Spis treści:
- Skąd pochodzi ser pleśniowy?
- Jak powstaje ser pleśniowy?
- Rodzaje serów pleśniowych
- Czy ser pleśniowy może spleśnieć?
- Kto nie powinien jeść serów pleśniowych?
- Ser pleśniowy - zastosowanie w kuchni
Sery pleśniowe, choć przybrały specyficzną nazwę, uznawane są za bardzo elegancką przekąskę. Zdaniem wielu nawet za ekskluzywną. Sery te świetnie sprawdzają się podczas spotkań, gdzie ozdabiają deskę serów. Wiele osób spożywa je także na co dzień. Trudno się dziwić, ich smak jest naprawdę wyjątkowy, choć w wielu przypadkach trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić.
Sprawdź także: Gdy pijesz to smoothie, ochota na słodycze przechodzi. Ma tylko 2 składniki
Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów serów pleśniowych. Niektóre z nich są bardzo popularne, co z pewnością wynika z ich łatwej dostępności. Znajdziemy je w popularnych marketach na półkach z nabiałem. Jeżeli chcemy sięgnąć po te rzadziej spotykane, to musimy się wysilić. Zazwyczaj jednak dostępne są w hipermarketach na odpowiednich stoiskach czy w małych, koneserskich sklepikach. Dowiedz się więcej o serach pleśniowych - poniżej znajdziesz wyczerpujący przewodnik na ich temat.
Skąd pochodzi ser pleśniowy?
Wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie, skąd pochodzi ser pleśniowy, jest oczywista. Większość osób wskazałoby Francję - rzeczywiście w tym kraju sery pleśniowe są uwielbiane i bardzo cenione. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty, zresztą bardzo wysokiej jakości, produkowane są także w Anglii, we Włoszech czy w Belgii.
Jak powstaje ser pleśniowy?
Mało kto, sięgając w sklepie po ser pleśniowy, myśli o tym, jak wygląda proces jego produkcji. Jak powstaje ser pleśniowy? Na początku tworzy się skrzep, formuje się go na wybrany kształt i oddziela serwatkę. Kolejny krok, bardzo kluczowy, to oczywiście etap dojrzewania. To właśnie wtedy powstaje ta szlachetna pleśń, która sprawia, że ser nie tylko nabiera atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim charakteru. Każdy proces różni się w zależności od typu sera. Warto pamiętać, że sery pleśniowe ciągle dojrzewają. A to oznacza, że trzeba przechowywać je w odpowiednich warunkach. Nie lubią ani ujemnych, ani zbyt wysokich temperatur.
Rodzaje serów pleśniowych
Smak serów pleśniowych jest bardzo specyficzny, trzeba jednak pamiętać, że wyróżniamy wiele rodzajów tego typu produktów. Oznacza to, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, przede wszystkim pod kątem aromatu, intensywności smaku i zapachu. Jakie są najbardziej popularne rodzaje serów pleśniowych i czym się wyróżniają? Sprawdź poniżej.
Ser pleśniowy Brie
Ser pleśniowy Brie pochodzi z rejonu Sekwany we Francji. Produkuje się go z mleka krowiego. Przybiera postać okrągłych bloczków o średnicy od 32 do 40 cm. Zazwyczaj kroi się go na mniejsze trójkąty i tak podaje do sprzedaży. Charakteryzuje się delikatnym zapachem o nieco dymnej i lekko pieczarkowej nucie. W smaku jest bardzo delikatny i lekko śmietankowy. Jego skórka jest bardzo aksamitna, a miąższ miękki. Bardzo często dodaje się do niego różnego rodzaju dodatki, takie jak pieprz, zioła czy orzechy. Ze względu na delikatny smak i aromat jest to jeden z najbardziej popularnych serów pleśniowych.
Ser pleśniowy camembert
Kolejny ser pleśniowy cieszący się dużym zainteresowaniem. Pochodzi z Normandii. Podobnie jak Brie produkowany jest z mleka krowiego. Formuje się z niego małe krążki. Najlepszy w smaku jest świeży camembert, tuż po produkcji. Miąższ tego sera jest miękki, jednolity i bardzo kremowy. Smak Camemberta jest nieco bardziej ostry niż smak Brie.
