Dania jednogarnkowe

Pistacje to orzechy, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również bogactwem składników odżywczych i wszechstronnym zastosowaniem w przepisach kulinarnych - z powodzeniem możesz dodawać je zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Jak wykorzystać pistacje w kuchni?

Dlaczego warto jeść pistacje? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pistacje to orzechy, które świetnie sprawdzają się nie tylko jako samodzielna przekąska, ale również dodatek do słodkich i wytrawnych dań. To nie koniec ich zalet - poza dużą uniwersalnością i wyjątkowym smakiem mają nam one do zaoferowania sporo substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na nasz organizm. Jakie właściwości mają pistacje? Co dokładnie się w nich kryje? I jak wykorzystać pistacje w kuchni? Nietypowe przepisy wraz z kilkoma ciekawostkami na temat tych orzechów znajdziesz poniżej. 

Sprawdź także: Ciasto, które warto znać. Fale Dunaju, czyli popisowy deser gospodyń z PRL-u

Dlaczego warto jeść pistacje, czyli kilka słów o składnikach odżywczych

Dlaczego warto jeść pistacje? Przede wszystkim ze względu na skarbnicę substancji odżywczych kryjących się w ich wnętrzu. Stanowią one źródło witamin i minerałów, włączając w to kwas foliowy, witaminę B6, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, witaminy E i C, a także cynk, magnez, żelazo, selen, potas i wapń. Nie sposób nie wspomnieć również o karotenoidach, tj. beta-karotenie, luteinie i zeaksantynie oraz polifenolach, takich jak katechina, kwas galusowy, apigenina i genisteina. Ich dodatkowym atutem jest obecność błonnika pokarmowego oraz solidna ilość białka i zdrowych tłuszczów.  

Jakie właściwości mają pistacje?

Są one naprawdę liczne. Według doniesień naukowych orzechy te pozytywnie oddziałują na nasz układ sercowo-naczyniowy - wykazują one działanie hipotensyjne, czyli redukujące ciśnienie krwi, a do tego poprawiają profil lipidowy, przyczyniając się do obniżenia stężenia trójglicerydów i cholesterolu.

Jakie właściwości mają pistacje? Wdrożenie ich do jadłospisu może przynieść szereg korzyści cukrzykom - okazuje się, że ich spożywanie przyczynia się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi na czczo. Ich ogromnym atutem jest także silny potencjał antyoksydacyjny - dzięki zawartości przeciwutleniaczy doskonale radzą sobie one ze zwalczaniem wolnych rodników, chroniąc nas tym samym przed stresem oksydacyjnym.

Co jeszcze warto wiedzieć o pistacjach? Na przykład to, że mogą one stanowić cenny element diety odchudzającej. Wynika to stąd, że obfitują one w błonnik oraz białko, które zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że są one bardzo kaloryczne (560 kcal/100 g), dlatego należy sięgać po nie z umiarem.

Pistacje w kuchni - nietypowe przepisy

Pistacje świetnie sprawdzają się jako samodzielna przekąska, którą chętnie chrupiemy w trakcie oglądania filmu lub w celu zaspokojenia niewielkiego głodu. Stanowią one również idealny dodatek do różnego rodzaju przysmaków i to nie tylko pączków, ciast, drożdżówek czy lodów. Jak jeszcze można wykorzystać pistacje w kuchni? Nietypowe przepisy z tymi orzechami w roli głównej znajdziesz poniżej.  

Lasagne z pistacjami

Lasagne z pistacjami | Fot. Canva Pro

Lasagne z pistacjami to doskonała propozycja na obiad lub podwieczorek. Przyrządzisz ją z takich składników jak ser brie, świeży szpinak, parmezan, oliwa z oliwek, sos beszamelowy, pistacje oraz makaron do lasagne. Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania i doprawienia szpinaku. Następnie ugotuj makaron według instrukcji podanej na opakowaniu. Zmiksuj pistacje ze startym parmezanem, solą i oliwą z oliwek, po czym zrób sos beszamelowy. Posmaruj naczynie do zapiekania oliwą i ułóż w nim pierwszą warstwę makaronu. Dodaj szpinak, porcję sosu pistacjowego i beszamelowego oraz kawałki sera brie i powtarzaj tę czynność do momentu, aż zużyjesz wszystkie produkty. Na koniec polej lasagne sosem beszamelowym, posyp posiekanymi pistacjami i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.  

