Ewa_Gotuje

Rosół i schabowy z kapustą - ile kosztuje tradycyjny polski obiad? Sprawdziliśmy też ceny u Wachowicz i Gessler

Każdy podświadomie wie, że na polski obiad w restauracji wyda się więcej pieniędzy niż na ten samodzielnie zrobiony w domu. Mało kto jednak zastanawia się, ile kosztuje przygotowanie tradycyjnych dań, czyli rosołu i schabowego. Dowiedz się, gdzie najbardziej opłaca się je zjeść. Porównaliśmy ceny.

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie ma nic lepszego od ciepłego rosołu na wiejskiej kurze i soczystego schabowego podanego z zasmażaną kapustą. Jeśli na samą myśl pociekła ci ślinka, ostrzegamy, że trochę cię zmrozimy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje tradycyjny polski obiad. Dowiedz się, ile wydajesz, przyrządzając go w domu, a ile - jedząc w restauracji.

Sprawdź także: Gdy jesz, czujesz się jak w raju. O przepis na ciasto Rafaello pytają na każdej imprezie

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad?

Najczęściej obiady przygotowujemy w domu, bo jest to najkorzystniejsze dla rodzinnego budżetu. Ile kosztuje tradycyjny polski obiad, kiedy przyrządzamy go samodzielnie? Weźmy pod uwagę ceny w dużym mieście, ponieważ będą najwyższe. 

Do zrobienia aromatycznego rosołu dla 4 osób kupiliśmy: kilogram porcji rosołowej z kurczaka (11 złotych), ok. 400 g porcji rosołowej wołowej (9 złotych), 3 marchewki (ok. złotówki), 2 pietruszki (ok. 2 złote), pół selera (ok. 3 złote, bo nabywamy całego), kawałek pora (ok. 4 złote, bo również kupujemy całego), cebula (ok. 50 gr), gałązka lubczyku (ok. 3,50 złotych), 5 liści laurowych (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę), 6 kulek ziela angielskiego (koszt całego opakowania przyprawy to ok. 1,50 złotych), 10 ziarenek pieprzu (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę), 2 natki pietruszki (ok. 3,50 złotych), makaron nitki (ok. 5 złotych). Nie wliczając wydatku na gaz lub prąd, wodę oraz czasu poświęconego na gotowanie, za same składniki zapłacimy 47 złotych

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad dla 4 osób w domu? Weźmy pod lupę schabowego z ziemniakami i kapustą. Kilogram schabu wieprzowego bez kości to wydatek ok. 27 złotych. Do panierki potrzebne będą jajka (ok. 9 złotych za 6 sztuk), bułka tarta (ok. 4 złote) i tłuszcz do smażenia (smalec - ok. 3 złote). Na drugie danie trzeba też kupić ziemniaki - w supermarkecie w dużym mieście kilogram kosztuje ok. 4 złote. Pozostaje jeszcze kupić kapustę białą (ok. 5 złotych), 150 g boczku wędzonego (ok. 10 złotych), cebulę (ok. 50 gr), pęczek kopru (ok. 2 złote), masło (ok. 6 złotych za kostkę), mąkę (ok. 5 złotych za kilogram), cukier (ok. 6 złotych za kilogram), sól (ok. 3 złote za całe opakowanie) i pieprz (ok. 1,50 złotych za całą przyprawę). Na wszystkie składniki na obiad dla 4 osób wydamy 86 złotych.

Łącznie za tradycyjny polski obiad dla całej rodziny, przygotowany w domu (z pominięciem ceny gazu/prądu/wody) zapłacimy 133 złote, czyli 33,25 złotych na osobę. Pamiętaj jednak, że większość składników zostanie na później - kolejny rosół czy schabowe okazałyby się więc tańsze w przyrządzeniu.

Tradycyjny polski obiad w restauracji

Jak kształtują się ceny tych dań, gdy zdecydujemy się zjeść poza domem? Rosół z makaronem oraz kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną będą dostępne zarówno w barze mlecznym, jak i restauracji z polską kuchnią. W pierwszym lokalu okażą się jednak znacznie tańsze.

