Dania jednogarnkowe

Płaski brzuch to marzenie wielu osób. Na ten aspekt zwracamy uwagę w szczególności w okresie wakacyjnym, kiedy częściej odsłaniamy ciało. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wygląd brzucha nie jest związany jedynie z naszą wagą. Czasem uczucie wzdęcia jest spowodowane nieprawidłowym odżywianiem. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak jeść, by mieć płaski brzuch.

Co jeść, aby mieć płaski brzuch? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Płaski brzuch zaczyna się na talerzu, jeśli chcemy cieszyć się smukłą sylwetką oraz prawidłową pracą układu pokarmowego, musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Niektóre produkty, które często goszczą w naszej diecie, nie tylko powodują tycie, ale mogą być przyczyną wzdęć i gazów. Sprawdź, co jeść, aby mieć płaski brzuch oraz jakie są najlepsze produkty na śniadanie na płaski brzuch.

Sprawdź także: Pij sok z ogórków kiszonych, nawodnisz się i dostarczysz organizmowi energii

Jak jeść, by mieć płaski brzuch?

Jeżeli po posiłku często czujesz się wzdęty, warto zwrócić uwagę, po jakich produktach najczęściej występują te dolegliwości. Pomocne może być odstawienie produktów wzdymających, są to między innymi: rośliny strączkowe (fasola, ciecierzyca, soczewica), cebula, czosnek, kapusta włoska, brukselka, brokuły, kalafior, jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, arbuzy, twaróg, jogurty, mleko krowie, produkty żytnie i pszenne, orzechy nerkowca czy pistacje. Warto również unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast-foodów oraz wszystkich artykułów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy.

Należy również pamiętać o tym, że żywność, która trafia do naszego żołądka nie trawi się w tym samym czasie. Dla przykładu owoce, które głównie składają się z cukrów, będą trawić się szybciej niż mięso. Dlatego, jeżeli na obiad zjadłeś kotleta, zrezygnuj z jabłka czy brzoskwini na deser. Ta pozornie zdrowa przekąska może wywołać rewolucje żołądkowe, ponieważ fermentujące owoce mogą spowodować niestrawność, efekt "spuchniętego" brzucha i wzdęcia. Niezwykle ważne jest również to, aby zachować przynajmniej trzy lub cztery godziny przerwy pomiędzy posiłkami, tak, aby organizm miał czas strawić spożytą żywność. 

Podczas trawienia w naszych jelitach zbierają się gazy, takie jak dwutlenek węgla, metan czy wodór, które powinny być usuwane z organizmu w postaci tzw. wiatrów, w przypadku zdrowego człowieka jest to od kilkunastu do 25 razy na dobę. Co ciekawe, w ciągu dobry objętość gazów gromadzących się w jelitach wynosi ok. 600 ml. Warto pamiętać, że jest to jak najbardziej naturalne, dlatego nie należy ich wstrzymać, ponieważ może powodować to dolegliwości bólowe.

Nie można zapominać również o piciu odpowiedniej ilości wody. Jedną z przyczyn wzdętego brzucha może być zbyt mała ilość płynów w codziennej diecie. Dorosły człowiek powinien wypijać około dwóch litry wody, przy czym podczas upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego należy pić nawet do trzech litrów. Można sięgać również po domowe lemoniady, herbaty (zieloną, białą, owocową lub ziołową), a także świeżo wyciskane soki, oczywiście bez dodatku cukru. Przyjmowane napoje wpływają na prawidłową perystaltykę jelit, pomagają usuwać zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny z organizmu, co również wpływa na płaski brzuch. 

Warto wspomnieć o tym, że częste problemy z zaparciami, wzdęciami i gazami mogą być sygnałem, że niezbędna będzie wizyta u lekarza. Tego typu dolegliwości mogą oznaczać problemy z prawidłową pracą jelit. Takie objawy mogą świadczyć o IBS, czyli zespole jelita drażliwego, który objawia się zaburzeniami funkcjonowania jelit. Inną chorobą, z którą boryka się coraz więcej osób jest SIBO, zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, który oznacza, że w twoich jelitach jest zbyt duża ilość bakterii. Wówczas konieczna będzie wizyta u gastrologa, przejście na specjalną dietę oraz leczenie farmakologiczne. Kolejną przyczyną dolegliwości ze strony układu trawiennego są alergie pokarmowe, które mogą pojawić się dopiero w wieku dorosłym. Częstą przyczyną wzdętego brzucha może być nietolerancja glutenu (produkty zbożowe, pieczywo, ciasta, makarony itd.) lub laktozy (mleko krowie oraz nabiał). 

Najlepsze produkty na śniadanie na płaski brzuch

Zdrowa dieta powinna przede wszystkim być oparta na produktach nisko przetworzonych, a także zawierać niezbędne makroskładniki, węglowodany, białka i tłuszcze. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, niezbędne będzie przejście na dietę z deficytem kalorycznym, czyli jeść mniej niż wynosi twoje zapotrzebowanie kaloryczne. 

