Spis treści:
Na pewno nieraz piłeś wodę z cytryną czy miętą, a może sięgałeś też po wodę z truskawką albo miodem, pieprzem i kurkumą? Wszystkie z nich wspaniale nawadniają i dostarczają organizmowi cennych witamin oraz minerałów. Odkryj kolejny napój, który korzystnie wpłynie na twoje zdrowie. Jak zrobić wodę cynamonową i jak ją pić?
Sprawdź także: Obiady z cukinii. Top 10 najlepszych przepisów z cukinią w roli głównej

Jakie właściwości ma cynamon?
To popularna i lubiana w Polsce przyprawa, która znana jest z licznych wartości odżywczych. Jakie właściwości ma cynamon i dlaczego warto stosować go w kuchni?
- Ze względu na zawartość antyoksydantów walczy z wolnymi rodnikami i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Działa przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo,
- cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi,
- wpływa korzystnie na układ krążenia, działa pozytywnie na pracę serca, a także zmniejsza ryzyko jego chorób,
- cynamon pomaga regulować ciśnienie krwi, a także obniża poziom „złego” cholesterolu i stabilizuje poziom cukru we krwi, dlatego polecany jest osobom z cukrzycą i insulinoopornością,
- wspaniale sprawdzi się podczas diety odchudzającej, zmniejsza apetyt na podjadanie i usprawnia metabolizm, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej,
- ma właściwości bakteriobójcze, dlatego może pomóc na problem nieświeżego oddechu,
- wzmocni organizm podczas walki z infekcją i przeziębieniem - ze względu na grzybobójcze i przeciwwirusowe działanie,
- działa korzystnie na układ pokarmowy - wspomaga trawienie, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego.
Pamiętaj jednak, że nie wszyscy powinni spożywać cynamon. Przede wszystkim dotyczy to osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy. Duże ilości cynamonu mogą zaszkodzić też kobietom w ciąży, powodując poronienie. Woda z cynamonem może być również niebezpieczna dla osób, które cierpią na alergie pokarmowe.
Jak zrobić wodę cynamonową?
Wodę cynamonową możesz przygotować na wiele sposobów. Najprostszy z nich zakłada, że do dzbanka wody włożysz kilka lasek cynamonu i odczekasz przez dłuższą chwilę, aż kora puści esencję. Możesz również roztłuc laski przed wrzuceniem do naczynia, aby uwolnić cały aromat.
Bardziej skomplikowana, ale jeszcze zdrowsza receptura przewiduje nieco więcej składników i kroków. Na początku przygotuj 250 ml wody, łyżeczkę cynamonu cejlońskiego (mielonego), pół cytryny i łyżeczkę miodu. Jeśli zależy ci na maksymalnie niskokalorycznym napoju, pomiń go lub zamień na erytrytol. Zagotuj wodę, a potem poczekaj, aż nieco ostygnie (wciąż powinna być jednak ciepła). Następnie do kubka wsyp cynamon, zalej go wodą i dodaj miód lub słodzik. Na sam koniec wciśnij jeszcze sok z cytryny i dobrze wymieszaj.
Do wody cynamonowej możesz użyć też innych dodatków, np. jabłek, goździków czy kurkumy.
Woda cytrynowo-cynamonowa

Jak zrobić wodę cynamonową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak pić wodę cynamonową?
Właściwości cynamonu wpływają na to, że woda z jego dodatkiem jest naprawdę zdrowa. Jak pić wodę cynamonową, żeby wykorzystać maksymalny potencjał działania przyprawy? Najlepiej spożywać ją przed śniadaniem, aby pobudzić układ trawienny do pracy i wzmocnić organizm na cały dzień. Można jednak sięgać po nią także wieczorem - ukoi przed snem.
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Właśnie to warto pić latem. Orzeźwią i usprawnią działanie jelit »
Już niedługo sezon na cukinię. Tak ją zamarynujesz na zimę »
Zdrowa alternatywa dla popularnych mielonych. Jesz, chudniesz i oszczędzasz jelita »