Cena za polski obiad w barach mlecznych

Jak ceny kształtują się nad morzem? W Gdyni - w barze mlecznym - cena zupy wyniesie ok. 8 złotych. Schabowego można kupić za ok. 10 złotych, a w zestawie - z surówką i ziemniakami - za 18 złotych. Za pełny obiad, czyli rosół i zestaw, zapłacimy 26 złotych. W Sopocie rosół kosztuje ok. 7 złotych, kotlet - ok. 13 złotych, a z dodatkami - już ok. 25 złotych. Tutaj całkowita cena to 32 złote za osobę.

Z kolei na południu Polski, w barze mlecznym w Krakowie, za 32 złote otrzymamy zestaw dnia, czyli rosół, kotlet schabowy, frytki, zestaw surówek i kompot. To najbardziej opłacalny zakup, bo osobno rosół będzie kosztował ok. 14 złotych, kotlet ok. 21 złotych, 200 g ziemniaczanego purée - 7 złotych, a porcja 150 g zasmażanej kapusty - 8 złotych (łącznie 50 złotych).

Cena za obiad w restauracjach z kuchnią polską

Ile kosztuje tradycyjny polski obiad w restauracji? Ceny będą tu już znacznie wyższe. W bydgoskim lokalu serwującym wyłącznie polską kuchnię, za rosół zapłacimy już ok. 16 złotych. Mięsne główne danie otrzymamy za 46 złotych. Całość wyniesie 62 złote za osobę.

W sopockiej karczmie cena wiejskiego rosołu to 19,50 złotych, a na schabowego z zasmażaną kapustą i purée ziemniaczanym trzeba już wydać 45 złotych. Na rachunku za obiad widnieć będzie więc kwota 64,50 złotych. 

Ceny w Krakowie są jeszcze wyższe. Tradycyjny bulion drobiowy z makaronem kosztuje ok. 22 złote. Kotlet schabowy z dodatkiem ziemniaków i kapusty zasmażanej to wydatek 48 złotych. Za obiad zapłacimy 70 złotych.

Cena za obiad w restauracjach gwiazd

Ceny w restauracjach z kuchnią polską już kształtują się wysoko. Ile trzeba zapłacić za polski obiad w restauracjach, którymi właścicielami są znane osobistości? W krakowskich „Zalipiankach” Ewy Wachowicz na rosół wydamy 25 złotych, a na kotlet schabowy z kością, zaserwowany z ziemniakami z boczkiem i kapustą - 51 złotych. Cena za polski obiad to łącznie 76 złotych za osobę.

Dokładnie tę samą kwotę, czyli 25 złotych, przeznaczymy na rosół z wiejskiej kury z makaronem zaserwowany w warszawskim „Starym Domu”, prowadzonym przez Piotra Adamczyka. 45 złotych zapłacimy za kotleta schabowego smażonego na smalcu. Łącznie w lokalu zostawimy więc 70 złotych. 

Drożej będzie u Magdy Gessler. Rumiany rosół na wielu mięsach i warzywach w restauracji „U Fukiera” w Warszawie kosztuje 37 złotych. Z kolei schabowy chrupiący domowy (na całą patelnię), podany z zasmażaną kapustą - 86 złotych. Za tradycyjny polski obiad zapłacimy 123 złote.

Gdyby czteroosobowa rodzina chciała się więc wybrać na polski obiad do restauracji, w barze mlecznym zapłaci ok. 128 złotych, w restauracji z polską kuchnią - 280 złotych, a w lokalu popularnych osobistości - nawet 492 złote. Najbardziej atrakcyjna - względem samodzielnego gotowania - jest oczywiście wizyta w barze mlecznym.

Źródło: Smaker.pl 

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tak zrobisz idealny dżem na zimę. Sekret tkwi w rodzaju owoców »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 134

15 min
5
Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 47

30 min
5
Dania główne Kluski leniwe

Szybki przepis na pyszny obiad lub kolację. Kluski leniwe z Okrasą, bardzo po...

Odsłon: 96

30 min
6
Ciasta Napoleonka bez pieczenia

Klasyczna napoleonka to często ulubione ciasto rodzinne, choć jej wykonanie j...

Odsłon: 47107

30 min
80

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0