Co w takim razie jeść, by mieć płaski brzuch? Do produktów bezpiecznych, które nie powinny powodować wzdęć, należą na przykład: marchew, pomidory, ogórki, sałata, ziemniaki, dynia, banany, winogrona, jagody, cytrusy, truskawki, parmezan, mozzarella, mleka roślinne, np. ryżowe, migdałowe oraz to bez laktozy, płatki owsiane, pieczywo bezglutenowe, płatki ryżowe, orzechy włoskie, migdały, mięso, ryby oraz jaja. Dobrze sprawdzą się również produkty mleczne fermentowane, które są naturalnym probiotykiem, wspierającym zdrowie jelit. 

Jajka z bekonem i sałatką 

Szybkie śniadanie, które dostarczy ci sporą ilość białka. Jajka z bekonem i sałatką świetnie sprawdzi się dla osób, które unikają węglowodanów. Przygotuj: dwa jajka, dwa plasterki boczku, garść liści sałaty, pomidora, połowę kulki mozzarelli, kawałek czerwonej papryki, kilka oliwek, sól, pieprz, sok z cytryny i łyżeczkę oliwy z oliwek, kilka świeżych liści bazylii. 

Zacznij od umycia warzyw, pomidora i paprykę pokrój w kostkę, sałatę poszarp, wszystko przełóż do miski. Dodaj oliwki, mozzarellę pokrojoną w kostkę, łyżeczkę oliwy, sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem. Dodaj kilka listków bazylii. Rozgrzej patelnię, następnie połóż na niej plastry boczku i usmaż z dwóch stron. Następnie zrobiony bekon odłóż na talerz z ręcznikiem papierowym. Na rozgrzany tłuszcz z bekonu wbij dwa jajka, dopraw solą i pieprzem. Smaż, do momentu, aż ładnie się zetną. Przełóż jajka i bekon na talerz, podawaj z sałatką oraz kromką pieczywa bezglutenowego. 

Owsianka na płaski brzuch 

Prosta owsianka z owocami na płaski brzuch? Będziesz potrzebować: 45 g płatków owsianych, 150 ml kefiru, 70 g borówek, 100 g truskawek, pół banana oraz kilka migdałów, odrobina soli. Opcjonalnie mleko roślinne. 

Owoce umyj, truskawki i banana pokrój. Płatki ugotuj na wodzie lub mleku roślinnym z odrobiną soli. Przełóż je do miski, dodaj kefir, owoce oraz posiekane migdały. 

Owocowy koktajl na płaski brzuch 

Jeżeli rano brakuje ci czasu na przygotowanie zdrowego śniadania, zrób domowy koktajl na płaski brzuch. Z pewnością będzie to zdrowszy wybór niż pączek lub drożdżówka, a dodatkowo pomoże ci zachować płaski brzuch. Przygotuj: 300 ml kefiru, banana, 80 g jagód, łyżka orzechów ziemnych, łyżeczka syropu klonowego oraz porządną szczyptę cynamonu. Wszystkie składniki umieść w blenderze i zmiksuj na gładką masę, jeżeli koktajl jest zbyt gęsty dodaj odrobinę wody lub mleka migdałowego. 

Omlet bezglutenowy z warzywami 

Pożywne śniadanie z dużą ilością warzyw? My polecamy prosty omlet, który nie zawiera glutenu. Przygotuj: dwa jajka, 30 g płatków owsianych, kawałek czerwonej papryki, połowę cukinii, oregano, bazylię, sól i pieprz oraz oliwa z oliwek do smażenia.

Jajka umyj, oddziel żółtka od białek. Płatki owsiane zmiel w blenderze na mąkę. Białka ubij z odrobiną soli na sztywną pianę, dodaj żółtka, mąkę z płatków owsianych, oregano, bazylię, sól i pieprz do smaku, delikatnie wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły. Warzywa umyj i pokrój w drobną kostkę, podsmaż je na odrobinie oliwy z oliwek. Wlej jajeczną masę, smaż do momentu, aż wierzch się lekko zetnie, następnie przewróć omlet na drugą stronę i smaż jeszcze przez chwilę. 

Źródła: ncez.pzh.gov.pl, opracowanie własne

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Sernik Paradiso

Sernik Paradiso to prawdziwa egzotyczna rozkosz, która zachwyca fuzją kremowe...

Odsłon: 8950

60 min
21
Przekąski Ryba w sosie pomidorowym.

Usmażone kostki z miruny zrobione w sosie warzywnym z pomidorami.

Odsłon: 221

30 min
4
Sałatki Sałatka ateńska

Sałatka ateńska to pyszna wariacja na temat klasycznej sałatki greckiej. W ty...

Odsłon: 3501

15 min
5
Ciasta Placek węgierski

Placek węgierski zapewne kojarzy ci się z daniem przygotowanym z tartych ziem...

Odsłon: 2178

60 min
3
Śniadania Placuszki kokosowe

O poranku słodkie, bardzo kokosowe placuszki

Odsłon: 59

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8