat. Oprócz aromatycznego smaku i rozgrzewającego ciepła, mają też wiele innych właściwości. Poprawiają nastrój, wpływają na trawienie i budzą nas rano do życia. Wybór herbaty zależy od naszych własnych upodobań i potrzeb. Warto jednak przed dokonaniem wyboru zapoznać się z ich wadami i zaletami.

1. Herbata prawie nie ma kalorii

Herbata może przyczyniać się do tracenia zbędnych kilogramów, jeśli będziemy ją pić zamiast słodzonych napojów czy soków owocowych. Kubek herbaty to w przybliżeniu 2 kcal, więc można spokojnie wypijać kilka kubków dziennie bez żadnych wyrzutów sumienia. Napar herbaciany dostarcza organizmowi nie tylko samej wody, ale też korzystnych dla zdrowia antyoksydantów.

Oczywiście, aby herbata rzeczywiście była niemal bezkaloryczna nie można jej słodzić. Trzeba też czytać etykiety na mrożonej herbacie butelkowanej.

2. Spowalnia starzenie się

Wspomniane już antyoksydanty zawarte w herbacie mają działanie blokujące wolne rodniki, które niszczą komórki. Niektóre z polifenoli wręcz "wymiatają" wolne rodniki z organizmu. Zapobiegają dzięki temu uszkodzeniom i przyspieszonemu starzeniu się tkanek. Pod wpływem niektórych przeciwutleniaczy wolne rodniki przestają być aktywne. Hamowane jest też ich nadmierne namnażanie.

Niektóre substancje zawarte w herbacie mają silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witaminy C i E, uważane za bardzo silne przeciwutleniacze.

3. Czerwona przeciwdziała miażdżycy

Katechiny, będące w grupie antyoksydantów, hamują utlenianie "złego cholesterolu", dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w żyłach. Najsilniej w tym kierunku działa herbata czerwona (w Polsce są to np. oolong i pu-erh), po niej plasuje się zielona, a na końcu czarna.
Jedyną wartą wzmianki witaminą w herbacie jest witamina PP (czyli B3), która poszerza naczynia krwionośne i obniża poziom cholesterolu. Jej zawartość to 55-105 mg na 100 g suchej herbaty.

4. Herbata pozytywnie wpływa na zęby

Trzy szklanki herbaty dziennie zapewnia ok. 40 proc. dziennego zapotrzebowania na fluor. Działanie przeciwpróchnicze herbaty to jednak nie tylko działanie fluoru, ale też polifenoli.

5. Może pomóc przy zatruciu

Napar z liści herbaty może być wykorzystywany przy zatruciach pokarmowych o podłożu bakteryjnym. Garbniki zawarte w herbacie zabijają np. bakterie paciorkowca złocistego czy dyzenterii.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 36164

60 min
45
Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 361

30 min
9

Polecane artykuły

0
Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

2
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4