Gorgonzola
To ser pochodzący z Lombardii we Włoszech. Wytwarzany jest z mleka krowiego i ma miękką konsystencję oraz czerwoną skórkę. To delikatny ser, podobnie jak inne z kategorii tak zwanych przerośniętych. Dojrzewająca gorgonzola nabiera kruchości i ostrości.
Ser pleśniowy Lazur
Kolejny ser produkowany z mleka krowiego. Jest to jedna z najmłodszych odmian sera pleśniowego. Znajdziemy go w wersji do smarowania czy sałatkowej. Jest dosyć kruchy, ale jednocześnie kremowy. Ma ostry zapach i lekko słonawy smak.
Ser pleśniowy Roquefort
Ten rodzaj sera produkowany jest z mleka owczego. Wytwarza się go we francuskich jaskiniach, znajdujących się w górze Mont Combalou, w temperaturze do 9 stopni Celsjusza i przy dużej wilgotności. Oczywiście mówimy o tradycyjnej produkcji, która nadal często ma miejsce. Ser ten jest dość kremowy, ale w smaku wyraźnie pikantny. Charakteryzuje się pomarańczowo-żółtą skórką i równomiernie rozłożonymi zielono-niebieskimi żyłkami pleśni.
Czy ser pleśniowy może spleśnieć?
To pytanie zadawane przez wielu koneserów serów pleśniowych. Pleśń to przecież wyraźny sygnał, że dany produkt spożywczy nie nadaje się do jedzenia i trzeba go wyrzucić. Trzeba pamiętać, że sery pleśniowe także mogą spleśnieć. Dlatego tak ważne jest to, aby nie kupować ich w dużych ilościach na zapas i oczywiście przechowywać w odpowiedni sposób, tj. zawinięte w folię spożywczą w lodówce.
Jak poznać spleśniały ser pleśniowy? Mogą pojawić się na nim szare lub czarne odcienie pleśni, włochate wypustki czy czerwone plamki. Objawem zepsucia może być także śliska skórka czy zbyt płynna konsystencja, a także nietypowy zapach.
Kto nie powinien jeść serów pleśniowych?
Sery pleśniowe to produkty w większości przypadków bezpieczne. Nie każdy jednak może je spożywać. Zatem kto nie powinien jeść serów pleśniowych? Na pewno powinny zrezygnować z nich osoby uczulone na mleko. Produkty te zawierają też sporo histaminy. Dlatego wszyscy z alergiami powinni być tutaj czujni. Ser pleśniowy nie jest także produktem dla kobiet w ciąży. Zbyt ryzykowne jest zakażenie bakterią listeria monocytogenes. Ta może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do jego obumarcia i poronienia.
Ser pleśniowy - zastosowanie w kuchni
Z czym jeść sery pleśniowe? Warto je traktować jako samodzielną przekąskę albo po prostu spożywać z pieczywem czy dodatkiem warzyw. Z serów pleśniowych można przygotowywać też sosy lub dodawać je do dań na ciepło typu tarty, zapiekanki czy oczywiście pizze. Sporym zainteresowaniem cieszy się też smażony lub grillowany camembert w towarzystwie żurawiny. Sery pleśniowe to także idealne dodatki do sałatek.
Sery pleśniowe - ciekawostki
Pyszne, eleganckie, idealne na imprezę - to właśnie sery pleśniowe. Ciekawostki na ich temat mogą cię zaskoczyć. Wybraliśmy dla ciebie te najbardziej, naszym zdaniem, atrakcyjne:
- sery pleśniowe zawierają tyrozynę. To związek chemiczny, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i przysadki mózgowej. Dodatkowo dostarcza dopaminy, która polepsza nastrój,
- w tych produktach spożywczych znajdziemy także tyraminę, która może u osób wrażliwych doprowadzić do ataku migreny. Chodzi o wzrost ciśnienia tętniczego i nagłe skurcze naczyń krwionośnych,
- sery pleśniowe to świetne źródło białka, które stanowi podstawowy budulec naszego organizmu,
- jeden z brytyjskich serów pleśniowych, wytwarzanych tylko w trzech hrabstwach, może mieć działanie halucynogenne. To Stilton, który jest rzadko dostępny.
Lubisz sery pleśniowe? Zastosowanie w kuchni tych przysmaków jest ogromne. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i swojej rodziny.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Dodaj kilka kropel do jajecznicy. Będzie puszysta jak chmurka »
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Idealna dla sercowców i osób, które chcą schudnąć. Pij zamiast czarnej kawy »