Chleb pistacjowy

Chleb pistacjowy | Fot. Canva Pro

Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania lub kolacji bez pieczywa, koniecznie wypróbuj chleb pistacjowy. Poza orzechami do jego przygotowania potrzebujesz mąki tortowej, proszku do pieczenia, soli, pieprzu, masła, oliwy z oliwek, mleka oraz jajek. Ponadto możesz dodać do niego czarne oliwki. Wymieszaj w misce sypkie produkty, tj. mąkę, proszek do pieczenia oraz sól. Dodaj masło i zmiksuj. W oddzielnym naczyniu połącz ze sobą jajka, mleko oraz oliwę z oliwek i stopniowo dodaj je do ciasta. Z powstałej masy uformuj bochenek. Owiń go folią spożywczą i wstaw na 30 minut do lodówki. Po upływie tego czasu posmaruj jego wierzch ubitym jajkiem. Piecz go w temperaturze 180 stopni przez pół godziny. 

Twarożek z pistacjami

Twarożek z pistacjami | Fot. 123RF/Picsel

Jak wykorzystać pistacje w kuchni, jeśli nie jako dodatek do lasagne lub chleba? Na przykład wzbogacając nimi twarożek. Poza twarogiem i orzechami do realizacji tego przepisu przyda ci się jogurt naturalny, śmietana 18% oraz sól i pieprz. Na początek posiekaj pistacje. Rozgnieć twaróg widelcem i wymieszaj go z jogurtem oraz śmietaną. Gdy otrzymasz jednolitą konsystencję, dodaj sól i pieprz. Na koniec dorzuć posiekane pistacje i wszystko ponownie wymieszaj.  

Łosoś z pistacjami

Łosoś w pistacjowej panierce | Fot. Canva Pro

Jesteś fanem odkrywania nowych, niebanalnych smaków? W takim razie koniecznie przyrządź łososia w pistacjowej panierce. Aby to zrobić, na liście niezbędnych składników uwzględnij filet z łososia, pistacje, sok i skórkę z limonki, białe wino, cukier, oliwę z oliwek, parmezan, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, ziemniaki, listki bazylii, masło oraz sól. Oprósz rybę solą i pieprzem, po czym umieść ją w naczyniu żaroodpornym, zanurzając ją w marynacie na bazie białego wina, soku z limonki oraz cukru. Ugotuj i odcedź ziemniaki, a następnie rozgnieć je razem z masłem i solą. Po wykonaniu tych czynności przygotuj pistacjową panierkę - w tym celu zmiksuj pistacje, migdały, czosnek, cebulę, skórkę z limonki, parmezan, listki bazylii, natkę pietruszki oraz sól. Oprósz posypką łososia i wstaw go do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na ok. 15 minut. Gotową rybę podawaj z purée ziemniaczanym i ulubioną sałatką lub surówką.

Winogrona w pistacjowej panierce

Winogrona w pistacjowej panierce | Fot. Canva Pro

Jeśli gustujesz w słodko-słonych połączeniach, koniecznie wypróbuj winogron w pistacjowej panierce. Ich przyrządzenie jest niezwykle proste - jedyne, co musisz zrobić, to obtoczyć je w rozdrobnionym serze pleśniowym, a następnie w posiekanych pistacjach. W razie potrzeby możesz owinąć je kawałkami szynki parmeńskiej. Wbij w każdą kulkę wykałaczkę i ułóż je na półmisku. Przysmak w tym wydaniu idealnie sprawdzi się na imprezie, na której dania serwowane są w formie bufetu - i to niezależnie od okazji.

Źródło: vitapedia.pl, healthline.com 

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Łagodzi objawy menopauzy, wspiera jelita i mózg. Używaj też na diecie »

Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »

Kiszone pomidory to hit, a zupa na nich - niebo w gębie. Przepis Ewy Wachowicz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 165

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1585

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 325

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8