Prababcie piły regularnie na bolące stawy i „na dobre zdrówko”. Sok z popularnego warzywa działa jak najlepszy probiotyk

Picie soków to popularny sposób na zadbanie o zdrowie. Z reguły sięgamy jednak po te owocowe, podczas gdy warzywne nie dość, że są mniej kaloryczne, to zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Dziś przyjrzymy się bliżej właściwościom soku z białej kapusty. Sprawdź, jak go zrobić, jakie ma właściwości oraz na co pomaga.

Jak zrobić sok z białej kapusty? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Biała kapusta jest niezbędnym produktem do przygotowania wielu dań kuchni polskiej. Nie wyobrażamy sobie bez niej bigosu, kapuśniaku, gołąbków, a także farszu do bożonarodzeniowych pierogów i krokietów. Oczywiście można z niej przygotować surówkę oraz ukisić w słoikach na zimę. Niewiele osób jednak wie, że z białej kapusty można zrobić zdrowy sok. W poniższym materiale podpowiemy ci, jakie właściwości zdrowotne ma sok z białej kapusty, jak go przygotować oraz kto powinien go pić.

Sprawdź także: Smaczny, aromatyczny i bardzo zdrowy. Napar z tego zioła działa na bolące stawy jak plaster przeciwbólowy

Biała kapusta - witaminy i składniki odżywcze

Jakie właściwości ma biała kapusta? Zawiera mnóstwo składników odżywczych, jest źródłem witaminy A, tych z grupy B, C, E, K oraz kwasu foliowego,  oraz minerały: wapń, potas, żelazo, siarka, fosfor, siarka, miedź czy mangan. W kapuście znajdują się także substancje takie jak: indolo-3-karbinol, izotiocyjaninę oraz sulforan, które wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne. Biała kapusta jest także niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzi się na diecie odchudzającej, 100 g tego warzywa zawiera jedynie 25 kcal. 

Na co pomaga sok z białej kapusty?

Sok z białej kapusty uważany jest za napój o działaniu odtruwającym organizm, między innymi może pomóc na kaca. Poleca się go także osobom, które cierpią z powodu choroby wrzodowej, napój ten wpływa kojąco na podrażnioną błonę śluzową żołądka oraz stany zapalne jelit. Co więcej, jedzenie kapusty pomoże pomóc przy zaparciach oraz zgadze. Sok z kapusty jest również naturalnym probiotykiem, dzięki czemu świetnie wesprze mikroflorę jelitową. Co więcej, wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Napój przygotowywany z białej kapusty, świetnie sprawdzi się także dla osób, które borykają się z anemią. Kapuście przypisuje się także działanie antynowotworowe, stosowanie kapusty w diecie może być elementem profilaktyki kobiecych nowotworów, takich jak rak piersi i jajników, a także nowotworów męskich, raka prostaty i jąder.

Kapusta ma właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe, dlatego warto spożywać ją, kiedy odporność jest obniżona, a my w szczególności jesteśmy narażeni na infekcje. Warto wspomnieć również o tym, że liście kapusty mają właściwości przeciwzapalne, dlatego dawniej stosowano ją jako środek na zakażenia, stany zapalne i rany. Taki okład miał mieć także działanie przeciwbólowe, pomagał łagodzić bóle reumatyczne. Dodatkowo sok z kapusty wspiera pracę układu nerwowego, chroniąc organizm przed demencją. 

Jak zrobić sok z białej kapusty?

Sok z białej kapusty możesz znaleźć w wielu sklepach, warto jednak wiedzieć, że w prosty sposób możesz przygotować go w domu. Najlepiej sprawdzi się do tego wyciskarka wolnoobrotowa. Główkę kapusty należy obrać z zewnętrznych liści, podzielić na mniejsze części, a następnie wrzucić do wyciskarki. Jeżeli chcesz wzbogacić smak soku, warto dorzucić do niego również jabłka, marchewkę, cytryny czy pomarańcze. Możesz także posłużyć się blenderem, miksując kawałki kapusty z wodą i sokiem z cytryny. Następnie uzyskaną miksturę możesz także przecedzić przez sitko. 

Kto powinien pić sok z białej kapusty?

Picie soku z białej kapusty poleca się przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu wrzodów żołądka, można zażywać go, kiedy pojawi się niestrawność, zgaga czy wzdęcia. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego poleca się go kobietom w ciąży. Taki napój świetnie wpłynie również na proces odchudzania. Doskonale cię nawodni, a także zadba o kondycję skóry. Sok z białej kapusty mogą stosować także osoby, które często skarżą się na bóle głowy spowodowane migreną. 

Sok z białej kapusty - przeciwwskazania

Pomimo tego, że sok z białej kapusty jest niezwykle zdrowy, nie wszyscy mogą go stosować. Przede wszystkim tyczy się to osób, u których często występują biegunki, alergie, a także chorujących na zapalenie trzustki. Warto jednak obserwować swój organizm, sprawdzając, czy dany produkt nam nie szkodzi, np. nie wywołuje przykrych dolegliwości pokarmowych. 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także: 

Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »

Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »

Miękkie buraki w dwa kwadranse. Prosta sztuczka z wodą »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
60 min
12
Ciasta Sernik Anielski Puch

Sernik gotowany Anielski Puch to prawdziwa poezja wśród deserów, wykwintna ko...

Odsłon: 44454

60 min
56
30 min
7
Ciasta Drożdżówka z rabarbarem

Drożdżówka z rabarbarem i kruszonką to prawdziwa uczta dla podniebienia, któr...

Odsłon: 76

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

3
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5