Spis treści:
- Jak obierać surowe buraki?
- Jak obrać ugotowane buraki?
- Jak usunąć plamy po burakach z deski do krojenia?
Buraki to niezwykle zdrowe warzywo, zawierają sporo kwasu foliowego oraz witaminy C, obecne są tu także minerały, takie jak: mangan, potas, miedź, magnez i żelazo. Przypisuje się im także działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Regularne spożywanie buraków pomaga zadbać o układ krążenia. Jest to również warzywo niskokaloryczne, w 100 g surowego buraka znajduje się jedynie 43 kcal, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób na diecie odchudzającej. Korzystnie wpływają również na układ nerwowy, w tym pracę mózgu, a także wspierają prawidłowe trawienie. Poleca się je także osobom aktywnym fizycznie, ponieważ mają działanie poprawiające wydolność oraz regenerację organizmu po wysiłku. Nie można zaprzeczyć, że buraki kryją w sobie wiele prozdrowotnych właściwości, jednak wiele osób rezygnuje z ich przygotowania, nie chcą narobić bałaganu w kuchni. Poniżej znajdziesz kilka trików, dzięki którym łatwiej i szybciej obierzesz buraki.
Sprawdź także: Sałatka, która oczyszcza jelita po świątecznym obżarstwie. Koniecznie wypróbuj
Jak obierać surowe buraki?
Jeżeli chcesz uniknąć pobrudzenia rąk podczas obierania buraków, ubierz rękawiczki. Możesz także zmoczyć ręce, dzięki czemu buraczany sok nieco się rozcieńczy. Do obierania najlepiej użyj noża lub obieraczki do warzyw, nie obieraj buraka od samego trzonu, z którego wyrastają liście, pozostaw sobie odrobinę skórki z dwóch stron buraka do przytrzymywania warzywa, tak by zminimalizować brudzenie. Następnie obierz warzywo tak jak ziemniaka.
Jak obrać ugotowane buraki?
Zacznij od dokładnego umycia i osuszenia buraków, następnie zawiń je w folię aluminiową. Jeżeli masz mniejsze buraki zawiń je w jeden arkusz, jeżeli używasz większych egzemplarzy użyj osobnego kawałka folii, na każdego buraka. Wstaw warzywa do nagrzanego do stopni 200 stopni piekarnika i piecz je przez około godzinę, aż do miękkości. Pod ok. 50 minutach możesz sprawdzić widelcem, czy są już dostatecznie miękkie. Wyjmij buraki z piekarnika, a następnie pozostaw je do wystygnięcia. Teraz za pomocą ręcznika papierowego potrzyj mocno powierzchnię buraka, aż zejdzie z nich skórka. Jeżeli nie chcesz pobrudzić rąk, ubierz rękawiczki lateksowe.
Jak usunąć plamy po burakach z deski do krojenia?
Przed krojeniem buraków na desce, możesz posmarować ją odrobiną oleju roślinnego lub oliwy, zmniejszy to wchłanianie barwiącego czerwienią soku. Możesz także rozłożyć na niej kawałek papieru do pieczenia lub papieru śniadaniowego. Do usuwania buraczanych zabrudzeń zarówno z rąk, jak i deski do krojenia, możesz użyć pasty z cytryny i sody oczyszczonej. Dokładnie wetrzyj ją w powierzchnię, a następnie wypłucz. Taka mikstura może jednak wysuszać skórę rąk, dlatego po umyciu i posprzątaniu, koniecznie nałóż krem lub balsam. Do mycia deski poleca się również gruboziarnistą sól.
Źródło: realsimple.com, zywienie.medonet.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »