Sposoby na przejedzenie po wigilii

Czujesz spore przejedzenie po wigilii? Spokojnie, nie ty jeden. Nie miej wyrzutów sumienia, tylko zacznij działać. Wbrew pozorom możesz sobie bardzo pomóc. I to tu i teraz. Sprawdź szczegóły.

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Dlaczego przejadamy się w święta?

- Jakie są konsekwencje przejedzenia?

- Dlaczego po przejedzeniu boli klatka piersiowa?

- Co pomaga na przejedzenie?

- Jak zapobiegać przejedzeniu?

- Co jeść po przejedzeniu?

 

Smażony karp, pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki, przepyszne serniki i makowce - czytając to cieknie ci ślinka? Chyba że jesteś dopiero co po wigilii i zjadłeś tego wszystkiego znacznie za dużo. Pewnie nie czujesz się komfortowo, ale spokojnie. Sprawdź domowe sposoby na przejedzenie i... następnym razem uważaj, aby nie przesadzić. Konsekwencje mogą być bowiem bardzo przykre. O nich także przeczytasz w poniższym artykule.

Przejedzenie po świętach

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który zazwyczaj spędzamy w gronie rodziny, ciesząc się obecnością bliskich i oczywiście przepysznym jedzeniem. Trudno wówczas liczyć kalorie. Zazwyczaj "odpinamy wrotki" i... dzieje się. A stoły uginają się pod potrawami bogatymi w tłuszcz i cukier. Do tego jeszcze słodkie napoje lub nieodłączony podczas świętowania alkohol.

Stąd już bardzo krótka droga do przejedzenia i fatalnego w związku z tym samopoczucia. Połączenie tych wszystkich substancji, w dodatku w dużych ilościach, wpływa negatywnie na żołądek, wątrobę i wiele innych organów. Do tego dochodzi też aspekt fizyczny - mamy wyrzuty sumienia i nierzadko od razu sięgamy po drakońskie diety odchudzające. Nie tędy droga. Sprawdź domowe sposoby przejedzenie, a na pewno natychmiastowo sobie ulżysz.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Konsekwencje przejedzenia

Niestety konsekwencje przejedzenia mogą być bardzo poważne. Zazwyczaj zaliczamy do nich:

  • zgagę,
  • ospałość,
  • uczucie ciężkości,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia,
  • mdłości,
  • wzdęcia.

Czasem może nawet dojść do silnych biegunek czy wymiotów. U osób borykających się z problemami z pęcherzykiem żółciowym może dojść do kolki wątrobowej (na skutek skurczu pęcherzyka lub przewodów żółciowych). Objawem jest wówczas ostry, kłujący ból.

Osoby na diecie nie muszą rezygnować ze świątecznych potraw na INTERIA.TV.

Przejedzenie a ból w klatce piersiowej

Konsekwencje pofolgowania mogą być jeszcze poważniejsze. Myślisz, że przejedzenie i ból w klatce piersiowej nie mają ze sobą nic wspólnego? Bardzo się mylisz. Jeżeli dojdzie do takich objawów, a dolegliwości będą bardzo silne, to nie zwlekaj - udaj się po pomoc lekarską.

Przejedzenie a problemy z oddychaniem

Podobnie w tym przypadku. Przejedzenie a problemy z oddychaniem to również często spotykana sytuacja. Jeżeli objawy się zaostrzają, również należy skierować się po pomoc. Wypełniony żołądek lub rozdęte jelita mogą naciskać inne narządy.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Co pomaga na przejedzenie?

Jeżeli zdarzy ci się sporo pofolgować w święta, to przede wszystkim weź głęboki oddech i... nie przejmuj się. Na pewno uda ci się szybko przywrócić dobre samopoczucie. Przede wszystkim wypij sporo wody (najlepiej małymi łykami, w odstępach). Połóż się i zaplanuj co dalej. Sposobów na poradzenie sobie z przejedzeniem, takich "tu i teraz" jest sporo. Poniżej znajdziesz kilka z nich (większość z nich znały nasze babcie). Zdziwisz się, co pomaga na przejedzenie.

Wódka z pieprzem

Na pewno znasz ten sposób. Wystarczy do małego kieliszka wódki wsypać trochę świeżo mielonego pieprzu. Wodę ognistą trzeba wypić po posiłku, a najlepiej do posiłku (jeśli jest taka opcja). Ta powinna pobudzić nam trawienie, przez co szybciej poczujemy się lżej. Nie tolerujesz wódki? Wypij małą szklankę dobrego, czerwonego wina. Działanie powinno być bardzo podobne,

Herbata

Czy wiesz, że kubek czarnej, klasycznej herbaty (ale dobrej jakości!) rozgrzeje twój organizm i będzie stymulować go do wydzielania soków żołądkowych? Dodatkowo pomoże organizmowi strawić tłuszcze. Możesz również sięgnąć po herbatę zieloną, która pomoże pozbyć się uczucia pełności w żołądku. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, że czerwona herbata ma właściwości leczenia... kaca. A ten przecież często towarzyszy świątecznej atmosferze. Dodatkowo taki napój wspomoże pracę wątroby.

Zioła

Nie od dzisiaj znamy dobroczynne działanie ziół i przypraw. Zacznijmy od imbiru, który sprawdza się nie tylko smakowo np. w daniach kuchni hinduskiej.

Herbata imbirowa, przygotowana m.in. ze świeżego kłącza czy sproszkowanego imbiru, rozgrzeje żołądek i pobudzi go do produkcji soków trawiennych. Tym samym znacznie przyspieszy przemianę materii. Ciekawą opcją może okazać się także napar z majeranku - złagodzi problemy gastryczne. Przygotowanie takiej "herbatki" jest banalnie proste. Wystarczą trzy łyżeczki majeranku i szklanka wrzątku. Zaparzaj 15 minut, aby otrzymać dobroczynny napój.

Kminek i koper również pomogą w przejedzeniu. Wystarczy przygotować łyżeczkę nasion i popić je szklanką ciepłej wody. Boli cię brzuch? Nic dziwnego. To normalne w tej sytuacji. Sięgnij po klasyczną herbatkę z melisy lub rumianku.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej, a dodatkowo pojawia się ból głowy, można napić się naparu z dziurawca.

 

Sprawdź także inne sposoby na przejedzenie

Jak zapobiegać przejedzeniu?

Jak to mówią - lepiej zapobiegać niż leczyć. Postaraj się następnym razem nie doprowadzać do problemów gastrycznych związanych z przejedzeniem. Oczywiście nie jest to łatwe, zwłaszcza podczas świąt. Można jednak uniknąć przykrych dolegliwości. Sprawdź, jak to zrobić.

1. Nie głodź się przed ucztą - cały dzień czekasz na kolację wigilijną i przez to nic nie jesz przez cały dzień? To błąd. Siadasz wówczas do suto zastawionego stołu z pustym żołądkiem. To grozi rzuceniem się na jedzenie i w konsekwencji... przejedzeniem. Głodnemu ciężko zapanować nad ograniczeniem się w spożywaniu takich przysmaków. Wiesz, dlaczego głodówki nie są zalecane jako sposób na schudnięcie? Po takiej "diecie" organizm jest osłabiony i szczególnie domaga się jedzenia. Trudno nad tym zapanować. W efekcie jemy więcej, niż potrzebujemy, a stąd już bardzo krótka do efektu jo-jo, czyli powrotu do dawnej wagi, często w nadmiarze.

2. Pij dużo wody, najlepiej do pół godziny przed posiłkiem i pół godziny po. W ten sposób nie spowolnisz procesu trawienia, który objawia się zbyt mocno rozcieńczonymi sokami żołądkowymi.

3. Jeżeli masz wpływ na przygotowywane na ucztę potrawy, postaraj się je choć trochę zmodyfikować, aby były zdrowsze. Oczywiście nie chodzi o to, aby nagle całe święta były fit (chyba że ty i twoja rodzina tego chcecie). Warto jednak dodawać do dań więcej ziół (szczególnie majeranku, kopru, bazylii, czosnku czy cynamonu). Te pobudzą pracę żołądka do wydzielania enzymów trawiennych. Dzięki temu dania będą bardziej lekkostrawne.

4. Nakładając jedzenie ze stołu, wybieraj jak najwięcej warzyw. Te powinny stanowić zdecydowanie większą część twojego talerza. Nie zapominaj też o kiszonkach, które są bardzo zdrowe nie tylko dzięki zawartości probiotyków, ale też enzymów pobudzających trawienie.

5. Jedz powoli i dokładnie. Spokojnie, nigdzie ci się nie spieszy. Jedząc wolniej, do mózgu szybciej dotrze sygnał, że jesteś nasycony. W efekcie zjesz mniej.

6. Uważaj na desery - nie jedz pięciu kawałków ciast. Wybierz jeden, swój ulubiony. Nie spożywaj go od razu po głównym posiłku, odczekaj chwilę, a może wcale nie będzie ci potrzebny?

Co jeść po przejedzeniu?

Co zrobić, gdy jednak zjadłeś za dużo? Połóż się, zastosuj powyższe metody i odczekaj. Jeżeli uczta miała miejsce wieczorem, nic już nie jedz. Jeżeli zostało jeszcze sporo czasu do snu, po kilku godzinach możesz zjeść lekki posiłek (tylko jeżeli odczuwasz głód). Co jeść po przejedzeniu?

Wybierz lekką sałatkę albo warzywa na parze. Możesz także przygotować kleik z mielonego lnu. Łyżkę zmielonych nasion zalej szklanką gorącej wody i odstaw na kwadrans. Taki kleik może nie być specjalnie smakowity, ale złagodzi bóle żołądka i zgagę.

 

Sprawdź także: Przepis na pyszną, lekką sałatkę

Zobacz także:

Brytyjska rodzina królewska uwielbia ten pudding. Idealny na święta »

Przechowujesz ser w ten sposób? Popełniasz duży błąd »

Co dodać do makaronu, żeby się nie sklejał? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 3567

60 min
11
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 907

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1